Тема уроку: "Суфікс". «скарбничка» корінь у слові та морфемний розбір за складом











Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

  • дати уявлення про суфікс як значну частину слова,
  • показати роль суфіксів у передачі відтінків значення слова та утворення нових слів, показати одноманітне написання одного і того ж суфіксу;
  • розвивати логічне мислення дітей під час угруповання слів за значенням суфіксів;
  • формувати навички мовного етикету під час використання особистих імен;
  • збагатити словниковий запас учнів.

Обладнання:М-М проектор, комп'ютер, презентація “Суфікс”, картки для самостійної роботи, набірне полотно “Скарбничка суфіксів” з картками-суфіксами, шкала знаків “!”, “+”, “-” (картки-гуртки), підручник “Український мова". 2 клас, 2 частина, авт. Л.Ф.Кліманової, Т.В.Бабушкіної, Москва. Просвітництво. 2012 рік.

Хід уроку

1. Оргмомент.

Привіт, великий,
Привіт, могутній,
Здрастуй коханий
Російська мова. (Слайд 2)

2. Хвилина чистописання.

3. Актуалізація знань.

Словниково-орфографічна робота. Робота у парах. (Слайд 3)

Розподіліть слова в групи.

В.. півдня, лист.. я, с.

Взаємоперевірка зошитів.

Взаємооцінка. (використовується шкала знаків "!" "+" "-" Додаток 2)

4. Самовизначення до діяльності.

Які частини слова ви знаєте? (Корінь, приставка)

А як ви думаєте, чи є ще інші частини в слові?

Давайте проведемо розслідування. Увага!

На дошці:

1. Оленька, Сашенька, Машенька, Вітенька, Васенька.

2. Олька, Сашка, Машка, Вітька, Васька.

Що спільного у значенні всіх слів? (Це імена)

Що спільного у значенні слів першої групи? другий?

Якими словами ми не повинні користуватися? Чому?

А тепер розпочніть розслідування. Чи є загальна частина у словах першої групи? (-еньк-)

Після якої частини вона стоїть? (Після кореня. Вчитель виділяє крейдою коріння.)

Чи є загальна частина у другій групі слів. (-к-)

Після якої частини вона стоїть? (Після кореня)

Подивіться, саме ці частини слова надають словам різні відтінки значення:

або зменшувально- ласкаве, або зневажливе, грубувате.

Ця частина слова має свою назву. Як ви думаєте, яке завдання ми маємо виконати на цьому уроці? (Ми познайомимося з новою частиною слова)

Щоб дізнатися докладніше про цю частину слова, прочитайте повідомлення професора Самоварова на стор.62 підручника.

Як називається нова частина слова?

Сформулюйте тему уроку.(Суфікс. Його значення у слові.)

Яка орфограма заховалась у назві теми? (Подвійна-ф-)

5. Робота на тему уроку.

1) Робота за підручником. Стр.62 Повідомлення професора Самоварова.

Робота у парах. Використовуючи повідомлення професора, складіть розповідь про нову частину слова за планом:

1. Що таке суфікс?

2. Навіщо він служить?

3. Якою позначкою позначається? (Слайд 4)

Розповіді дітей про суфікс (2 учні)

2) Завдання розумного Радянка. (Слайд 5)

Спробуйте створити нові слова.

тигр -Йонок

Перевірка. Кого називають отримані слова (Дитятків тварин)

Які частини слова ви використовували (Корінь та суфікс)

Яка частина слова вказує на те, що йдеться про дитинчат тварин? (Суфікс)

3) Збираємо "скарбничку суфіксів". (Набірне полотно. Додаток 1)

Який суфікс ми відправимо до нашої скарбнички? (-йонок-)

4) Завдання Ані.

Аня загадала слова, відгадайте та запишіть їх у зошит.

Маленький будинок можна назвати....(будиночок). Дуже великий будинок називають.... (домище). Старий непоказний будинок-це ... (домішко).

5) Ваня пропонує нам подивитися, як працює суфікс. (Слайд 6)

Яке значення надають слову суфікси -ІК, -ІШК-, -ІШК-,-Ін-?

(Суфікси відправляються в “скарбничку”)

6. Фізмінутка.

Я вимовлятиму слова. Якщо в них є суфікс, то ви будуєте над головою дах будиночка з долонь. Якщо немає суфікса, то просто плескаєте у долоні.

Ліс, лісок, будинок, домівка, місто, містечко, онук, онучок, вухо, вушко, очі, очі.

7. Продовження роботи на тему.

1) Гра "Будь чарівником" (Слайд 7)

Надайте значення невеликого розміру предмета.

Ніс, стіл, дуб, хвіст, мед.

Перевірка. Які суфікси використовували? (-ік, -ок)

Відправляємо їх у "скарбничку".

2) Робота з підручником. Стр.63 Упр.83.

8. Рефлексія. Робота за картками.

Викресліть “зайве слово”

Хвостище, очище, вуса, носики.

Лісок, садок, м'ячик, листок.

Гусеня, рибка, каченя, лисеня.

Звірка за зразком (Слайд 8)

Самооцінка (шкала знаків "!" "+" "-" Додаток 2)

9. Підсумок уроку(Слайд 9)

Що таке суфікс?

  • Буратіно сказав: "Суфікс - це частина пропозиції".
  • Мальвіна сказала: "Суфікс - це частина слова".
  • Незнайко сказав: "Суфікс - це слово".

Де в слові стоїть суфікс?

  • Буратіно сказав: "На початку слова".
  • Мальвіна сказала: "Суфікс стоїть після кореня".

Навіщо потрібний суфікс?

  • Мальвіна сказала: "Суфікси утворюють нові слова".
  • Буратіно сказав: "Просто так".

10. Домашнє завдання. Скласти казку про суфікси -ок-, -ік-

Використовувана література.

1. І.Ф.Яценко, Т.М.Сітнікова. Поурочні розробки з російської до УМК “Перспектива”. 2 клас. Москва. "ВАКО". 2013 рік.

2. Г.Н.Сичова. Збірник вправ з російської для початкової школи. Ростов-на-Дону. "БАРО-прес". 2003 рік.

На жаль, у базі немає такого слова. Подивіться інше.

«скарбничка» корінь у слові та морфемний розбір за складом

Розбір слова за складом.

Склад слова "скарбничка":

Префікс: -

Корінь слова: коп

Суфікс: і л до

Закінчення слова: а

Морфемний розбір слова скарбничка

Морфемним розбором слова зазвичай називають розбір слова за складом – це пошук і аналіз морфем (частин слова), що входять у задане слово.

Морфемний аналіз слова скарбничка робиться дуже просто. Для цього достатньо дотриматися всіх правил і порядку розбору.

Зробимо морфемний розбір правильно, а для цього просто пройдемо по 5 кроків:

  • визначення частини мови слова скарбничка – це перший крок;
  • другий - виділяємо закінчення: для змінних слів відмінюємо або схиляємо, для незмінних (дієприслівник, прислівник, деякі іменники та прикметники, службові частини мови) - закінчень немає;
  • далі шукаємо основу. Це найлегша частина, тому що для визначення основи потрібно просто відсікти закінчення. Це буде основа слова;
  • Наступним кроком необхідно зробити пошук кореня слова. Підбираємо родинні слова для скарбнички (ще їх називають однокорінними), тоді корінь слова буде очевидним;
  • Знаходимо решту морфем для скарбнички шляхом підбору інших слів, які утворені таким же способом, що і скарбничка.

Як ви бачите, морфемний розбір скарбничкаробиться просто. Тепер давайте визначимося з основними морфемами слова скарбничка та зробимо її розбір.

скарбничка - корінь суфікс закінчення та приставка у слові

Закінчення у слові скарбничка

Закінчення.Закінчення у слові скарбничка знаходимо, змінюючи слово (схиляємо/спрягаємо). У разі закінчення: а

Корінь слова (у слові) скарбничка

Корінь.Корінь слова визначити простіше, якщо ви можете підібрати однокореневі та споріднені слова. Для слова скарбничка коп - корінь слова.

Приставка у слові скарбничка

Префікс.Визначаємо приставку, підбираючи слова, які також утворені з цією приставкою. В даному випадку, приставка: -

1) ні, дуже, тобі, ній 2) дуже 3) дуже, даємо, просто 4)

Щоб виконати це завдання, необхідно створити фонетичний аналіз кожного зі слів вірша, і згадати які приголосні називаються шиплячими. Почнемо з фонетичного розбору.

Фонетичний розбір слів із вірша «Чарівна скарбничка»

Фонетичний розбір слова «чарівну»
Фонетичний розбір слова «скарбничку»
Фонетичний розбір слова «тобі»
Фонетичний розбір слова даємо
Фонетичний аналіз слова «ми»
Фонетичний розбір слова «руки»
Фонетичний розбір слова "живуть"
Фонетичний аналіз слова «ній»
Фонетичний аналіз слова «не»
Фонетичний розбір слова «монетки»
Фонетичний аналіз слова «а»
Фонетичний розбір слова «віриш»
Фонетичний розбір слова «літери»
Фонетичний аналіз слова «звуки»
Фонетичний розбір слова «голосні»
Фонетичний розбір слова «згодні»
Фонетичний розбір слова «просто»
Фонетичний розбір слова «дуже»
Фонетичний аналіз слова «різні»
Фонетичний розбір слова «відповідні»
Фонетичний розбір слова «знайди»
Фонетичний розбір слова «ти»
Фонетичний аналіз слова «на»
Фонетичний розбір слова «правильним»
Фонетичний розбір слова «шляху»

Маючи перед очима фонетичних аналіз кожного зі слів, можна легко відповісти на питання завдання.

1) Слова, в яких усі приголосні м'які: ні, дуже, тобі, ній .
2) Слова з двох складів, які не можна переносити:
дуже .
3) Слова, у яких є звук [о]: дуже, даємо, просто .

Пригадаємо, що у російській мові 4 шиплячих приголосних букви: Ж, Ш, Ч, Щ.

Тепер можемо дати відповідь на останнє запитання.

4) Слова, в яких є шиплячі приголосні звуки: чарівну, живуть, віриш, дуже, підходящі .

Вибір слів із вірша «Чарівна скарбничка» за певними критеріями

Знову звертаючись до фонетичного розбору слів із вірша, відповімо на додаткові запитання.

Слова, в яких букв більше, ніж звуків:
правильному, віриш, дуже .
Слова з трьох складів, у яких звуків більше, ніж букв:
голосні, різні .
Слова, в яких усі приголосні звуки — тверді:
ми, в, живуть, в, просто, букви, на, ти .
Слово з трьох складів з перевіряється ненаголошеною голосною докорінно:
скарбничку .

Слов із вірша Чарівна скарбничка

Знову звертаючись до нашого фонетичного розбору, відповімо на запитання.

  1. Слова, в яких кількість голосних звуків дорівнює кількості приголосних: тобі, ми, руки, не, дуже, ти, на шляху .
  2. Слова, в яких звуків менше, ніж букв: віриш, дуже, правильному .
  3. Слово, в корені якого є неперевірена ненаголошена голосна і згодна, що перевіряється: монетки .
  4. Слова, в яких звуків більше, ніж букв: чарівну, даємо, голосні, приголосні, різні, придатні .
  5. Слова, в яких наголос падає на суфікс: скарбничку, придатні .
  6. Слова з двох і більше складів, у яких усі згодні звуки дзвінки:
    даємо, різні, знайди .
Слово "монетка" - словникове. У корені цього слова є неперевірена ненаголошена голосна. Проте є згодна, що перевіряється - "т". Перевірочне слово до літери "т" - моне т а. Для вибору слів, у яких наголос падає суфікс, потрібно зробити розбір слів за складом. Розберемо три слова з вірша, які на перший погляд підходять під умови: Розбір слова "чарівний" за складом Розбір слова «скарбничка» за складом Розбір слова «відповідний» за складом Бачимо, що з розібраних слів у двох випадках наголос падає на суфікс. Це слова: "скарбничка" і "відповідний".

Слова з «Чарівної скарбнички»

І знову звертаємося до фонетичного розбору слів вірша «Чарівна скарбничка». Але спочатку розберемо додатково ще два слова, яких немає в першому варіанті вірша.


Фонетичний розбір слова «візьми»
Фонетичний розбір слова «сміливіше»

А тепер відповімо на поставлені запитання.

1) Слова з трьох складів:
скарбничку, сміливіше, монетки, голосні, різні, правильному
.
2) Слова, в яких є літери, які не позначають жодних звуків:
візьми, віриш, дуже, правильному
.
3) Слова з двома приголосними звуками:
дуже, руки, шляхи, ній
.