Синквейн про собаковича із мертвих душ. Образи поміщиків у поемі Н.В.Гоголя "Мертві душі"

Конспект уроку для 9 класу на тему «Мертві душі»

Цілі уроку : 1) перевірити знання учнів, 2) створити ситуацію успіху і довіри, 3) дати можливість учням проявити себе як в усній, так і в письмовій мові, 4) вчитися об'єктивно оцінювати свої знання, 5) наочно побачити результати своєї праці на попередніх уроках , під час виконання домашніх завдань і, звісно, ​​уважного, серйозного, зосередженого, «активного» читання поеми Н.В.Гоголя.

Умови проведення заліку: 1) залік складається з 8 завдань, кожне окремо видається учню по ходу уроку, 2) обумовлюються умови його виконання та оцінка за 5-бальною системою; «Портфоліо», куди хлопці складають свої завдання – досягнення) отриману відмітку, де по одній осі – номер завдання, а по іншій – позначки від 0 до 6 (оскільки під час перевірки учень, даючи усну відповідь на запитання за своїм бажанням, може отримати додатковий бал і приплюсувати його до вже наявного), 4) потім всі точки - позначки з'єднуються, виходить крива лінія - результат уроку - заліку, 5) підраховується середній бал - підсумкова оцінка за залік, 6) усі свої роботи хлопці складають у великий конверт, який є їх «Портфоліо» за поемою Н.В.Гоголя «Мертві душі».

Хід уроку.

1 ЗАВДАННЯ. ЗНАЙДИ ОДИН ПРАВИЛЬНИЙ ВІДПОВІДЬ НА ПИТАННЯ.

1-альтанка в маєтку Манилова називалася: А-храм самотнього міркування, Б - храм єдиного усамітнення, В-храм відокремленого роздуму.

2-У вітальні Коробочки висів портрет: А-Кутузова, Б - Пугачова, В-Жукова.

3-У своєму маєтку Ноздрев відмінно себе почував, як батько серед сімейства: А - в стайні, Б-у псарні, В-у свинарнику.

4-У Собакевича була звичка: А - наступати на ноги,Б - штовхатися ліктями, В - ворушити вухами.

5-У Плюшкіна було кріпаків: А - 500 душ, Б - 100 душ, У – 800 душ.

Примітка: вчитель називає правильні відповіді (за кожну правильну — 1 бал), після перевірки бажаючий може їх пояснити, підбираючи докази з тексту твору, що дає можливість учню отримати додатковий бал.

2 ЗАВДАННЯ. Хто чим пригощав Чичікова? УСТАНОВИ ВІДПОВІДНОСТІ.

1-Манілов. 2 – Собакевич. 3 – Коробочка. 4 - Ноздрев. 5 - Плюшкін.

А – Сухар із чаєм. Б - Балик та портвейн. В – Варення з редьки у меді. Г - Прісний пиріг з яйцем. Д - Щі.

Відповіді: 1Д, 2В, 3Г, 4Б, 5А.

Примітка: теж саме.

3 ЗАВДАННЯ. ХТО ЦЕЙ ГЕРОЙ? УСТАНОВИ ВІДПОВІДНОСТІ.

1 - Манілов. 2 - Плюшкін. 3 – Собакевич. 4 – Коробочка. 5 - Ноздрев.

А – І на цьому дерев'яному обличчі раптом ковзнув якийсь теплий промінь, виявилося не почуття, а якесь бліде відбиття почуття.

Б - Вдома він говорив дуже мало і здебільшого розмірковував і думав, але про що він думав, тільки хіба Богові було відомо.

В – Як зарубав що собі на думку, то вже нічим його не пересилиш, скільки не уявляй йому доказом, ясних як день…

Г — …міцний і на диво стачаний образ… тримав він його більше вниз, ніж угору, шиєю не крутив зовсім…

Д – Є люди, які мають пристрасть нагадувати ближньому, іноді зовсім без жодної причини.

Відповіді: 1Б, 2А, 3Г, 4В, 5Д.

Примітка: теж саме.

4 ЗАВДАННЯ. ЗНАЙДИ ПОМИЛКУ В КОЖНІЙ РЯДКУ ТА ВИПРАВ ЇЇ.

1 - Манілов подарував Чичикову мертвих душ і ще одну зі своїх трубок.

2 – Коробочка продала Чичикову разом із мертвими душами мед та пеньку.

3 - Чичиков ледве забрав ноги від Ноздрева, прихопивши вчасно перелік мертвих душ, кріпаків Ноздрева.

4 - Собакевич продав Чичикову не тільки мертвих душ чоловічої статі, а й п'ять жінок.

5 - Плюшкін написав список мертвих душ на гербовийпаперу.

Примітка: теж саме.

5 ЗАВДАННЯ. ЧИЇ ЦЕ СЛОВА? УСТАНОВИ ВІДПОВІДНОСТІ .

1 - Плюшкін. 2 - Ноздрев. 3 – Собакевич. 4 - Манілов.5 - Коробочка.

А — …бо я з тебе тепер візьму лише три тисячі, а решту тисячі ти можеш мені заплатити після.

Б — …не допущу пройти за таким приємним, освіченим гостем.

В – Їй-богу, товар такий дивний, зовсім небувалий!

— Ви не будете їсти в місті, там вам чорт знає, що подадуть!

Д – Як же, такий уже знайомий! У школі були друзі.

Відповіді: 1Д, 2А, 3Г, 4Б, 5В.

Примітка: теж саме.

6 ЗАВДАННЯ. АНАЛІЗ МОВИ УРИВАННЯ З ПОЕМИ.

«… рівнем – гладнем розкинулася на півсвіту. Чудовим дзвінком заливається дзвіночок… стає вітром розірване у шматки повітря».

Випишіть з уривка:

А – гіперболу ( розкинулася на півсвіту, розірване на шматки повітря),

Б - епітет ( чудовим дзвоном),

В – градацію ( рівнем - гладнем),

Г – уособлення ( заливається дзвіночок),

Д - метафору ( стає вітром повітря).

Примітка: теж саме.

7 ЗАВДАННЯ. ЯКИЙ ЧИЧИКІВ? ПІДБЕРИ НЕ МЕНШ 10 ДОДАТКОВИХ, ХАРАКТЕРИЗУЮЧИХ ЧИЧИКОВА (Синоніми не використовувати).

Примітка: за 10-9 дод. - "5", за 8-7 дод. - "4", за 6-5 дод. - "3", за 4-3 дод. - "2", за 2-1 дод. - "1".

Відповіді: спритний, хитрий, заповзятливий, самозакоханий, жорстокий, працьовитий, упертий, спостережливий, цілеспрямований, наполегливий.

8 ЗАВДАННЯ. СОЧІНІ СІНКВЕЙН, ПРИСВЯЧЕНИЙ ПОЕМЕ Н.В. ГОГОЛЯ «МЕРТВІ ДУШІ».

1 - Поеми (що таке?) - Викриття.

2 – Поеми (яка?) – наповнена сміхом крізь сльози.

3 – Поема (що робить?) – описує Русь, якою мчить птах – трійка.

4 – Поема (з яким кольором асоціюється?) – Жовто – брудного кольору.

5 – Поема (чим пахне?) – гниллю та мертвиною.

6 – Поема (яка на смак?) – гірко-солона.

7 - Поема (які почуття в мені викликає?) - Ненависть і зневага.

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ . Підрахунок балів. Виставлення відміток. Обговорення змісту уроку – заліку у новій формі.

СКЛАДАННЯ СИНКВЕЙНУ

Це цікавий прийом технології РКМЧП (розвиток критичного мислення через читання та письмо). « Сінквейн - вірш, що складається з п'ятирядків, кожна з яких має свій зміст та певну форму: 1-а – іменник, що задає тему вірша; 2-а – два прикметники до цього іменника; 3-я - три дієслова до цього іменника; 4-та - осмислена фраза; 5-а - одне заключне слово (пропозиція), що визначає емоційне ставлення до всього сказаного». Хлопці мають у кількох словах висловити суть проблеми.

На різних етапах уроку використання синквейну має різні цілі.

У старших класах на стадії «Роздуми» (термін РКМПП) після вивчення теми про поміщиків із поеми Н.В. Гоголя "Мертві душі" за допомогою синквейну можна узагальнити інформацію. Учні намагаються відповісти на запитання: «Чому Манилова (Коробочку, Ноздрьова, Собакевича, Плюшкіна) можна назвати «мертвою душею»? Відповівши це питання собі, школярі об'єднуються у групи відповідно до обраним літературним персонажем і становлять синквейни. Представляємо перші результати групової роботи:

Манілов

Ледачий, безгосподарний.
Мріє, сидить удома, нічого не робить.
Чому він такий?
Тому що "мертва душа".

Ніздрев

Хвастливий, забіяковий.
Грає в карти, п'є та бреше.
Пристрасть до чого завгодно.
Чому він такий?
"Мертва душа"!

Плюшкін

Скупий, жадібний, порожній.
Все збирає, але не для себе.
Колись був живий,
А тепер "мертва душа"!

Коробочка

Господарська, дубинноголова.
Все збирає, збирає, збирає.
Навіщо вона збирає?
Ніхто не знає.

Собакевич

Великий, незграбний, жадібний.
Думає, розуміє та обманює.
Чому він такий?
Тому що "мертва душа".

Як показує досвід, синквейн корисний як творчого самовираження під час емоційної паузи під час уроці середніх (але іноді й у старших) класах. Адже саме з цього віку потрібно виховувати тонкого та вдумливого читача, закріпити у свідомості учнів, що цікаво займатися «художньою творчістю». Така робота вселяє впевненість, розкріпачує. І тут учневі не завадить заохочення.

Індивідуальні творчі роботи можуть поєднуватися із груповою роботою. Наведемо кілька робіт, написаних учнями.

Кошеня

Пухнастий, маленький грудочку.
Жалібно нявкає, кидається і чекає.
Де ж мама-кішка?
Погуляти пішла.

Баїра Ч., 8-й клас

Крихке, ніжне.
Шукає, знаходить, іде.
Воно у кожного своє.
Де його знайти, ніхто не знає.

Ірина Д., 7-й клас

Улюблена, прекрасна.
Підтримає, зрозуміє, відгукнеться.
Хто вона?
Подруга вічна чоловіка!

Баїр Д., 9-й клас

Узон

Світлий, чудовий.
Живе, росте, цвіте.
Хто у ньому живе?
Добрий народ!

Долгор Д. та Ірина Д., 7-й клас

Хокку (хайку)

Це японська віршована форма, тривірш в 17 складів (5-7-5). Зазвичай хокку можна розділити на дві частини - один рядок плюс два або два плюс один. Пов'язані ці рядки не логічно, а, по асоціації. Мистецтво писати хокку – це насамперед уміння сказати багато чого у небагатьох словах. Воно підпорядковується певним правилам і дуже суворим. Головне у цих віршах – натяк. У вірші містяться картини, виразні деталі, а читач із них відновлює цілий світ. Можна розкрити секрети їх побудови, використовувати тривірш під час емоційних пауз на уроці.

Мила людина,

Живи, працюй, не лінуйся.
Адже твоє життя!

Ердем О., 8-й клас

Квітка засохла.

У серці сум і смуток.
Осіння пора.

Сесегма Д., 11-й клас

Діти отримали завдання написати хокку за оповіданням І.С. Тургенєва "Бірюк". Це непросте завдання. Воно активізувало уяву восьмикласників, допомогло осмислити враження від прочитаного. Хоку вийшло не у всіх. Роботи восьмикласниці Альбіни Б. об'єднує глибоке проникнення у сенс оповідання.

Бірюк похмурий.
Чому ж він такий?
Винне життя.

Насувалась гроза.
Величезна хмара
Попереду йшла.

У бірюка дочка,
Гарненька дівчинка.
Все вміє робити.

ЦЗАЦУАНЬ

Комічні вислови китайських письменників, відомі з IX століття, є переліком ситуацій, об'єднаних однією назвою. Наприклад, називається ситуація Жаль- І далі перераховується, що шкода ... Ще приклади - назви ситуацій: Дуже нагадує, Виводити з себеі т.п.

Жаль,
коли засихає квітка;
коли марнуєш час;
коли люди втрачають роботу.

Сесегма Д., 11-й клас

(Від франц. слів римовані кінці)

Це – вірш, вигадуване задані рими.

Сіренькі мишки
Купили три книжки.
Одну почали читати,
А решта жувати.

Ірина Д., 7-й клас

Жили мишки,
Любили книжки,
любили читати,
Але більше всього жувати.

Настя Н., 6-й клас

Слухають маленькі мишки
цікаві книжки,
не вміють читати,
але вміють жувати.

Арюна Ж., 6-й клас

СТИЛІЗАЦІЯ

Здається, що вчитель повинен використовувати будь-яку можливість звернутися до особистого досвіду дитини, залучаючи її до навчальної діяльності. Творча робота в жанрі наслідування – одна з можливостей для школяра розкрити свої здібності. Учень, освоюючи художню форму, вкладає у неї свій зміст. Працюючи над змістом, учень хіба що пропускає через себе авторську ідею і стиль, вчиться дивитися світ очима іншу людину, водночас залишаючись собою. Школяр виходить на високий рівень творчого запозичення. Це етап активного засвоєння зовнішньої форми твору, коли учень наповнює його своїм змістом. Вчитель тут виступає як консультант. Необхідна підготовка до виконання такого завдання: провести стилістичний аналіз тексту, який треба наслідувати; виявити, пояснити особливі прикмети жанру, епохи та навчити знаходити їх у тексті художнього твору.

Сказання про Батора Улан-Заргантаї
та гігантській Ящірці

(Досвід стилізації учениці із села Узон)

Це трапилося на прекрасній агінській землі,
Коли батори чинили свої подвиги славні.
У давнину, коли панувало вічне літо,
Коли озера були маленькими калюжками.

Скрині свої старовинні відкриємо,
Про гідне розповімо –
Про відважного батора Улан-Заргантаї.

Поки не покотилося сонце за гору,
Чому б нам оповідь не послухати.

Та в степу та в широкій долині
Пас корів та овець один молодець.
Звали його Улан-Заргантай,
Улан-Заргантай і Узонський.

Пастух почав пасти худобу
Та й у ранок, вранці.
Захотілося йому пити та їсти.

Залишав він свою худобу та біля річки,
Та біля річки Уланівки.

Застрибнувши на свою конячку та богатирську,
Богатирську, найсильнішу,
Поїхав на ній додому та неподалік.
Повернувся наш Улан-Заргантай та Узонський
До свого стада та до худоби.
У долині трава розстеляється,
У низині річка вирує,
Хвилі здіймаються.

Слухає він – птахи не співають.
Бачить він – вівці налякані,
Перелякані та стоять.

А за ними корівки,
Коровушки та мертві.
Біля них та мертвих
Сліди великі та тварини.
Почав Улан-Заргантай шукати звіра цього.
Скакав він три дні та три ночі.
Під'їхав він до скель крутим та міцним.
Вийшла так із величезних
Ящірка та з трьома хвостами,
З трьома хвостами та товстими.
Вона і худобу повалила,
Повалила корів і намертво.
Улан-Заргантай вирішив убити цю Ящірку,
Цю Ящірку та сильну.
Билися вони три дні та три ночі.
Нарешті Улан-Заргантай звалив останній хвіст;
Ящірка та просила батора,
Просила про те, щоб її в живих залишив,
Живих залишив та в здоров'ї,
Але батор не пробачив її,
Її та з її гріхом.
На честь Улан-Заргантая,
Улан-Зарганта та Узонського
Назвали цю місцевість Улан-Заргантай.

Бутід Д., учениця 7-го класу

Сотворчі стосунки учня та вчителя, спілкування з людьми, які добре знають і збирають місцевий фольклор, – все це дає дітям їжу для розвитку своїх творчих здібностей. Така творча зустріч відбулася у хлопців та старожилів села. На ній із казок, сказань, віршів було складено повний текст сценарію літературного вечора «У світі казки».

Казка «Небесний Номін, або Блакитний метелик»

Високо-високо в небі за білими пухнастими хмарами жила маленька дівчинка. Її звали Номін, що означає "Бірюза". Вона була чарівною, доброю. Довгі роки вона мріяла потрапити на Землю, але не могла не послухатися своїх батьків. І одного разу повіяв дуже сильний вітер. Так сильно повіяв, що розігнав усі хмари. Номін почала падати, злякалася, але встигла схопитися за хмарку. Але воно перекинулося через сильний вітер, і дівчинка полетіла далі. Вона падала на Землю з запаморочливою швидкістю. І треба було статися такому, що в цей самий час летіли білі лебеді. Один лебідь пошкодував її та посадив на свою спинку. І наша чарівна дівчинка полетіла з ним у теплі краї. Довго летів лебідь. Нарешті він висадив її на лузі серед гарних квітів. Номін була така вдячна цьому великому птаху, якби не лебідь, то вона могла б померти. Вона щиро раділа, що нарешті здійснилася її заповітна мрія. Вона пурхала від квітки до квітки і весь час співала та танцювала. Потім Номін обрала найкрасивішу квітку і почала жити в ній.

З того часу блакитні метелики пурхають від квітки до квітки, радуючи нас своєю неземною красою.

Циндима Циріторова, 5-й клас

Зазначимо, що дуже важливим є публічне визнання досягнень хлопців, чому сприяє участь у творчих конкурсах, олімпіадах, конференціях різного рівня. Найбільш вдалі роботи учнів розміщуються у нашій шкільній газеті «Клас!».

Ц.Л. ДОНДОКОВА,
Узонська середня школа,
Читинська обл.

Цей дивовижний синквейн!

Синквейн» - це вірш, що складається з 5 рядків, кожен з яких має свій зміст та певну форму:

Перша – іменник, що задає тему віршу;

Друга – два прикметники до цього іменника;

Третя - три дієслова до цього іменника;

Четверта - осмислена фраза, що показує ставлення до теми;

П'ята - заключне слово чи речення, що визначає емоційне

ставлення до всього сказаного.

Чому приділяю синквейну таку увагу? По-перше, можна використовувати на різних етапах уроку і як домашнє завдання. По-друге, прийом ефективний як уроках російської, і на літературі. По-третє, робота може бути як індивідуальною, так і груповою. По-четверте, складання синквейну призводить до усвідомлення того, що «художня творчість» цікава. Ключове слово -цікаво.

На різних етапах уроку має різні цілі. Ось приклад використання синквейну на уроці російської мови у 6 класі на тему «Займенник» (2 урок вивчення).

Виклик - « У чому особливість займенників?

Працюючи у групах, учні становлять синквейн. При цьому, розповідаючи про займенник, повторюють іменник, прикметник, дієслово, види речень по меті висловлювання розвивають свій лексичний запас.

Займенник

Загадкове, оманливе

Замінює, показує, але не називає.

Тож у чому роль займенника?

З ним уникаємо повторення! (Воронкова Є.)

Займенник

Маленьке, але важливе.

Вказує, але називати не хоче.

Його роль важлива:

Замінює слова. (Лозова М.)

У старших класах на стадії "Рефлексія" після вивчення твору можна узагальнити інформацію. Наприклад, у 9 «А» класі після вивчення теми «Образи поміщиків у поемі Н.В. Гоголя» запропонувала учням за допомогою синквейну узагальнити матеріал: «Чому Манилова, Коробочку, Ноздрева, Собакевича, Плюшкіна можна назвати «мертвою душею»?». Відповівши це питання індивідуально, учні об'єднуються у групи відповідно до обраним літературним персонажем і становлять синквейн.

Манілов

Порожній, нудотний.

Будує проекти, але нічого не робить.

Чому він такий?

Тому що "душа мертва".

Казанова Т.

Ніздрев

Хвастливий, задиристий.

П'є, бреше, всім «пакостить».

Чому він так поводиться?

Тому що "мертва душа".

Богданов Ст.

Плюшкін

Скупий, жадібний.

Все підбирає, краде, збирає.

Ким став?

«Мертвою душею» – діркою на людстві.

Ульянова О.

Коробочка

Заповзятлива, але дубинноголова.

Все збирає, боїться продешевити.

Навіщо їй це все?

Сама не знає.

Войтович Г.

Собакевич

Некулюжий, жадібний.

Помічає, розуміє, дурить.

Чому він такий?

Тому що "мертва душа".

Кумів Я.

Проведення діагностики дозволяє стверджувати, що прийом технології РКМПП забезпечують самостійність, активність учнів у їхній спільній навчальній роботі, розвиває критичне та творче мислення.

Микола Васильович Гоголь створив свій твір "Мертві душі" у 1842 році. У ньому він зобразив цілу низку російських поміщиків, створив їх гротескні та яскраві образи. Однією з найцікавіших представниць цього класу, описаних у поемі, є Коробочка. Характеристика даної героїні буде розглянута в цій статті.

План характеристики

План, за яким проводиться аналіз поміщиків - персонажів твору "Мертві душі", включає так чи інакше наступні пункти:

  • перше враження, яке справляє герой;
  • характерні риси цього персонажа;
  • мова та манера поведінки;
  • ставлення героя до господарства;
  • ставлення до інших людей;
  • цілі у житті;
  • висновки.

Спробуємо проаналізувати за цим планом образ такої героїні, як Коробочка (Мертві душі). Характеристика наша розпочнеться з першого враження, яке героїня справила на Чичикова. У творі присвячено створенню образу Коробочки третій розділ.

Перше враження Чичикова

Коробочка Настасья Петрівна – це поміщиця, яка є вдовою одного дуже ощадлива та господарська жінка, вже літня.

Село її невелике, але в ньому все справно, процвітає господарство, яке приносить добрий дохід. Вигідно відрізняється Коробочка від Манилова: вона знає за іменами всіх селян (цитата з тексту: "... знала майже всіх напам'ять"), про них відгукується як про старанних працівників, займається самостійно господарством.

Поведінка цієї поміщиці, звернення "батюшка" до гостя, прагнення йому послужити (оскільки Чичиков представився дворянином), якнайкраще влаштувати на нічліг, почастувати - це все риси, характерні для поміщицького класу в провінції. Не так докладний портрет Коробочки, як портрети інших поміщиків. Він ніби розтягнутий: спочатку Чичиков почув голос старої-служниці ("хриплий бабій"), потім з'явилася інша жінка, молодша, але дуже схожа на неї, і ось, нарешті, коли його проводили в будинок і він уже озирнувся, входить і сама пані Коробочка ("Мертві душі").

Характеристика портретна героїні така. Її автор описує як жінку похилого віку, в "спальному чіпці, одягненому нашвидкуруч, з фланеллю на шиї". Цитатна характеристика Коробочки ("Мертві душі") може бути продовжена. Микола Васильович підкреслює в образі поміщиці старість Коробочки, за текстом далі Чичиков називає її просто - старою. Особливо не міняється зранку цієї господині. З її образу зникає лише спальний чепець.

Коробочка саме така, тому головний герой одразу ж відкидає церемонії та приступає до справи.

Ставлення до господарства

Описуємо далі такого персонажа, як Коробочка (Мертві душі). Характеристика за планом продовжується ставленням цієї героїні до господарства. У розумінні образу даної поміщиці велику роль відіграє опис у будинку оздоблення кімнат, а також загалом маєтку, що відрізняється задоволеністю та фортецею.

Видно у всьому, що ця жінка є гарною господинею. Вікна кімнати виходять на подвір'я, яке заповнене численними птахами та різною "домашньою твариною". Далі видніються городи, фруктові дерева, від птахів вкриті сітками, є також опудало на жердинах, на одному з яких красується "чепець самої господині".

Достаток їх мешканців демонструють і селянські хати. Це також зазначає Гоголь (Мертві душі). Характеристика (Коробочка - образ, переданий також зовнішніми деталями) включає у собі опис як самого персонажа, а й оточуючої обстановки, що з ним. Це слід пам'ятати, проводячи аналіз. Господарство цієї поміщиці явно процвітає, приносячи їй чималий прибуток. Та й село само є не маленьким, складається з вісімдесяти душ.

Характерні риси персонажа

Продовжуємо описувати такого персонажа, як Коробочка (Мертві душі). Характеристика за планом доповнюється подробицями. Цю поміщицю Гоголь включає в число невеликих власників, які скаржаться на збитки та неврожаї і "кілька набік" тримають голову, а тим часом набирають у "рябинові мішечки, розміщені по ящиках комода", потроху грошенята.

Манілов і Коробочка є антиподами до певної міри: вульгарність першого ховається за міркуваннями про Батьківщину, високими фразами про її благо, а духовна убогість Коробочки постає в природному, нічим не прикритому вигляді. Вона і не претендує на культуру: у всьому образі героїні підкреслюється, перш за все, невигадлива простота, яку має Коробочка. Характеристика героя "Мертві душі" показує також, що ця невигадливість виявляється у Настасії Петрівни та у відносинах з людьми.

У наведеному автором коротко, зазначається, що оздоблення їх було старовинне - смугасті старі шпалери, картини, що зображують птахів, маленькі старовинні дзеркала між вікон, обрамлені рамками у вигляді листя. За кожним із дзеркал було закладено або лист, або панчоху, або стару колоду карт. Стіну прикрашають годинник із квітами, намальованими на циферблаті. Ось предмети, які з'являються під час нетривалого візиту Чичикова. Вони говорять про те, що люди, що мешкають у кімнатах, звернені, швидше, до минулого, ніж до сьогодення.

Манера поведінки

У розмові щодо придбання "мертвих" душ повною мірою розкривається характер та сутність Коробочки. Спочатку ця жінка ніяк не може збагнути, що ж хоче від неї головний герой. Коли вона, нарешті, розуміє, що може бути для неї вигідною, здивування переходить у прагнення отримати найбільшу вигоду від цієї угоди: оскільки якщо комусь потрібні мертві, отже, вони є предметом торгу, оскільки чогось варті.

Відношення до людей

Мертві душі стають для Коробочки в один ряд із салом, борошном, медом та прядивом. Їй уже доводилося продавати все інше (досить вигідно, як ми знаємо), а справа ця для неї є невідомою і новою. Тут спрацьовує прагнення не здешевити. Гоголь пише, що вона "почала сильно побоюватися, щоб якось не надув її цей покупець". Поміщиця виводить із себе своєю упертістю Чичикова, який уже було розраховував отримати легку згоду.

Тут з'являється епітет, що виражає сутність не однієї лише Коробочки, а й цілого подібного до цієї поміщиці, - "дубінноголова".

Микола Васильович пояснює, що ні громадське становище, ні чин є причиною цієї властивості. Явище "дубиноголовості" є дуже поширеним. Його представником може бути навіть державна, поважна людина, яка виходить на ділі "досконала Коробочка". Автор пояснює, що суть цієї риси в тому, що якщо людина взяла собі щось на думку, її ніяк не пересилиш, незалежно від кількості доводів, ясних як божий день, від неї все відскакує, подібно до того, як від стіни відлітає гумовий м'яч. .

Ціль в житті

Головна мета життя, яку переслідує Коробочка ("Мертві душі"), характеристика якої представлена ​​в цій статті, - зміцнення особистого багатства, безперервне накопичення. Господарство, властива Коробочці, виявляє водночас її внутрішню нікчемність. Окрім бажання отримати користь і придбати щось, вона не має інших почуттів. Позбавлений деяких "привабливих" рис, властивих Манілову, образ цієї накопичувачки. Інтереси її зосереджені на господарстві.

Висновки

У фіналі глави про Коробочку Гоголь говорить про те, що образ її типовий, суттєвої різниці між нею та деякими представниками аристократії не спостерігається. Автор приділяє велику увагу поведінці Чичикова, підкреслюючи, що він поводиться з цією поміщицею розв'язніше, простіше, ніж з Маніловим.

Дане явище є для російської дійсності типовим, доводить Миколи Васильовича у тому, як Прометей перетворився на муху. Такою є Коробочка ("Мертві душі"), характеристика якої була нами проведена. Її можна уявити і наочно. Щоб краще засвоїти інформацію, пропонуємо вам ознайомитися з таблицею, яка характеризує таку поміщицю, як Коробочка (Мертві душі).

Характеристика (таблиця) Коробочки

Зовнішність Настасії Петрівни Садиба поміщиці Характеристика Коробочки Ставлення до пропозиції Чичикова

Це похилого віку жінка, з фланеллю на шиї, в чепці.

Невеликий будинок, старі шпалери, старовинні дзеркала. Нічого задарма не пропадає у господарстві, про що свідчить мережа на деревах, а також чепець на опудалі. Коробочка всіх привчила до порядку. Город доглянутий, двір повний птахів. Хати селян хоч і поставлені врозтіч, але при цьому показують достаток мешканців, як слід підтримуються. Ця поміщиця знає все про кожного селянина, при цьому не ведучи записок, пам'ятає напам'ять також імена померлих. Своєрідний "герб" Коробочки - це комод, в якому з відкритих ящиків висовується індичка, свиня, півень. Другий ряд ящиків наповнений різним "господарським овочом", а з нижніх стирчить безліч мішечків.

Практична, господарська, знає ціну грошам. Скупа, безглузда, дубинноголова, поміщиця-накопичувачка.

Насамперед, цікавиться, навіщо знадобилися Чичикову мертві душі. Боїться за угоди продешевити. Достеменно знає, скільки померло селянських душ (18). Дивиться на мертвих людей, як на пеньку чи сало: раптом знадобляться у господарстві.

Вам була представлена ​​поміщиця Коробочка (Мертві душі). Характеристика із цитатами цієї героїні може бути доповнена. Видаються дуже цікавими уривки, присвячені оздобленню кімнат, господарюванню, договору з Чичиковим. Сподобалися цитати можна виписати з тексту і доповнити ними цю характеристику. Ми лише лаконічно описали таку героїню, як Коробочка ("Мертві душі"). Характеристика коротко була представлена ​​для того, щоб викликати в читача бажання самостійно її продовжити.