Органи входять в опорно рухову систему птахів. птахи

План-конспект проведеного відкритого уроку з біології в 7В класі.

Фотозвіт на сайті: http://bal-sch30.edumsko.ru/about/news

Лазарева Тамара Василівна МБОУ «Школа №30» м Балашиха

Стаж роботи

Біологія

Підручник для учнів 7 класу загальноосвітніх установ / За ред. проф. В.М. Константинова

Тема уроку

«Опорно-рухова система птахів»

http://bal-sch30.edumsko.ru/about/news

характеристика класу

Якість навченості класу в I і II навчальні чверті 93%. В основному всі учні вміють спілкуватися, можуть робити самостійні висновки, аналізувати, мислити проводити рефлексію. Клас працездатний. Практично всі володіють навичками самостійної роботи і групової діяльності.

Технологічна карта уроку:

Навчальний предмет, клас

Біологія, 7 «В» клас

Мета уроку

для вчителя

для учня

Створення умов для засвоєння дітьми особливостей будови і пристосованості опорно-рухової системи до польоту

З'ясувати особливості будови опорного і рухового апарату птиці в зв'язку зі здатністю до польоту;

освітні результати

особистісні:

Формування відповідального ставлення до навчання, готовності і здатності до саморозвитку та самоосвіти.

метапредметние:

Регулятивні УУД:

Постановка навчальної задачі,

Виконання завдань відповідно до поставленої мети,

Відповідати на поставлені питання,

Виконання лабораторної роботи

Пізнавальні УУД:

Робота з текстом,

Робота за заданим алгоритмом,

Осмислення отриманої інформації.

Комунікативні УУД:

Уміння слухати і вступати в діалог; брати участь у колективному обговоренні проблем.

Предметні:

Оволодіння понятійним апаратом предмета біології,

Формування і закріплення досвіду використання методів лабораторних спостережень,

З'ясувати особливості будови скелета і м'язів птиці в зв'язку з його здатністю до польоту.

Освітнє середовище уроку

Підручник «Біологія. Тварини. », 7 клас, Константинов В.М., Бабенко В.Г., Кучменко В.С. : Підручник для учнів 7 класу загальноосвітніх установ / За ред. проф. В.М. Константинова

Скелети голуба. Таблиці. Єдина колекція цифрових освітніх ресурсів.

Інтерактивне навчальний посібник «Тварини. Наочна біологія ».

Технології та технологічні прийоми організації освітньої діяльності

Технологія проблемного навчання

етапи уроку

дії вчителя

дії учня

1. Організаційний

Перевірка готовності учнів до уроку

Приготувалися до уроку. Привітання вчителя.

2. Перевірка домашнього завдання

Роздає текст із завданням. Контроль виконання роботи.

Організовує взаємоперевірку.

Робота з текстом.

Аналіз та виправлення помилок

Під керівництвом вчителя перевіряють роботу товариша по парті.

3. Актуалізація знань

Ви бачили літаючу собаку?

Які особливості зовнішньої та внутрішньої будови птахів забезпечують здатність до польоту?

Дають відповіді на поставлені питання, спираючись на раніше отримані знання і намагаються припустити особливості внутрішньої будови, що дозволяють птахам літати.

4. Постановка цілей і завдань

Організація пошукової роботи учнів (постановка мети і план дій)

Що є опорою організму птиці?

Підведення учнів навідними питаннями до визначення мети і завдань при вивченні нової теми.

Озвучування теми і цілей уроку.

Відповіді на питання і в результаті формулюють мету: з'ясування особливості будови скелета і м'язів птиці в зв'язку зі здатністю до польоту

5. Вивчення нового матеріалу

Організація самостійної роботи з підручником.

Проведення паралель з раніше вивченим матеріалом (порівняння з плазунами).

Проведення інструктажу виконання лабораторної роботи №6 «Будова скелета птаха »І.К. стр. 212-213

Контроль виконання роботи.

Робота з текстом підручника, відповіді на поставлені запитання.

Виконання лабораторної роботи №6 «Будова скелета птаха »по інструктивно мапі стор. 212-213. заповнення таблицю « Риси пристосованості в будові скелета птаха, пов'язані з польотом »

6. Осмислення і закріплення вивченого матеріалу

Організація колективної перевірки заповнення таблиці « Риси пристосованості будові скелета птаха, пов'язані з польотом »з використанням інтерактивного навчального посібника« Тварини. Наочна біологія »

Формулювання висновків спостережень.

Висловлення своєї думки.

Фронтальна і індивідуальна робота з інтерактивними тестами.

7. Рефлексія

Акцентуація уваги на кінцевих результатах навчальної діяльності на уроці.

Визначення основних позицій нового матеріалу і як вони їх засвоїли.

8. Домашнє завдання

Коментарі до домашнього завдання.Вивчити §45, питання 3, 4. (Усно) стор. 213

Запис домашнього завдання в щоденник.

9. Підведення підсумків

Аналіз результатів уроку і відповідність його поставленим цілям.

Оголошує і коментує виставлені учням оцінки.

Формулюють кінцевий результат своєї роботи.


Тема відкритого уроку: «Опорно-рухова система птахів».

Мета уроку: Створити умови для засвоєння учнями особливостей будови і пристосованості опорно-рухової системи птахів до польоту

I. актуалізація знань

«Зовнішня будова птахів»:

птахи - холоднокровні (теплокровні) тварини, передні кінцівки яких, в зв'язку з пристосуванням до польоту, перетворилися в крила. Тіло вкрите пір'ям і ділиться на голову, - (шию), Тулуб, хвіст, кінцівки. Голова невелика, несе короткий дзьоб, що складається з наддзьобка і подклювья. У підставиподклювья ( наддзьобка) лежать ніздрі. З боків голови розташовані великі очі, забезпечені рухомими століттями і мигательной перетинкою. Позаду очей лежать вушні отвори, затягнуті барабанною перетинкою і прикриті пір'ям. Голова сидить на довгійнерухомою (рухомий) шиї. Тулуб птахів яйцевидне, компактне. Хвіст короткий, до нього кріпляться кермові пір'я. Передні кінцівки - крила - розташовані з боків тіла. Задні кінцівки виконують опорну функцію при пересуванні по землі.

Шкіра птахів тонка, суха,не позбавлена (позбавлена) шкірних залоз. Тільки над коренем хвоста зберігаєтьсяхвостова (копчиковая) заліза. Її Жироподібні секрет служить для змащування пір'я. Особливо сильно вона розвинена улісових (водоплавних) птахів. Секрет копчиковой залози на сонці перетворюється на вітамін Д, який заковтується птахом при чищенні пера. Розростання рогового шару епітелію утворюють рогові чохли нижньої і верхньої щелеп, луски на цівку і пальцях ноги, кігті. До роговим освіти шкіри відноситься і пір'яний покрив, що складається з контурних і пухових пір'я.

Контурне перо складається з стрижня, очина іплощин (опахала). Опахало утворено відходять від стрижня з двох сторін роговими пластинками - борідками першого порядку, від яких відходять численні борідки другого порядку з розташованими на них гачками. Крючочки сусідніх борідок, зчіплюючись один з одним, з'єднують їх в легку пружну пластинку опахала. Нижня, позбавлена \u200b\u200bопахала частина стовбура, називаєтьсяочинить. Підстава його навантажено в шкіру і укріплено в пір'яний сумці. Контурні пера черепицеподібно накладаються один на одного, покриваючи все тіло. Довгі і міцні контурні пера, що утворюють площину крила, називаються маховими, розташовані на хвості -направляючими (керманичами).

Під контурними перами лежатьпухкі (пухові) Пір'я. Вони мають дуже тонкий стрижень, а борідки не несуть гаків, тому не утворюють опахала. Пух - це пухові пера з дуже вкороченим стрижнем і сильно опушеними борідками, які відходять пучком від очина. Пухові пера і пух забезпечуютьвентиляцію (теплоізоляцію), Тому що містять між борідками багато повітря.

Додаткові питання:

1. Які особливості зовнішньої будови птахів підтверджують їх здатність до польоту?

2. Чому птахи ретельно доглядають за своїми перами?

3. Чому водоплавні птахи не переохолоджуватися в холодну пору на воді?

II. Робота над темою:

Завдання уроку - з'ясувати особливості будови опорно-рухової системи птахів у зв'язку з пристосованістю до польоту.

Чому собаки не літають?

Які особливості зовнішньої та внутрішньої будови птахів забезпечують здатність до польоту?

А. Скелет птаха. Робота з навчальним посібником :: стор. 211

а) значення скелета (опора, форма тіла, рух, захист та ін.)

б) які зміни в будові скелета птахів в порівнянні з рептиліями відбулися в зв'язку з пристосованістю до польоту? (Скелет міцний і легкий. Кістки мають повітряні порожнини. Багато кісток зрослися.)

Б.Лабораторная робота № 7 інструктивні карта стр.212-213

Тема. Будова скелета птаха.

Мета. Вивчити особливості будови скелета птахів. Відзначити риси, пов'язані з польотом.

Устаткування: скелет птаха, пінцет.

Хід роботи

    Розгляньте скелет птаха. Визначте форму черепа. Розгляньте кісткову основу дзьоба і великі очниці, з'єднання нижньої щелепи з черепом і черепа з хребтом.

    Розгляньте відділи хребта. Назвіть їх.

    У шийному відділі зверніть увагу на будову перших двох хребців, а сідловидну форму і рухоме з'єднання інших хребців. Відзначте значення цієї особливості в життя птиці.

    Знайдіть грудний відділ хребта, зверніть увагу на нерухоме з'єднання хребців. Розгляньте будову грудини і ребер.

    Назвіть кістки пояса і вільних передніх кінцівок. Зверніть увагу на кістки плеча, передпліччя, пряжки, пальців.

    Знайдіть пояс задніх кінцівок. Розгляньте його, звернувши увагу на міцність з'єднання кісток тазу з хребтом. Поясніть значення цієї особливості будови скелета в життя птиці.

    Розгляньте кістки задніх кінцівок. Назвіть їх. Зверніть увагу на цівку - довгу кістку стопи. Підрахуйте число пальців.

    Відзначте в будові скелета птаха риси пристосованості, пов'язані з польотом. Заповніть таблицю

Особливості будови, зв'язок з польотом

Череп кістковий, відрізняється легкістю і об'ємної мозкової коробкою. Спереду він закінчується дзьобом, а з боків несе великі очниці. Зуби і вторинне піднебіння відсутні.

хребет

Грудні хребці (від 3 до 10), зростися нерухомо, утворюють складну грудну кістку. Все поперекові, крижові і частина хвостових хребців зростаються і утворюють складний крижі, з яким нерухомо зрощені кістки таза. Куприкові хребці утворюють хвостовий відділ. Кілька останніх хвостових хребців зростаються в копчиковую кістка. До неї прикріплюються стернові пера.

Грудна клітина

Кожне ребро птахів складається з двох частин - спинний і черевної, які відповідно зчленовані з грудним відділом хребта і з грудиною. Обидві частини ребер з'єднані один з одним також рухомий. На грудині у всіх птахів (крім страусів) розташований високий кіль. До нього прикріплюються м'язи, які рухають крило.

пояси кінцівок

Плечовий пояс утворений трьома парними кістками, лопаткою, коракоида і ключицею. Ключиці зростаються знизу і утворюють вилочку.

Тазовий пояс дає міцну опору заднім кінцівкам за рахунок нерухомого зрощення складного крижів з клубової кісткою. Завдяки тому, що тазові кістки в черевному відділі широко розставлені і не зростаються між собою, птахи можуть відкладати великі яйця. З боків таза розташовані суглобові западини для головок стегнових кісток.

кінцівки

Передні кінцівки видозмінені в крила і складаються з плечової кістки, кісток передпліччя (ліктьової та променевої). Кістки зап'ястя і п'ясті зростаються в непарну п'ястно-наручний кістка. З пальців зберігаються тільки три, відповідні 2, 3 і 4 пальців пятипалой кисті. Скорочення числа пальців і освіту п'ястно-зап'ястної кістки забезпечує міцність цього відділу крила під час польоту.

Задня кінцівка складається з стегна, гомілки, цівки і стопи. Велика і мала гомілкова кістки гомілки зрощені. У зв'язку з злиттям кісток плесна і передплесна утворилася цівка. Пальців на стопі у більшості птахів чотири: три спрямовані вперед і один назад.

В.Сообщеніе учня (випереджаюче завдання):

    1. Два перших шийні хребці представлені Атланті і епістрофея. Кут повороту голови досягає обично180 °, а у сов навіть 270 °.

      Дятли можуть безболісно довбати кору дерев завдяки особливій будові черепа. На відміну від інших птахів, дзьоб у дятлів НЕ з'єднаний безпосередньо з іншою частиною черепа. Між ними є спеціальна тканина, що виконує ту ж функцію, що і амортизатор в автомобілі. У 1995 році пара дятлів принесла значної шкоди американському космічному концерну НАСА, продовбає безліч дірок в ізоляції паливного бака Шаттла Діскавері. Астронавти були змушені перенести старт на два місяці.

      Колібрі - це єдиний птах, здатна літати назад.

Г. Мускулатура птахів:

а) Які м'язи опускають крила?

б) До чого вони прикріплюються?

в) Які м'язи піднімають крила?

г) Скільки м'язів забезпечують рух задніх кінцівок?

М'язова система в зв'язку з різноманітністю і складністю рухів більш диференційована, ніж у плазунів. Найбільш потужні м'язи знаходяться на тулуб і здійснюються рухи кінцівок. Найбільша - грудний м'яз, служить для опускання крил. З одного боку вона прикріплюється до грудини, коракоида і кіля, а з іншого до плечової кістки. Підключичний м'яз розташовується під грудним і піднімає крило. Вона починається від коракоида і грудини і прикріплюється до голівки плеча. У русі задньої кінцівки беруть участь близько 30 м'язів. Особливо сильно розвинені вони у бігають птахів. Добре розвинені м'язи шиї. До ребрах прикріплюються міжреберні м'язи.

III . Закріплення знань:

Виконання завдання №11 (усно) і 18 в зошиті з інтерактивного навчального посібника «Тварини. Наочна біологія »

IV . Домашнє завдання:

вивчити §45, вопроси3, 4. стр. 213

V . Використаний матеріал:

Підручник для учнів 7 класу «Біологія» загальноосвітніх установ / За ред. проф. В.М. Константинова

Фото звіт про проведене відкритому уроці на сайті: http://bal-sch30.edumsko.ru/about/news

Автор: Костюченко О.М., учитель біології НМОУ «Ліцей №84», м Новокузнецьк
Індивідуальний опитування: робота за картками 1 - 5 ...
Фронтальне опитування:
- Де живуть птахи?
- Чим птиці відрізняються за зовнішнім будовою від плазунів?
- Які ознаки подібності можна відзначити в їх будові?
Всі птахи здатні до полёту.Птіци - найбільший клас по числу видів серед інших класів наземних хребетних тварин. птахів на ногах зазвичай по 4 пальці: три з них спрямовані вперед, а один назад.Клюв птиці - це видозмінені верхня і нижня щелепи, позбавлені зубов.Летательная поверхню крила освічена контурними перьямі.Перьевой покрив голуба не має пуха.Пуховие пір'я і пух - це одне і тоже.Контурное перо складається з стрижня і опахала.Туловіще птиці покрито кроющими і пуховими перьямі.Маховие пір'я у більшості птахів прикріплюються до ліктьової кістки і кісток кисті.
Мета: Вивчити особливості скелета птаха, пов'язані з полётом.Матеріал і обладнання: скелет голуба - чотири примірники, таблиця «Клас Птахи», малюнки підручника. Командна картка. (Див. Картка)
Чому птахи відносяться до типу Хордові, підтипу Хребетні? Яке значення має скелет для тварин? Перерахуйте основні частини скелета хребетних.
Скелети хребетних тварин мають багато спільних рис
Скелет птаха (голуба) дуже легкий завдяки наявності в кістках повітроносних шляхів
Скелет є дуже міцним - зрощення ряду кісток між собою
8-18% маси всього тіла!
шийний
грудної
поперековий
крижовий
хвостовій
Череп утворений тонкими губчастими кістками, кордони між якими видно лише у молодих птахів
Тільки шийний відділ добре рухливий, інші виконують функцію опори. Кількість шийних хребців варіює від 11 (папуги) до 25 (лебеді)
Грудна клітка складається з зрощених грудних хребців (3-10). Від них відходять ребра, які приєднуються до грудини.
Останній грудної хребець, 5 поперекових, 2 крижових і 5 хвостових утворюють єдину кость- складний крижі.
Скелет передніх кінцівок (крила) складається з трьох відділів: кисть, передпліччя, плече. Кисть має три недорозвинених пальця.
Пояс передніх кінцівок: потужні вороння кістки (коракоида), зрощені ключиці, що утворюють виделку, забезпечують рух крил.
Кістки стопи злиті в одну кістку - цівку, що є додатковим важелем, що збільшує довжину кроку. До цівки рухомо прикріплені фаланги пальців.
Відсутність зубів; Наявність грудини з кілем, до якого кріпляться м'язи; Ребра складаються з двох частин (рухливість при диханні в польоті); Скорочення числа пальців, злиття дрібних кісток - міцність цього відділу; Міцне з'єднання хребців грудного та попереково-крижового відділів скелета служить надійною опорою тулуба під час польоту.
Розвинені м'язи задніх кінцівок і шеі.Большіе грудні м'язи (20% від маси тіла), їх функція-опускання крил, починаються від кіля і закінчуються на плечі. На ногах птахів знаходяться м'язи з довгими сухожиллями. При посадці сухожилля натягаються і стискають пальці.
1. Виключіть зайве: А) лопатки; В) воронячі кістки; Б) ключиці; Г) плечова кость.2. Між першим і другим поняттям існує відповідність. Знайдіть аналогічне відповідність між третім і одним з п'яти даних понять: Ліктьова кістка - предплечьеБольшая гомілкова кістка -? А) цівка; Б) стопа; В) гомілку; Г) стегно; Д) кисть.
3. Узагальнити наступні поняття одним: Ліктьова кістка, плечова кістка, кістки кисті - ... 4. Однаковими за змістом є поняття «атлант» і: А) шийний відділ; В) другий шийний хребець; Б) перший шийний хребець; Г) крестец.5. Наука про птахів - це: А) птахівництво; В) кінологія; Б) орнітологія; Г) зоологія.
Вивчіть текст підручника, с. 210-212. Зошит на друкованій основі завдання 135. Повідомлення !!!
http://webzsl.narod.ru/content/sites/bio/site02/muscles.htm http://www.paranormal-news.ru/news/2009-3-27-1637 http://images.yandex. ru http://tana.ucoz.ru/index/0-8 http://www.floranimal.ru/

Попередній перегляд:

клас Птахи

Тема: «Особливості опорно-рухового апарату птахів у зв'язку з пристосованістю

до польоту »

цілі: Ознайомити учнів з особливостями опорно-рухової системи птахів у зв'язку з пристосованістю до польоту.

Формування умінь: аналізувати, порівнювати, узагальнювати, працювати з підручником, таблицями.

устаткування: Скелет костистої риби, жаби, птиці, таблиця «Голуб». Роздатковий матеріал картки-ксерокопії малюнка «Будова скелета птаха» без позначень.

Хід уроку:

I. Організаційний момент (1-2 хвилини).

Привіт, хлопці, сідайте (слайд 1).

II. Перевірка знань (5-10 хвилин).

1. Індивідуальний опитування: робота за картками 1-5.

2. Фронтальне опитування (слайд 2).

  1. Де живуть птахи?
  1. Чим птиці відрізняються за зовнішнім будовою від плазунів?
  2. Які ознаки подібності можна відзначити в їх будові?

3. Тест.

Випишіть номери правильних суджень (слайд 3).

  1. Всі птахи здатні до польоту.
  2. Птахи - найбільший клас по числу видів серед інших класів наземних хребетних тварин.
  3. У птахів на ногах зазвичай по 4 пальці: три з них спрямовані вперед, а один назад.
  4. Дзьоб птиці - це видозмінені верхня і нижня щелепи, позбавлені зубів.
  5. Літальна поверхню крила утворена контурним пір'ям.
  6. Пір'яний покрив голуба не має пуху.
  7. Пухові пера і пух - це одне і те ж.
  8. Контурне перо складається з стрижня і опахала.
  9. Тулуб птиці покрито кроющими і пуховими пір'ям.

10. Махові пера у більшості птахів прикріплюються до ліктьової кістки і
кісток кисті.

Відповідь: 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10.

III. Вивчення нового матеріалу (25-30 хвилин).

Перейдемо до вивчення нашої теми - знайомству з особливостями опорно-рухової системи птахів і спробуємо пригадати, як ці пристосування пов'язані з польотом. Для цього виконаємо лабораторну роботу «Будова скелета птаха» (слайд 4).

Лабораторна робота

«Будова скелета птаха»

мета: вивчити особливості будови скелета птаха, пов'язані з польотом.

Матеріал й устаткування:скелет голуба - чотири примірники, таблиця «Клас Птахи», малюнки підручника.

Рекомендації з підготовки до заняття: У разі відсутності роздаткового матеріалу «Скелет птаха» фабричного виробництва для проведення роботи можна скористатися картками - ксерокопіями малюнків «Будова скелета птаха» без позначень.

командна картка.

  1. Розгляньте скелет птаха. Знайдіть череп, хребет грудну клітку, скелети кінцівок. Які особливості можна відзначити в їх будові? Що таке пневматичний кісток?

Будова скелета птаха

  1. Чому птахи відносяться до типу Хордові, підтипу Хребетні?
  2. Яке значення має скелет для тварин?
  3. Перерахуйте основні частини скелета хребетних.

Скелет птаха в загальних рисах схожий на скелет інших відомих вам хребетних тварин, але у нього є і ряд відмінних рис (слайд 5). Зверніть увагу на скелет голуба. Він дуже легкий завдяки наявності в кістках повітроносних шляхів. Загальна маса скелета становить 8-18% маси всього тіла, в той же час скелет птаха є міцним через зрощення ряду кісток між собою (слайд 6).

В осьовому скелеті - хребетному стовпі виділяють п'ять відділів: шийний грудний, поперековий, крижовий, хвостовий (слайд 7).

Зверніть увагу на череп птахів. Він утворений тонкими губчастими кістками, кордони між якими видно лише у молодих птахів. У порівнянні з рептиліями в черепі птахів набагато більший об'єм мозкової коробки, очниці великі, щелепи позбавлені зубів і утворюють дзьоб (слайд 8).

Число шийних хребців коливається в залежності від виду птахів від 11 (голуб) до 23-25 \u200b\u200b(лебідь). Перший хребець - атлант, у більшості птахів має форму кісткового кільця, другий - епістрофей зчленовується з ним зубовидним відростком, який забезпечує рухоме з'єднання голови з тулубом. Решта шийні хребці сідлоподібні, що обумовлює значну рухливість хребців відносно один одного. Особливості шийних хребців дозволяють птахам вільно повертати голову на 180 °, а деяким (сови, папуги) - і на 270 °. Це дає можливість виробляти складні і швидкі рухи головою при схоплюванні рухомий видобутку, чищенні оперення, будівництві гнізд і т.д. (Слайд 9)

Грудних хребців у птахів 3-10. Зростаючись між собою, вони утворюють спинну кістку і дуже міцним суглобом з'єднані зі складним хрестцем, завдяки цьому тулубовий відділ осьового скелета нерухомий, що важливо при польоті.

До грудних хребців причленяются ребра. Кожне ребро складається з двох відділів - спинного і черевного, рухливо з'єднуються один з одним і утворюють кут, спрямований вершиною назад. Ребра рухливими суглобами сполучаються з хребцями і грудиною, що поряд з розвиненою міжреберної мускулатурою забезпечує зміна обсягу порожнини тіла (що має важливе значення для здійснення дихання). Міцність грудної клітини збільшується крючковіднимі відростками, укріпленими на спинних відділах і налягають на подальше ребро. Грудина велика і має кіль, до якого прикріплюються м'язи, що опускають крила.

Все поперекові, крижові (їх два) і частина хвостових хребців нерухомо зрощені один з одним в монолітну кістка - складний крижі. Всього і нього входить 10-22 хребця, кордони між якими не видно. З ним нерухомо з'єднані кістки тазового пояса (седалищная, лобкова і клубова). Це забезпечує нерухомість туловищного відділу, що дуже важливо при ходьбі (слайд 10).

Вільні хвостові хребці (їх 5-9) зрощені в копчиковую кістка - пігостіль, до якого віялом прикріплені кермові пір'я.

У птахів, в порівнянні з земноводними і плазунами, значних змін зазнав скелет передньої і задньої кінцівок. Скелет передньої кінцівки зміцнюється за рахунок зрощення кісток кисті і зменшення числа пальців до трьох (слайд 11). Пояс передніх кінцівок теж пристосований до польоту: потужні вороння кістки (коракоида), зрощені ключиці, що утворюють виделку, забезпечують рух крил (слайд 12).

Будова скелета задньої кінцівки дозволяє птахам двонога ходіння. Кістки стопи злиті в одну кістку - цівку, що є додатковим важелем, що збільшує довжину кроку. До цівки рухомо прикріплені фаланги пальців (слайд 13).

  1. Отже, які ж пристосування до польоту є в скелеті птиці? (Слайд 14)
  1. відсутність зубів;
  2. наявність грудини з кілем, до якого кріпляться м'язи;
  3. ребра, що складаються з двох частин, - таке зчленування забезпечує їх рухливість при диханні птиці в польоті;
  4. скорочення числа пальців, злиття дрібних кісток кисті забезпечує міцність цього відділу крила, що несе найбільше навантаження в польоті;
  5. міцне з'єднання між собою хребців грудного та попереково-крижового відділів скелета служить надійною опорою тулуба під час польоту.

Добре розвинена у птахів і мускулатура. Найбільш розвинені (до 25% від маси птиці) м'язи, що рухають крилами. Вони зміщені на груди, і це, з одно боку, полегшує рухомий орган (крила), а з іншого - робить нерухомим центр ваги тіла, що дуже важливо для прямолінійного польоту. Найбільш розвинені у птахів великі грудні м'язи, що опускають крила, які складають 50% маси всієї мускулатури. Піднімають крила підключичні м'язи, які також добре розвинені і розташовані під великими грудними. Сильно розвинені у птахів м'язи задніх кінцівок і шиї (слайд 15).

IV. Закріплення вивченого матеріалу (3-5 хвилин).

1. Виключіть зайве (слайд 16):

а) лопатки; в) воронячі кістки;

б) ключиці; г) плечова кістка.

2. Між запропонованим першим і другим поняттям існує певна відповідність. Знайдіть аналогічне відповідність між третім і одним з п'яти даних понять:

Ліктьова кістка - передпліччя велика гомілкова кістка -?

а) цівка; б) стопа; в) гомілку; г) стегно; д) кисть.

3. Узагальнити такі поняття одним (слайд 17):

ліктьова кістка, плечова кістка, кістки кисті - ...

4. Однаковими за змістом є поняття «атлант» і:

а) шийний відділ; в) другий шийний хребець;

б) перший шийний хребець; г) крижі.

5. Наука про птахів - це:

а) птахівництво; в) кінологія;

б) орнітологія; г) зоологія.

відповіді: 1 - г; 2 - а; 3 - передня кінцівка; 4 - б; 5 - б.

Домашнє завдання. Вивчити текст підручника, с. 210-212. Оформити звіт про лабораторну роботу (таблиця). Зошит на друкованій основі завдання 135. Повідомлення (Археоптерикс). (Слайд 18)

Дякую за увагу! (Слайд 19, 20)

Картка № 1

1. Якими пір'ям утворена літальна поверхню крила птаха?

2. До яких кісток скелета вони прикріплюються?

Картка № 2

1. За якими ознаками зовнішньої будови птаха можна впізнати серед інших хребетних тварин?

2. У чому полягає різниця птиці між собою?

Картка № 3

1. Які види пір'я вам відомі?

2. Чим вони різняться між собою?

3. Якими є їхні функції?

Картка № 4

1. Тіло птахи не суцільно покрито пір'ям. Голі або майже голі ділянки тіла є на животі, боках тіла і шиї. Як можна пояснити наявність у птахів ділянок шкіри, позбавлених пір'яного покриву?

2. Яка роль пір'яного покриву в житті птахи?

  • Вивчіть скелет голови - череп. Зверніть увагу на очниці і дзьоб. У зв'язку, з чим виникли ці особливості в будові черепа? Чому дзьоб позбавлений зубів?
  • Зверніть увагу на кістки тулуба. Чому тільки шийний відділ хребта має рухомо з'єднані хребці? Розгляньте кістки грудної клітки: грудину і грудні ребра. Знайдіть високий непарний гребінь грудини - кіль. Яке значення він має? Які особливості будови ребер птахів відрізняють їх від плазунів? Чому виникли ці особливості?
  • Розгляньте пояс передньої кінцівки і скелета крила. Перерахуйте основні відділи передньої кінцівки. У чому подібність передньої кінцівки птиці і плазуна? Чому виникли розбіжності?
  • Розгляньте пояс і скелет задньої кінцівки. Як з'єднані, кістки між собою? Чому? Які відділи виділяють в скелеті задньої кінцівки птиці?
  • Підведення підсумків роботи: заповніть таблицю.
  • Будова скелета птаха


    23 травня 2012

    Птахи - це тварини, які не тільки переміщаються по землі, а й піднялися в повітря, парять в небі. Тому в результаті еволюційного розвитку спостерігалася зміна маси і форми їх тіла. При цьому йшло накопичення жиру - енергетичного запасу, зменшувалася при русі тертя, нарощувався м'язова маса. Разом з тим змінювалися їх скелет і м'язи, тобто опорно-рухова система птахів.
    Багато в чому він така ж, як і у ссавців. Опорно-рухова система птахів складається з осьового скелета, черепа, плечової кістки і передпліччя, лопатки, грудних хребців, тазової і стегнової кісток і т.д.
    У той же час вона зовсім інша, ніж опорно-рухова система ссавців. Наприклад, голова у птахів дрібна, тому що всі кістки мозкового черепа зрослися, і кількість їх зменшилася. Череп сильно полегшений через те, що кістки в основному порожнисті, і є беззубий дзьоб, який покритий тільки роговим покривом. У птахів немає вигинів хребта, як у людини. Грудна «людська» клітка розширена, а у тварин і птахів вона стиснута з боків.
    Шийний відділ скелета птахів представлений 11-25 вільними хребцями, а ось хребці грудного відділу міцно скріплені між собою і заодно з хребцями поперекового відділу. Крижовий відділ зрісся з поясом задніх кінцівок, і утворився крижі.
    Є відмінність і в особовому скелеті, і в поясі кінцівок, і в самих кінцівках. Наприклад, тільки у птахів є кіль - хрящової виріст, який сформувався при зрощенні ключиці з грудиною. У літаючих птахів грудина розвинена досить сильно, а кіль - великий.
    Опорно-рухова система птахів включає задні кінцівки, якими є дві великі, потужні тазові кістки, зрощені зі складним хрестцем. І так як птах ходить на двох ногах, то крижі сам теж потужний. Крижі утворений зрощеними крижовий, поперековими, хвостовими хребцями, тому вважають, що поперекового відділу у птахів немає.
    Скелет птаха відрізняється від скелетів інших живих істот тим, що він міцний і легкий. Це досягається, по-перше, тому, що кістки у птахів трубчасті. По-друге, легкість пояснюється порожниною кісток. Тому маса скелета птаха становить десь 5 -15% від маси її тіла. За винятком шийного відділу, весь хребет нерухомий.
    Так як передні кінцівки в результаті еволюційного розвитку перетворилися в крила, то кисть майже не розвинена. Зате у птахів, які добре літають, великі грудні м'язи складають десь 15-20% маси, і їх особливе розташування сприяє стійкості птахів в повітрі.

    Тим, хто стоїть нижче за рівнем розвитку, ніж птахи та ссавці, є клас плазунів. Тіло такої рептилії складається з голови, шей, тулуба і кінцівок, крім змій і безногих ящірок, які кінцівок позбавлені. За будовою опорно-рухова система плазунів близька до земноводним, але на відміну від них, має більш скостенілий скелет. Більш прогресивний будову кісткового скелета і мускулатури таких тварин визначило їх рухливість. Скелет плазунів, як і опорно-рухова система птахів, теж складається їх шийного, грудного, крижового і хвостового відділів. Довгі ребра з'єднуються з грудиною, і утворюється грудна клітка.
    Рептилії, на відміну від інших тварин, мають більш розчленовані м'язи, зокрема, міжреберні м'язи. Вони можуть регулювати обсяг грудної клітини, стискати і розширювати її, здійснюючи тим самим процес дихання. Так як ребра рептилій закінчуються вільно, то це дозволяє їм заковтувати досить велику їжу. У них Добре розвинений хвостовий відділ.
    Підводячи підсумки, можна відзначити, що скелети всіх тварин мають відмінні риси, але виконують схожі функції. Вони служать опорою тіла, захищають внутрішні органи і допомагають переміщатися всьому живому в просторі.

    Джерело: fb.ru

    Актуально

    Будова птахів зручно розглянути на прикладі міського сизого голуба.

    Скелет. Птахи мають міцним і легким кістяком (рис. 158). Всі довгі кістки трубчасті, мають повітряні порожнини; невеликі повітряні порожнини є і в деяких плоских кістках. Міцність скелету надає зрощення багатьох кісток. Єдину кістка є череп, в якому рухомо з'єднана тільки нижня щелепа.

    Рис. 158. Скелет птаха: 1 - нижня щелепа; 2 - верхня щелепа; 3 - череп; 4 - шийний відділ хребта; 5 - ключиці; 6 - коракоїд (вороння кістка); 7 - лопатка; 8 - плече; 9 - передпліччя; 10 - пряжка; 11 - фаланги пальців; 12 - ребра; 13 - грудина; 14 - кіль грудини; 15 - складний крижі; 16 - хвостовий відділ хребта; 17 - куприкова кістка; 18 - стегно; 19 - гомілку; 20 - цівка; 21 - фаланги пальців

    Хребет складається з п'яти відділів: шийного (9-25 хребців), грудного (3-10 хребців), поперекового (шість хребців), крижового (двапозвонка) і хвостового (п'ять хребців зрослися зі складним хрестцем, шість залишилися вільними, чотири останніх зрослися в копчиковую кістка). Грудні хребці зростаються в єдину спинну кістку. Вона з'єднана суглобом зі складним хрестцем. До грудних хребців причленяются ребра. Кожне ребро складається з спинного і черевного відділів, з'єднаних рухомо. Черевні відділи ребер з'єднуються з грудиною. Грудні хребці, ребра і грудина утворюють грудну клітку, що захищає внутрішні органи.

    У літаючих птахів велика грудина має високий кіль, до якого прикріплюються сильні грудні м'язи, які рухають крила. З хребтом зростаються тазові кістки. Поперекові, крижові і частина хвостових хребців утворюють складний крижі, що створює надійну опору для задніх кінцівок. Таз у птахів відкритий - лобкові кістки не зростаються, а широко розходяться в сторони. Це дозволяє птахам відкладати великі яйця, вкриті жорсткої шкаралупою.

    Пояс передніх кінцівок складається з парних мечоподібних лопаток, двох зрощених в вилочку ключиць (вони амортизують різкі поштовхи при опусканні крил) і двох великих коракоида (воронячих кісток), що упираються в грудину. Скелет передньої вільної кінцівки - крила, як і у інших наземних хребетних, складається з трьох відділів: плеча, передпліччя і кисті. Частина кісток зап'ястя і п'ясті зростаються в єдиний відділ - пряжку. Зберігаються залишки (рудименти) другого, третього і четвертого пальців. Скелет вільної задньої кінцівки складається зі стегнової кістки, кісток гомілки, зрощених разом, і стопи. Частина кістокПередплесно і все плеснові кістки зрослися і утворили єдину кістку - цівку. Ноги більшості птахів чотирипалі: три пальці спрямовані вперед, один назад. У бігають птахів число пальців скорочується до трьох, а у африканського страуса - до двох.

    Мускулатура. Важливе значення для польоту мають великі грудні м'язи, що опускають крила (рис. 159). Вони прикріплюються до кіля грудини і закінчуються сухожиллями на кістках крила. Під цими м'язами розташовані піднімають крила підключичні м'язи. Добре розвинені м'язи шиї. За останні 30 м'язів забезпечують руху задніх кінцівок. Вони починаються на кістках таза, стегна, гомілки. До пальцях підходять довгі сухожилля, які при посадці птиці на гілку натягуються, стискаючи пальці, тому птахи не падають з гілок під час сну. Міжреберні і деякі інші м'язи забезпечують рухливість грудної клітини. Є спеціальні м'язи, які рухають пір'я.

    Рис. 159. Схема скорочення м'язів при піднятті (А) і опусканні (Б) крил: 1 - великі грудні м'язи; 2 - підключичні м'язи

    Лабораторна робота № 9

    Тема. Будова скелета птаха.

    Мета. Вивчити особливості будови скелета птахів. Відзначити риси, пов'язані з польотом.

    устаткування: скелет птаха, пінцет.

    Хід роботи

    1. Розгляньте скелет птаха. Визначте форму черепа. Розгляньте кісткову основу дзьоба і великі очниці, з'єднання нижньої щелепи з черепом і черепа з хребтом.
    2. Розгляньте відділи хребта. Назвіть їх.
    3. У шийному відділі зверніть увагу на будову перших двох хребців, на сідловидну форму і рухоме з'єднання інших хребців. Відзначте значення цієї особливості в життя птиці.
    4. Знайдіть грудний відділ хребта, зверніть увагу на нерухоме з'єднання хребців. Розгляньте будову грудини і ребер.
    5. Назвіть кістки пояса і вільних передніх кінцівок. Зверніть увагу на кістки плеча, передпліччя, пряжки, пальців.
    6. Знайдіть пояс задніх кінцівок. Розгляньте його, звернувши увагу на міцність з'єднання кісток тазу з хребтом. Поясніть значення цієї особливості будови скелета в життя птиці.
    7. Розгляньте кістки задніх кінцівок. Назвіть їх. Зверніть увагу на цівку - довгу кістку стопи. Підрахуйте число пальців.
    8. Відзначте в будові скелета птаха риси пристосованості, пов'язані з польотом. Запишіть їх у зошит.

    Опорно-рухова система добре відбиває пристосованість птахів до польоту. Скелет легкий і міцний. Легкість забезпечується пневматичний-стю кісток, міцність - їх зрощенням. У кисті кістки зрослися в пряжку, в стопі - в цівку. Найбільші і сильні літальні м'язи починаються на кілі грудини і сухожиллями прикріплюються до кісток крил.

    Вправи з пройденого матеріалу

    1. Які зміни в будові скелета птахів в порівнянні з рептиліями відбулися в зв'язку з пристосованістю до польоту?
    2. Які особливості розташування і будови м'язів птахів? Поясніть причини.
    3. Чому у птахів, які літають високий кіль?
    4. Які особливості будови тазу птахів? З чим пов'язана така будова?

    Тема уроку: Опорно-рухова система тварин (еволюція будови)

    Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу

    мета: вивчити еволюцію будови ОДС тварин, систематизувавши знання про будову ОДС тварин різних систематичних груп

    завдання:
    освітні
    - виявити функції ОДС тварин і причини еволюційних змін ОДС
    - обґрунтувати взаємозв'язок будови і функцій ОДС тварин
    - порівняти будову ОДС тварин різних систематичних груп, виявити ускладнення
    (Одноклітинні - багатоклітинні, безхребетні - хордові, безчерепні - хребетні, різні класи хребетних - круглороті, хрящові риби, кісткові риби, земноводні, плазуни, птахи, ссавці)
    - пояснити причини відмінностей і обгрунтувати пристосованість ОДС тварин до різних умов середовища проживання, середовища існування
    Розвиваючі
    - розвинути вміння працювати з малюнками (підручник, ТПО, слайди презентації, демонстраційні таблиці), зразками зовнішніх і внутрішніх скелетів (аналізувати їх зміст, описувати будову скелетів, порівнювати скелети різних організмів ...)
    - розвинути вміння наводити приклади тварин (з різними типами скелетів)
    - розвинути здатність розуміти доцільність еволюційних змін
    - розвивати мислення, комунікативні навички
    виховні
    - продовжити виховання почуттів любові до природи, захоплення її мудрістю, доцільністю
    - виховувати почуття відповідальності за успішність свого навчання, прагнення до самоосвіти, саморозвитку

    Основні поняття:

    «Опорно-рухова система», «зовнішній скелет», «внутрішній скелет», «осьовий скелет», «хребет», «хребець», «скелет кінцівок», «пояса кінцівок», «кістка», «суглоб», «череп ».

    Етапи уроку:

    організаційний момент

    Привітання, заклик до учнів оцінити свою готовність до уроку, скорегувати її при необхідності

    Цілепокладання і мотивація

    *** Давайте визначимося з темою сьогоднішнього уроку
    *** Який «місток» можна перекинути від минулого уроку до сьогоднішнього?
    Яка є логіка в послідовності вивчення навчального матеріалу нашого розділу?
    Який розділ ми вивчаємо?
    - еволюція будови і функцій органів і їх систем
    - від вивчення зовнішніх покривів переходимо до вивчення внутрішніх систем органів (образно кажучи, розглянули тварина зовні, тепер намагаємося заглянути вглиб)
    - так як покрови часто є частиною ОДС (ми пам'ятаємо поняття «шкірно-м'язовий мішок», пам'ятаємо, що у членистоногих м'язи зазвичай кріпляться до зовнішнього скелету ...), логічно після їх вивчення перейти саме до цієї теми

    *** Яка головна мета нашого уроку?
    (Вивчити еволюцію будови ОДС тварин, систематизувавши знання про будову ОДС тварин різних систематичних груп)

    актуалізація знань

    - Доведіть, що організму необхідна ОДС (Для пересування, для захисту клітин, тканин, органів, для опори і підтримки, збереження постійної форми тіла ...)
    - Чому скелет і мускулатура, такі різні структури, об'єднуються в одну систему органів? (Для успішної роботи будь-якого органу, що виконує рух, йому потрібна опора)
    - Поясніть причини еволюції ОДС, змін в ній з протягом часу (Освоєння тваринами нових територій, освоєння нових видів їжі, необхідність, щоб вижити, активніше шукати їжу, краще ховатися від ворогів, постійно вдосконалювати свої пристосування до мінливих умов середовища ... таким чином, ОДС, змінюючись разом з організмом, повинна була забезпечувати всі ці еволюційні зміни)

    засвоєння знань

    ***Які етапи, «сходинки» в досягненні головної мети уроку (в вивченні еволюції ОДС від однієї групи тварин до іншої) ми можемо виділити?
    1. одноклітинні - багатоклітинні
    2. безхребетні - хордові
    3. безчерепні - хребетні
    4. різні класи хребетних - риби, земноводні, плазуни, птахи, ссавці

    ***Давайте назвемо основні опорно-рухові структури найпростіших і багатоклітинних безхребетних і прослідкуємо еволюційні зміни
    1. одноклітинні - багатоклітинні безхребетні

    Бесіда з використання слайдів презентації
    - які опорні і рухові структури має тіло найпростіших? (Амеба - оболонка клітини, ложноножки, Евглена - джгутик як виріст на оболонці, інфузорія - вії як вирости на оболонці)
    - які опорні і рухові структури з'являються у кишковопорожнинних?(Епітеліально-мускульні клітини в ектодермі)
    - які зміни характерні для хробаків? (Зовнішні розтяжні покриви тіла, шкірно-м'язовий мішок, гідроскелет)
    - у молюсків? (Раковини у черевоногих і двостулкових)
    - у членистоногих? (Зовнішній скелет у вигляді хітинових покривів комах, павукоподібних, у вигляді просочених вапном покривів ракоподібних, до якого прикріплюються м'язи)
    - а чи є серед безхребетних тварини з внутрішнім скелетом? (У головоногих молюсків внутрішній хрящової скелет - головна капсула, що захищає мозок і очі, але це, скоріше, виняток, так як справжній внутрішній скелет з'являється тільки у хордових тварин)

    *** Давайте звернемо увагу на еволюційні можливості внутрішнього скелета, що з'явився у хордових тварин
    2. безхребетні - хордові

    Індивідуально-групова робота з виявлення достоїнств і недоліків зовнішнього і внутрішнього скелетів (1 варіант готується назвати якомога більше переваг зовнішнього скелета, а другий - внутрішнього) з наступними обговоренням, висновками

    Посібник на дошці - «ваги» з натуральними об'єктами зовнішніх і внутрішніх скелетів

    + Зовнішнього скелета - міцність, прикріплення м'язів і забезпечення пересування, освоєння нових способів переміщення (стрибки, політ), розселення
    - зовнішнього скелета - не росте разом з твариною, робить тварина беззахисним під час линьки, обмежує розміри тіла (особливо у сухопутних тварин)
    + Внутрішнього скелета - зростає разом з твариною, збільшує швидкість переміщення тіла за рахунок більшої спеціалізації окремих м'язів і їх груп
    ВИСНОВОК: Більш прогресивним є внутрішній скелет

    *** Ми пам'ятаємо, що хордові діляться на нижчих і вищих. Які «мінуси» ОДС нижчих хордових і «плюси» ОДС вищих хордових?
    - у нижчих - ланцетника - протягом усього життя зберігається хорда, а у вищих вона заміщується в процесі розвитку хребтом, який частково або повністю костеніє
    - у вищих - хребетних - з'являється череп
    - у хребетних з'являються скелети кінцівок і їх поясів
    - у хребетних більш складна мускулатура

    3. безчерепні - хребетні
    Скелет більшості хребетних утворений кістками, хрящами, сухожиллями.
    Кістки складаються з органічних і неорганічних речовин і володіють великою міцністю.

    Самостійна індивідуальна робота з виявлення типів з'єднання кісток (останній абзац на стор. 194 підручника, завдання 4 в ТПО на стор. 98) з подальшим виведенням про прогресивному значенні суглобів

    Нерухоме (зрощення кісток) і рухоме (за допомогою суглоба) з'єднання.
    Кістки скелета хребетних мають спеціальні місця для прикріплення м'язів (прикріплений до двох кісток скелета, сполученим через суглоб, м'яз приводить їх в рух).

    Динамічна пауза (випереджальне творче завдання отримав наш інструктор, який допоможе нам зробити розминку основних суглобів - у нас вони мають типове для всіх ссавців будова)
    (Вправи на розминку суглобів плечового, ліктьового, променево, тазостегнового, колінного, гомілковостопного)

    Скелет складається з трьох основних частин: осьової скелет, скелет кінцівок і скелет голови - череп.
    Осьової скелет безчерепних представлений хордою, а хребетних - хребтом, що складається з хрящових або кісткових хребців.

    Самостійна індивідуальна робота з підручником і ТПО по виявленню особливостей будови хребця (рис. 147 підручника на стор. 195, ТПО - завдання 6 на стор. 99) з подальшим ви введенням про прогресивному значенні появи хребців в осьовому скелеті

    (Складається з тіла, верхніх і нижніх дуг, кінці верхніх дуг хребців, зростися між собою, утворюють канал, в якому розташовується спинний мозок, до кінців нижніх дуг, спрямованих в сторони, прикріплюються ребра)

    Поява хребців - важлива прогресивна риса, так як вони надають міцність і гнучкість скелету, є захистом для спинного мозку.

    *** Давайте простежимо зміни скелетів у хребетних різних систематичних груп
    4. різні систематичні групи хребетних - риби, земноводні, плазуни, птахи, ссавці

    Групова робота з підручником, ТПО і карткою
    (5 груп виявляють особливості скелетів риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців, виконують відповідні завдання в картках) з подальшим обговоренням висновків про основні напрямки еволюції скелета хребетних тварин

    Експерти уважно прослухають виступи представників всіх п'яти груп і допоможуть нам зробити відповідні висновки про основні напрямки еволюції скелета хребетних.

    Група 1. Завдання: виявити особливості будови скелета риб.
    Підручник - текст на стор. 195, 197-198, рис. 148 на стор. 196.

    - хребет складається з тулуба і хвостового відділів
    - череп утворений безліччю кісток
    - є скелет плавників парних - грудних і черевних і непарних - спинного, хвостового, анального

    Група 2. Завдання: виявити особливості будови скелета земноводних.
    Підручник - текст на стор. 195, 197-198, рис. 149 на стор. 196.

    - ускладнення хребта - шийний (1), тулуба (7 з ребрами, що закінчуються вільно), крижовий (1 з прикріпленими до нього кістками таза) відділи + хвостовій відділ у хвостатих

    Група 3. Завдання: виявити особливості будови скелета плазунів.
    Підручник - текст на стор. 195, 197, 198, рис. 150 на стор. 196.

    - 5 відділів хребта - шийний, грудний, поперековий, крижовий, хвостовий
    - рухоме з'єднання хребців в шийному відділі
    - у деяких є грудна клітка (ребра з'єднуються з грудиною, грудна клітка захищає внутрішні органи і забезпечує краще надходження повітря в легені - робить дихання більш активним процесом)
    - є череп, скелет кінцівок і їх поясів

    Група 4. Завдання: виявити особливості будови скелета птахів.
    Підручник - текст на стор. 197, 198, рис. 151 на стор. 197.
    -
    5 відділів хребта - шийний (9-25 хребців, з'єднаних рухомо), грудної (зрощені грудні хребці - 3-10 - і ребра, з'єднані з грудиною, утворюють грудну клітку; у багатьох є кіль), поперековий, крижовий, хвостовий - 6 9 (останній грудний, поперекові, крижові і перший хвостовий хребці зростаються, утворюючи потужний крижі для більшої міцності, для опори задніх кінцівок
    - легкі кістки (багато хто має порожнини всередині)
    - є череп, скелет кінцівок і їх поясів (скелет верхньої кінцівки
    (Кисть) видозмінений у зв'язку з розвитком крила - пристосування до польоту)

    Група 5. Завдання: виявити особливості будови скелета ссавців.
    Підручник - текст на стор. 197-198, рис. 152 на стор. 198.

    - 5 чітко виділених відділів хребта - шийний (7 хребців за рідкісним винятком), грудної (12-15 хребців), поперековий (2-9 хребців), крижовий (зазвичай 4 зрощених хребця), хвостовий
    - є череп (мозкової і лицьової відділи), скелет кінцівок і їх поясів (плечовий і тазовий)

    ВИСНОВОК Про НАПРЯМАХ ЕВОЛЮЦІЇ СКЕЛЕТА хребетних тварин (ЕКСПЕРТИ):
    - диференціювання осьового скелета - хребта
    - рухоме з'єднання шийних хребців
    - поява і розвиток грудної клітини
    - диференціювання черепа але мозкової і лицьової відділи, розвиток мозкового відділу
    - поява і розвиток парних передніх і задніх кінцівок і їх поясів - плечового і тазового
    - поява і розвиток приватних пристосувань у зв'язку з вторинної втратою кінцівок у змій, в зв'язку з польотом у птахів і т. П.

    Інформування про домашнє завдання
    (Перед закріпленням навчального матеріалу теми і перевіркою його засвоєння давайте запишемо в щоденники домашнє завдання,
    звернемо увагу на диференційовану його частина)

    § 37, ТПО, поспостерігати за способами пересування своїх домашніх тварин (акваріумних риб і молюсків, черепах, птахів, хом'яків, кішок, собак ... а, може бути і, наприклад, тарганів, молі ...), підготувати невеликий усний розповідь про способи їх пересування , про те, чи здатні вони міняти спосіб пересування при зміні умов, наприклад, при дотику.

    Застосування знань (закріплення вивченого матеріалу)

    Колективне обговорення біологічних задач (ТВОРЧЕ випереджаюче завдання з використанням ресурсів ІНТЕРНЕТ)
    Завдання 1. Відомо, що риби не можуть повертати голову. Чи можуть це робити жаби і тритони? Відповідь поясніть.

    - можуть; жаби можуть тільки піднімати і опускати голову - у них є один хребець в шийному відділі; тритони можуть ще й повертати голову, так як в шийному відділі у них хребці з'єднані рухомо

    Завдання 2. У скелеті змій відсутній грудна клітка. У зв'язку з чим вона була втрачена у цих тварин? (Стор. 125-126 підручника - якщо учні не зможуть відповісти на запитання))
    - в зв'язку з відсутністю кінцівок і виробленням особливого способу пересування шляхом бічних вигинів хребта і ребер, які своїми нижніми кінцями здатні рухатися вперед і назад

    Завдання 3. Будь зайвий вантаж був би перешкодою при польоті. Які зміни в зв'язку з цим відбулися в опорній структурі птахів?
    - кістки тонкі, заповнені повітрям
    - щелепи без зубів

    Завдання 4. Шия у ссавців має різну довжину: у собаки вона коротка, у жирафа довга. Чим визначаються такі відмінності?
    - це залежить не від кількості шийних хребців (їх 7), а від довжини їхніх тіл

    Біологічна завдання:
    Про що свідчить різне положення кінцівок відносно тулуба
    у різних класів хребетних?

    - про еволюцію кінцівок від земноводних і плазунів - до птахів і ссавців; про те, що піднесений над землею тіло дає набагато більше можливостей тваринам в плані активного пересування в пошуках їжі, захисту від ворогів (у земноводних кінцівки впираються в землю з боків тіла; у плазунів - теж, але тіло більш піднесено; лише у птахів і ссавців кінцівки підпирають тіло знизу)

    Відповіді на питання закріплення навчального матеріалу
    Питання 1. Що лежить в основі еволюційних змін опорно-рухової системи?

    В основі еволюційних змін опорно-рухової системи лежить, перш за все, перехід тварин з водного середовища проживання в наземно-повітряну. Нове середовище вимагала від опорно-рухового апарату більшої міцності і можливості здійснювати більш складні і різноманітні рухи. Як приклад можна привести поява складових парних кінцівок з рухомими (суглобовими) сполуками частин і ускладненою мускулатури у представників класу земноводних - перших наземних хребетних.
    Питання 2. Про що говорить подібний план будови скелетів різних хребетних тварин?
    Загальний план будови скелетів різних хребетних тварин говорить про спільність походження, еволюційному спорідненості. А наявність подібних приватних утворень - про те, що тварини ведуть подібний спосіб життя в подібних умовах середовища. Наприклад, кістковий гребінь (кіль) на грудної кістки є і у птахів, які літають, і у кажанів.
    Питання 3. Який висновок можна зробити, ознайомившись із загальними функціями опорно-рухової системи у тварин організмів?
    Незважаючи на значні відмінності в будові опорно-рухових структур у різних тварин, їх скелети виконують подібні функції: опори тіла, захисту внутрішніх органів, переміщення тіла в просторі.

    Перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу уроку

    Виконання письмового тестового завдання