Дрібна частка речовини зберігає Перишкін властивості є. Молекула речовини - дрібна частка, яка зберігає його властивості

Тема уроку: Узагальнення теми «Початкові хімічні поняття» Мета уроку:
повторити і узагальнити знання учнів про первинні хімічних уявленнях;
закріпити розуміння хімічних формул, рівнянь реакцій;
удосконалювати комунікативні здібності та навички.
завдання:
1. Виховна:
виховання самостійності, почуття товариства, співпраці;
формування логічного і абстрактного мислення;
формування моральних якостей - колективізму, здатності до взаємовиручки, творчості.
2. Освітня:
узагальнити знання учнів;
виділити найбільш загальні і суттєві первинні хімічні уявлення - речовини, явища, хімічні формули і рівняння;
навчити початковим світоглядним поняттям.
3. Розвиваюча:
розвиток умінь навчально-пізнавальної діяльності;
розвиток інтелекту, культури усного та писемного мовлення;
розвиток логічного мислення і уваги;
розвиток вміння використовувати вивчений матеріал у практичній діяльності.
устаткування:
таблиця Д.І. Менделєєва;
картки з порядковим номером учня;
картки із завданнями;
обладнання для дослідів,
екран рахунки.
презентація «Початкові хімічні поняття»
проектор;
комп'ютер або ноотбук
Тип уроку: комбінований урок
План уроку:
Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
Етап узагальнення та систематизації знань.
Рефлексія.
Підведення підсумків уроку.
Домашнє завдання

Хід уроку
I Організаційний момент.
Привіт, хлопці! Хто сьогодні відсутній?
Тема нашого уроку: «Повторення. Початкові хімічні уявлення ». Хлопці, сьогодні метою нашого уроку є: систематизувати та узагальнити знання про речовини, явища, формулах на дві команди. Ви будете змагатися один з одним і заодно повторіть пройдену тему, а я буду контролювати і оцінювати ваші знання і відображати їх в екрані рахунку. Ну як? Чи готові приступити?
Кожному учаснику роздають картки з його порядковим номером.
II Актуалізація знань.
Фронтальна робота з класом. За правильну відповідь присуджується 1балл
Розминка. питання:
Що вивчає хімія?
Які зміни відбуваються під час хімічних реакцій?
Наведіть приклади хімічних реакцій: а) в промисловості;
б) в природі;
в) в побуті.
Виходячи їх яких властивостей застосовуються в побуті:
а) скло; б) гуму; в) бетон; г) мідь
Дайте визначення наступним термінам:
Молекула, атом, валентність, хімічна формула, хімічний елемент.
Які закони ви вже вивчили?
Що таке хімічне рівняння?
Назвіть типи хімічних реакцій, наведіть приклади
III Етап узагальнення та систематизації знань.
1 конкурс
А) Хімічний диктант «Фізичні та хімічні явища»
Потрібно відзначити відповіді буквами «Х» (хімічні явища) або «Ф» (фізичні явища)
I варіант
скисання молока
аромат парфумів
гниття листя
фотосинтез
Освіта зеленого нальоту на мідних речах
Відповіді I варіант ХФХХХ
II варіант
випаровування спирту
горіння дров
зацукровування варення
кування металу
іржавіння металу
II варіант-ФХФФХ
Б) Хімічний диктант «Речовини і суміші»
Потрібно відзначити відповіді буквами «В» або «С»
I варіант II варіант
Дистильована вода 1. Мідь
Грунт 2. Повітря
Цукор 3. Фосфор
Граніт 4. Куховарська сіль
Річкова вода 5. Сірчана кислота
Відповідь: I варіант В С В СС II варіант-ВСВВВ
2конкурс - "Валентність" Члени команд отримують картки із завданнями.
завдання А
Потрібно визначити валентність хімічних елементов.Висшій балл- 5 балів
I варіант Знаючи, що валентність хлору дорівнює одиниці, визначте валентність іншого елемента в даних формулах
CaCl2, N Cl3, HCl, PCl5, Al Cl3
II варіант Знаючи, що валентність кисню дорівнює двом, визначте валентність іншого елемента в даних формулах
MnO, P 2O 5, CO 2, Mn 2 O 7, K 2O
Заданіe Б
Складіть формули хімічних сполук
I варіант Са (II) і О (II), Na (I) і S (II), Mg (II) і S (II), AL (III) і O (II), Pb (IV) і O (II ).
II варіант
Sn (IV) і O (II), C (IV) і O (II), Mg (II) і O (II), S (IV) і O (II), Fe (III) і O (II).
3 конкурс-Хімічний хокей
Учитель: Вам було задано домашнє завдання: приготувати по 3 питання для іншої команди. Зараз, хлопці ми вами пограємо в хокей. Для цього ми з вами дамо командам назви: «захисники» і «нападники». Кожна команда буде задавати свої питання по одному, а протилежна команда - відповідати. За кожну правильну відповідь присуджується 1 бал. За цікаве питання також можна заробити 1балл. Максимальний бал за цей конкурс-6 балів.
(Команди по одному задають питання і відповідають на них)
4 конкурс - «Хімічний досвід»
Устаткування: чашка з сумішшю з деревних і залізних тирси, чашка з сумішшю з крохмалю і цукрового піску, стакани порожні, склянки з водою, скляна паличка, фільтрований папір, воронка, штативи, спиртівка, магніт,
Учитель: Прийшла пора з'ясувати як ви можете звертатися з хімічним посудом і проводити досліди. Насамперед потрібно буде згадати правила техніки безпеки при виконанні дослідів. До столу для дослідів викликаються по три людини з кожної команди. Для кожної команди дається суміш, що складається з двох речовин. Ваше завдання: за допомогою ваших знань розділити ці суміші на речовини, з яких вони складаються. максимальний бал за цей конкурс - 5баллов
Після виконання цього завдання члени команд читають завдання і детально розповідають про виконану досвіді
I варіант: Розділити суміш, що складається з крохмалю і цукрового піску II варіант: Розділіть суміш, що складається із залізних і деревної тирси
5 конкурс-«Рівняння хімічних реакцій і типи реакцій»
Командам роздаються картки із завданнями.
Учитель: 5 конкурс називається «Рівняння хімічних реакцій і типи реакцій» У вас картки з завданнями В них рівняння хімічних реакцій. Потрібно разом пропущених точок поставити потрібні знаки хімічних елементів, розставити коефіцієнти і вказати тип хімічної реакціі.Максімальний балл- 3балла- (враховується швидкість виконання завдання, команда, що виконала завдання швидше, отримує плюс 1 бал)
I варіант
? + O 2 MgO реакція ..................
FeO + H2 Fe + H 2O реакція ..................
AuO Au +? реакція ..................
II варіант
? + HCl FeCl 2 + H 2 реакція ..................
H 2 + Br 2? реакція ..................
HgO Hg + O2 реакція ..................

6 конкурс -З історії хімії »
Учитель: Командам було задано домашнє завдання: підготувати виступ про вчених, які внесли гідний внесок у розвиток «Атомно-молекулярного вчення» або з'явилися його основоположниками. Слово надається командам.За виконання цього завдання команда може заробити 3 бали Учні виступають з повідомленнями Роберта Бойлі і Антуану Лавуазьє.
Виступи першої команди
Роберт Бойль -англійський хімік, фізик, теолог. Народився в родині протестантів 25 січня 1627 року в замку Лісмор в Ірландії. Його батьком був аристократ Річард Бойль дуже багата людина, авантюрист за вдачею, який залишив Англію у 1588 році в 22-річному віці. Мати Роберта, Кетрін Фентон, була вже другою дружиною Річарда Бойля. Його перша дружина померла незабаром після народження першої дитини. Роберт Бойль був молодшим, чотирнадцятим дитиною в родині Бойл, і сьомим, улюбленим сином Річарда Бойля. Коли народився Роберт, його батькові було вже 60 років, а матері 40. Звичайно, Роберту Бойлю пощастило в тому, що його батько був одним з найбагатших людей у \u200b\u200bВеликій Британії Батьки Роберта Бойля вважали, що виховання і освіту діти повинні отримувати поза сім'єю. Тому у 1635 р, у віці 8 років, маленький Роберт разом з одним з братів був відправлений для отримання освіти в Англії. Вони надійшли в модний Ітонський коледж, в якому навчалися діти знатних вельмож. Умови для навчання в Ітоні у молодих Бойл були досить тепличні. Річард Бойль в листопаді 1638 р забирає своїх дітей з Ітона. Освіта Роберта триває будинку під наглядом одного з священиків батька. У 1638 р Роберт Бойль разом зі своїм наставником відправляється в подорож по країнах Європи, продовжує свою освіту у Флоренції і в Женевської академії. У Женеві він посилено вивчає математику, французький і латинську мови, риторику і богослов'я. На початку 1642 р Бойль відвідав Флоренцію, місто, в якому жив і творив великий Галілео Галілей. На жаль, як раз під час перебування Бойля у Флоренції, Галілео Галілей помер. Бойль проніс свою любов до філософії Галілео через все життя, зберігаючи в своєму науковій творчості віру в можливість вивчення світу через закони математики і механіки. У 1644 р після смерті батька Роберт Бойль повернувся в Англію і оселився в своєму маєтку Стелбрідж, в якому майже безвиїзно прожив 10 років, займаючись дослідженнями в галузі природничих наук, приділяючи в той же час багато часу релігійним і філософським питанням. Треба відзначити, що теологією Роберт Бойль займався все своє життя, причому дуже серйозно і захоплено. У 1654 р Роберт Бойль переїхав в Оксфорд, де обладнав лабораторію і за допомогою спеціально запрошених асистентів проводив досліди з фізики та хімії. Одним з таких асистентів був Роберт Гук. І хоча Р.Бойль перебував у статусі резидента Оксфордського університету майже 12 років, він ніколи не мав ніякої університетського ступеня або диплома. Диплом доктора медицини (Оксфорд, 1665 г.) був його єдиним дипломом. У 1680 р Роберт Бойль був обраний черговим президентом Лондонського Королівського Товариства, проте він відхилив цю честь, тому що необхідна при цьому присяга порушила б його релігійні принципи. Можливо, через релігійні переконання Роберт Бойль все життя прожив неодруженим, і ніколи не одружувався. У 1668 р Бойль отримав ступінь почесного доктора фізики Оксфордського університету і в тому ж році переїхав до Лондона, де оселився разом зі своєю сестрою і продовжував свою наукову діяльність.
Наукові досягнення Роберта Бойля. У 1654 р Р.Бойль ввів в науку поняття хімічного аналізу складу тел. У 1660 р Р.Бойль отримав ацетон, переганяючи ацетат калія.16764065405 На жаль, Бойль так і не зміг відмовитися від своєї віри в алхімію. Він вірив у перетворення елементів, і навіть в 1676 р повідомив Лондонському Королівському суспільству про своє прагнення перетворити ртуть в золото. Він щиро вважав, що знаходиться на шляху до успіху в цих дослідах.
У 1663 р Бойль відкрив кольорові кільця в тонких шарах, названі згодом ньютоновскими. У 1663 р він виявив в лакмусового лишайника, зростав в горах Шотландії, кислотно-основний індикатор лакмус, який і застосовував в своїх дослідженнях. Бойль багато займався вивченням хімічних процесів, що протікають при випалюванні металів, сухий перегонці деревини, перетвореннях солей, кислот і лугів. У 1680 р він розробив новий спосіб отримання фосфору з кісток, отримав ортофосфорну кислоту і фосфін. Помер Роберт Бойль в Лондоні 30 грудня 1691 р залишивши майбутнім поколінням багату наукову спадщину. Бойл було написано безліч книг, деякі з них вийшли в світ вже після смерті вченого, так як частина рукописів була знайдена пізніше в архівах Лондонського Королівського товариства. Він був похований в Церкві Saint-Martin-in-the-Fields поруч з сестрою. Пізніше церква була знищена, і, на жаль, не збереглося жодних записів або свідоцтв про те, куди були переміщені його останки.
Виступи іншої команди
Антуан Лоран Лавуазьє - (1743-1794), французький хімік, один з основоположних-ков сучасної хімії. Антуан Лоран Лавуазьє народився в родині адвоката 28 серпня 1743 року. Перші роки життя дитина провела в Парижі, в провулку Пеке, оточеному садами і пустирями. Мати його померла, народивши ще дівчинку, в 1748 році, коли Антуану Лорану було всього п'ять років. Початкову освіту він здобув у коледжі Мазаріні. Ця школа була влаштована кардиналом Мазаріні для знатних дітей, але в неї брали екстернів і з інших станів. Вона була найпопулярнішою школою в Парижі.
Антуан навчався відмінно. Як багато хто з видатних вчених, він мріяв спочатку про літературну славу і, перебуваючи ще в коледжі, почав писати драму в прозі «Нова Елоїза», але обмежився лише першими сценами. Після виходу з коледжу Лоран вступив на факультет права, - ймовірно, тому, що його батько і дід були юристами і ця кар'єра починала вже ставати традиційної в їх сімействі: в старій Франції посади звичайно передавалися у спадок.
У 1763-му Антуан Лоран отримав ступінь бакалавра, в наступному році - ліценціата прав. Але юридичні науки не могли задовольнити його безмежної і ненаситної допитливості. Він цікавився всім - від філософії Кондильяка до освітлення вулиць. Він вбирав знання, як губка, всякий новий предмет збуджував його цікавість, він обмацував його з усіх боків, вичавлюючи з нього все, що можливо.
Незабаром, однак, з цього розмаїття починає виділятися одна група знань, яка все більше і більше поглинає його: природничі науки.
Перші роботи Лавуазьє були зроблені під впливом його вчителя і друга Гетара. Після п'яти років співпраці з Гетаром, в 1768 році, коли Лавуазьє виповнилося 25 років, він був обраний членом Академії наук.
Антуан Лавуазьє незабаром одружився на дочці генерального відкупщика Користь. У 1771 року Антуану Лавуазьє було 28 років, а його нареченій - 14. Незважаючи на молодість нареченої, шлюб виявився щасливим. Лавуазьє знайшов в ній діяльну помічницю і співробітницю в своїх заняттях. Вона допомагала йому в хімічних дослідах, вела журнал лабораторії, перекладала для чоловіка роботи англійських вчених. Навіть зробила малюнки для однієї з книг. Дітей у них не було.
У житті Антуан Лавуазьє дотримувався строгого порядку. Він поклав собі за правило займатися наукою шість годин на день: від шести до дев'яти ранку і від семи до десяти вечора. Один день в тиждень присвячувався виключно науці. З ранку А. Лавуазьє замикався в лабораторії зі своїми співробітниками, тут вони повторювали досліди, обговорювали хімічні питання, сперечалися про нову систему. Він витрачав величезні суми на будову приладів, представляючи в цьому відношенні досконалу протилежність деяким зі своїх сучасників.
У 1775 році Антуан Лавуазьє представив академії мемуар, в якому склад повітря був вперше точно з'ясовано. Повітря складається з двох газів: «чистого повітря», здатного підсилювати горіння і дихання, окисляти метали, і «міфічного повітря», котрий має цими властивостями. Назви кисень і азот були дані пізніше.
Плідні були і результати управління Лавуазьє пороховими заводами в 1775-1791 роках. За цю справу він взявся зі своєю звичайною енергією.
Під час Французької революції, як один з відкупників, вчений Антуан Лавуазьє потрапив до в'язниці. 8 травня 1794 року відбувся суд. За сфабрикованим звинуваченням 28 відкупників, в тому числі і Лавуазьє, були засуджені до смертної кари. Лавуазьє йшов четвертим за списком. Перед ним стратили його тестя Користь. Потім настала його черга.
IV .Рефлексія
Учитель: Хлопці, ось і добігає кінця наш урок. Я дякую вам за активну участь на уроці, за допомогу товаришам по команді.
У кожного з вас свої враження від уроку. Я хочу попросити вас висловитися про урок застосовуючи дані фрази:
Учні по колу висловлюються одним реченням, вибираючи початок фрази з рефлексивного екрана на дошці:
Бо сьогодні я знаю ...
було цікаво…
було важко…
я виконував завдання ...
Я зрозумів, що…
тепер я можу ...
я відчув, що ...
я купив…
я навчився…
у мене вийшло …
я зміг…
я спробую…
мене здивувало ...
мені захотілось…
V. Підведення підсумків уроку
В кінці уроку подводтся ітог.Подчітиваются бали кожного учня і ставляться оцінки за участь і відповіді на уроці. Визначається виграла команда, виділяються лідери
Оцінки за бали:
"5" - за 21 і більше балів
"4" - за 17-20 балів
"3" - за 12 -16 балів
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи за темою "Початкові хімічні поняття"

БУДОВА РЕЧОВИНИ

Всі речовини складаються з окремих дрібних частинок: молекул і атомів.
Основоположником ідеї дискретного будови речовини (тобто складається з окремих частинок) вважається давньогрецький філософ Демокріт, що жив близько 470 року до нової ери. Демокріт вважав, що всі тіла складаються з незліченної кількості надмалих, невидимих \u200b\u200bоку, неподільних частинок. "Вони дуже різноманітні, мають западини і опуклості, якими зчіплюються, утворюючи все матеріальні тіла, а в природі існують тільки атоми і порожнеча.
Здогад Демокріта була надовго забута. Однак, його погляди на будову речовини дійшли до нас завдяки римському поетові Лукрецию Кару: "... всі речі, як ми помічаємо, стають менше, І як би тануть вони протягом довгого століття ..."
Атоми.
Атоми дуже малі. Їх неможливо розгледіти не тільки простим оком, але і за допомогою навіть найпотужнішого оптичного мікроскопа.
Око людини не здатний розгледіти атоми і проміжки між ними, тому будь-яка речовина здається нам суцільним.
У 1951 році Ервін Мюллер винайшов іонний мікроскоп, що дозволив в деталях розгледіти атомну структуру металу.
Атоми різних хімічних елементів відрізняються один від одного. Відмінності атомів елементів можна визначити по періодичній таблиці Менделєєва.
Молекули.
Молекула - це найменша частинка речовини, що володіє властивостями цієї речовини. Так, молекула цукру - солодка, а солі - солона.
Молекули складаються з атомів.
Розміри молекул мізерно малі.

Як побачити молекулу? - за допомогою електронного мікроскопа.

Як добути молекулу з речовини? - механічним дробленням речовини. Кожному речовині відповідає определеенной вид молекул. У різних речовин молекули можуть складатися з одного атома (інертні гази) або з декількох однакових або різних атомів, або навіть з сотень тисяч атомів (полімери). Молекули різних речовин можуть мати форму трикутника, піраміди та інших геометричних фігур, а також бути лінійними.

Молекули одного і того ж речовини у всіх агрегатних станах однакові.

Між молекулами в речовині існують проміжки. Доказами існування проміжків служать зміна обсягу речовини, тобто розширення і стиснення речовини при зміні температури

Домашня робота.
Завдання. Відповісти на питання:
№ 1.
1. З чого складаються речовини?
2. Які досліди підтверджують, що ве¬щества складаються з найдрібніших частинок?
3. Як змінюється обсяг тіла при зміні відстані між частинками?
4. Який досвід пока¬зивает, що частинки речовини дуже малі?
5. Що таке молекула?
6. Що ви знаєте про розміри молекул?
7. З яких частинок складається молекула води?
8. Як зображується схематі¬ческі молекула води?
№ 2.
1. Чи однаковий склад молекул води в гарячому чаї і в охолодженому напої «Кола»?
2. Чому зношуються підметки у черевик і стираються до дірок лікті піджаків?
3. Як пояснити висихання лаку на нігтях?
4. Ви проходите повз пекарні. З неї доноситься апетитний запах свіжого хліба .... Як це могло статися?

Досвід Роберта Релея.

Розміри молекул були визначені у багатьох дослідах. Один з них провів англійський вчений Роберт Релей.
В чистий широкий посудину налили воду і на її поверхню помістили краплю оливкової олії. Крапля розтеклася по поверхні води і утворила круглу плівку. Поступово площа плівки збільшувалася, але потім розтікання припинилося і площа перестала змінюватися. Релей припустив, що молекули розташувалися в один ряд, тобто товщина плівки стала дорівнює якраз розміром однієї молекули, і вирішив визначити її товщину. При цьому, звичайно, потрібно врахувати, що обсяг плівки дорівнює обсягу краплі.
За тими даними, які були отримані в досвіді Релея, розрахуємо товщину плівки і дізнаємося, чому дорівнює лінійний розмір молекули масла. Крапля мала обсяг 0,0009 см3, а площа плівки, що утворилася з краплі, дорівнювала 5500 см2. Звідси товщина плівки:

Експериментальне завдання:

Виконати в домашніх умовах досвід щодо визначення розмірів молекул масла.
Для досвіду зручно скористатися чистим машинним маслом. Спочатку визначте обсяг однієї краплі олії. Придумайте самі, як це зробити за допомогою піпетки і мензурки (можна скористатися мензуркою, якій відмірюють ліки).
Налийте в тарілку води і на її поверхню помістіть краплю олії. Коли крапля розтечеться, виміряйте діаметр плівки лінійкою, поклавши її на краю тарілки. Якщо поверхня плівки не матиме форму кола, то чи почекайте, коли вона прийме таку форму, або зробіть кілька вимірів і визначте її середній діаметр. Потім обчисліть площа плівки і її товщину.
Яке число ви отримали? У скільки разів воно відрізняється від дійсних розмірів молекули масла?

Якщо Ви ще не знаєте, що таке молекула, тоді ця стаття саме для Вас. Ще багато років тому люди почали здогадуватися, що кожна речовина складається з окремих маленьких частинок.

Молекула речовини - це дрібна частка даного речовини

Наприклад, найменша частка води - це молекула води. Найменшою часткою цукру є молекула цукру.

Молекула, в свою чергу складається з ще більш дрібних частинок. Як було доведено трохи пізніше, ці частинки називаються атомами. Як правило, атоми не можуть існувати окремо, тому вони об'єднуються в молекули. І атоми, і молекули дуже маленькі. Наприклад, в складі порошинки є величезна кількість атомів.

Незважаючи на те, що речовини бувають найрізноманітнішими, кількість атомів все ж обмежена. Атоми об'єднуються між собою різними способами, в результаті чого з тих самих атомів формуються молекули різних речовин, які нас оточують. Це і дає нам повну відповідь на питання про те, з чого складається молекула.

Також вас може зацікавити, що менше молекули. На це питання є однозначна відповідь. До складу молекули можуть входити два або більше атома, які пов'язані між собою ковалентним зв'язком. Саме атом і є найменшою часткою в порівнянні з молекулою.

властивості молекул

Розглянемо властивості молекули на прикладі такого речовини, як цукор. Якщо його розмолоти на найдрібніші крупинки, в його складі все одно буде безліч ідентичних молекул цукру. Кожна крупинка при цьому збереже всі властивості даної речовини. Навіть в тому випадку, якщо роздрібнити цукор на окремі молекули, наприклад, розчинити його у воді, речовина нікуди не зникне і буде проявляти свої властивості. Це можна перевірити, спробувавши, що вода стала солодкою. Звичайно, якщо продовжити дроблення цукру і далі, зруйнувавши при цьому молекули або забравши від них кілька атомів, відбудеться руйнування речовини. Варто відзначити, що атоми не зникнуть, а увійдуть до складу інших молекул. Сам цукор як речовина вже не буде існувати і перетвориться в іншу речовину.

Вічних речовин не буває. Так само, як і не буває вічних молекул. Однак атоми вважаються практично вічними.

Хоча молекули і дуже маленькі за розміром, їх пристрій все ж можна з'ясувати за допомогою різних хімічних і фізичних методів. Деякі речовини існують в чистому вигляді. Це речовини, в складі яких знаходяться молекули одного виду. Якщо ж у складі фізичного тіла присутні різні види молекул, в цьому випадку ми маємо справу з сумішшю речовин.

На сьогоднішній день будова молекул речовини визначають дифракційними методами. До таких методів відноситься дифракція нейтронів, а також рентгеноструктурний аналіз. Є й електронний парамагнітний метод і метод коливальної спектроскопії. Залежно від речовини, його стану і визначається той чи інший метод аналізу молекул.

Тепер Ви знаєте, що називають молекулою і з чого вона складається.