Вступ. Важкі випадки пунктуації

Мета уроку:

1. Навчальна:

  • узагальнення і систематизація знань з теми: "Синтаксис простого та складного речення";
  • закріплення і відпрацювання умінь і навичок постановки розділових знаків перед союзом І в простих і складних реченнях
  • закріплення і відпрацювання умінь і навичок, пов'язаних з різними видами аналізу тексту як мовленнєвого твору;
  • підготовка до написання твору-міркування за пропонованим текстом відповідно до формату ЄДІ

2. Розвиваюча:

  • розвиток логічного мислення школярів, їх аналітичних здібностей: вміння порівнювати, зіставляти, робити висновки;
  • розвиток монологічного мовлення учнів; вміння аналізувати свою діяльність.

3. Виховна:

  • виховання шанобливого ставлення до рідної мови; почуття патріотизму до Батьківщини;
  • виховання моральності, комунікативних умінь і навичок.

устаткування:

  • комп'ютер
  • проектний екран
  • портрет С. Єсеніна
  • роздатковий матеріал із завданнями до тексту
  • різні словники

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя. Організаційний момент.

Я рада вітати вас в класі вашому,
Можливо, є класи і краще і красивіше,
Але нехай у вашому класі вам буде світло,
Нехай буде затишно і дуже легко!
Доручено мені сьогодні вам знання дати,
Почнемо ж урок, що не будемо даремно час втрачати.
Дозвольте почати сьогоднішній урок з епіграфа.
"Росія! Роса ... і синє щось ... "

Росія ... Це слово не потрібно пояснювати: його знає кожна людина, тому що воно народжується разом з ним. Закрийте на хвилину очі і подумки створіть свій образ Росії ... Що ви представляє, коли чуєте слово "Росія"?
А тепер поділіться своїми асоціаціями з усіма ... Росія - це ... (хлопці розповідають про те, що представили: ліс, річку, карту країни, місто, школу, друзів, рідних і т.д.)
Кожен з нас по-своєму розуміє слово "батьківщина", а разом ми створили ємний образ. Узагальнюючи сказане, можна відзначити, що батьківщина - це рідні місця, рідні люди, дорогі спогади. І для багатьох з нас Росія - це Сергій Олександрович Єсенін.

Сьогодні я пропоную вам зануритися в світ есенинских фарб. Але мова піде не тільки про красу поезії Єсеніна. Наше головне завдання:

- повторити і узагальнити знання по розділах "Синтаксис простого та складного речення",

- закріпити і відпрацювати вміння і навички постановки розділових знаків перед союзом І в простих і складних реченнях,

- закріпити і відпрацювати вміння і навички, пов'язані з різними видами аналізу тексту як мовленнєвого твору,

- підготуватися до написання твору-міркування за пропонованим текстом відповідно до формату ЄДІ.

Як приклади і тренувальних вправ використовуються цитати з віршів Сергія Олександровича Єсеніна. І це не випадково: перший етап уроку - аналіз тексту, зміст якого безпосередньо пов'язане з творчістю поета.

Отже, перед вами фрагмент статті відомої дослідниці творчості Єсеніна А. Марченко.

II. Робота над темою уроку

1. Робота з текстом.

(1) Великий художник, Єсенін запалив публіку свіжістю і яркоцветностью своєї творчості. (2) Перших своїх читачів поет полонив тим, що повів по забутої ними прекрасній землі, змушуючи відчути шовк трав, запам'ятати шепіт і тишу природи, всім єством ввібрати її запахи.

(3) Єсенін залив блакиттю рязанські пейзажі, наповнивши і поля, і хащі то ніжною, то майже чорної синню, по якій ми чітко дізнаємося його руку. (4) Прагнучи надати пейзажу звучність, поет насичував його малиновим і кумачевими квітами, але користувався ними рідко. (5) Збережені горобинова і червоні фарби робили віршовані образи чіткими і відчутними.

(6) Дуже характерно для палітри Єсеніна пристрасть до жовто-золотого кольору. (7) У цій гамі витримані всі його автопортрети. (8) І це не випадково. (9) В образі, затушувати словом його язичницької прізвища, образі, який розшифровувався як осінь, Єсенін відчував своє призначення в світі. (10) Тому своя доля бачилася поетові в "золототканими цветенье". (11) В жовто-позолоченому кольорі бачив Єсенін ріжок над дахом, долину, освітлену сонцем, і навіть зелень дерев.

(12) Часто пейзаж у поета було вирішено в два кольори: синя смуга навколо річки і жовта пляма далекої гаї, червоні, немов запалені світлом вогню, одягу Русі і шаль із зеленою облямівкою, червоно-вовняна верблюдиця і жовтий горб зорі.

(13) Червоний, жовтий, зелений і, звичайно, синій кольори склали основний колорит пейзажної лірики Єсеніна. (14) Вроджена точність художнього зору поета служила йому естетичним камертоном. (15) Його звук не дозволяв поетові не помітити дивного кольору освітленій сонцем печі, напружено синього плата небес, згасаючої жовтизни вечора, густо-чорного крила глухарки.

(16) Серед цього буйного різнобарв'я ясніше і легше ставала словесна хода Єсеніна. (А. Марченко

2. Питання до пропонованого тексту.

2.1. Виберіть найбільш відповідна назва для цього тексту.

А) Природа в поезії Єсеніна

Б) Співак Весни

В) Світ есенинских фарб

Г) Останній поет села Відповідь: В

2.2. На яке питання не можна знайти в тексті відповідь?

А) Чим підкорив своїх читачів

Б) Які характерні риси есенинского стилю?

В) З якою метою Єсенін використовував колірні епітети в своїх ліричних творах?

Г) Чому Єсенін ніколи не зображував зимові пейзажі? Відповідь: Г

2.3. У якому реченні використовується порівняння?

А) 2 Б) 4 В) 9 Г) 12

сенс цього виразу?

А) Особливий "душевний прилад", що дозволяє намалювати такі образи, які найбільш повно передають думки і почуття поета.

Б) Образне позначення читацької поголоски, думкою якої завжди керувався поет, працюючи над своїми творами.

2.5. У якому реченні використовується складовою (складний) епітет?

А) 4 Б) 5 В) 15 Г) 16 Відповідь: В

2.6. Серед пропозицій 12 - 16 знайдіть пропозицію з вступним словом.

Вкажіть його номер. Відповідь: № 13

Вкажіть граматично правильне продовження речення.

Читаючи вірші Єсеніна,

А) відкриваєш для себе чарівну красу світу, який раніше не помічав.

Б) у нас в душі народжується почуття палкої любові до рідної землі.

В) до тебе в серці приходить якесь хвилююче, трепетне почуття.

Г) перед нами постають яскраві картини рідної природи.

Словникова робота (за рівнем складності)

1-й рівень

А) Визначити спосіб утворення таких слів:

Неупереджений (¬ упереджений; префіксальних)

По-друге (¬ другий; приставочно-суфіксальний)

Мимоволі (¬ неволя; приставочно-суфіксальний)

2-й рівень

Б) Вставити пропущені букви і розкрити дужки в наступних словах:

П аціфіст, німець енат, бездротов іпристрасний, т прол ерантность, до пронс пролідація, до прон ьюнктури,

альтернатіва, (В)расплох, (У)друге, (По)неволі, (В)поодинці.

3-й рівень

В) Робота з лексичним значенням слова:зіставте слово з його лексичним значенням

1. Терпимість до чужих поглядів, думку, поведінки

2. Зміцнення, сплачіваніе чогось

3. Необхідність вибору між взаємовиключними можливостями

4. Людина, що засуджує всякі війни і вимагає миру на землі

А (ТОЛЕРАНТНІСТЬ)

Б (КОНСОЛІДАЦІЯ)

В (АЛЬТЕРНАТИВА)

Г (пацифісти)

4. Робота в зошитах. А зараз хлопці запишіть дату і тему уроку в зошит (запис на дошці). Приступаємо до головного етапу нашого уроку

5. Питання до класу

5.1. На які два види діляться союзи? (Сочінітельние і підрядні)

5.2. Назвіть основні види сурядних союзів. ( з'єднувальні:І, ТАК (= І), НІ ..., НІ; ТЕЖ; ТАКОЖ; НЕ ТІЛЬКИ АЛЕ Й; ЯК ТАК І; розділові:ТО ..., ТО; НЕ ТЕ ..., НЕ ТО; АБО; АБО; ТО ЧИ ..., ТО ЧИ; протівітельние:А, АЛЕ, ТАК (= ПЗ); ОДНАК; ЗАТЕ; АЛЕ ЗАТЕ; частинки ТІЛЬКИ; Ж у значенні протівітельних спілок).

5.3. Назвіть основну функцію союзу І. (Поєднує однорідні члени речення в складі простого пропозиції; з'єднує предикативні частини складних речень)

5.4. Чи завжди перед союзом І ставиться кома? (Ні не завжди)

Розглянемо випадки постановки коми перед союзом І і випадки відсутності коми перед цим союзом.

презентація

Кома перед союзом І ставиться

А) У простому реченні:

- між однорідними членами перед повторюваним союзом

Полюбив у берізки стан, і її золотисті коси, і полотняні її сарафан

(С. Єсенін)

Б) У складному реченні:

- між частинами складносурядного речення

Ось вже осінь полетіла, і примчав зима. (С. Єсенін)

- між однорідними підрядними перед повторюваним союзом І

Намагайтеся жити так, щоб руки ваші були чисті, і совість була чиста, і помисли були чистими.

Кома перед союзом І не ставиться

А) У простому реченні:

- між однорідними членами з одиночним союзом.

Закинулася і обважніла

Золота моя голова. (С. Єсенін)

Б) У складному реченні:

- між частинами ССП, які мають спільний другорядний член

пропозиції

Там синь і полум'я повітряної і легкодимней пелена.

(С. Єсенін)

- між однорідними підрядними, пов'язаними одиночним союзом І

Але якщо б вдома був ти від початку,

То у мене була б тепер невістка

І на нозі внучонка я качала. (С. Єсенін)

В) Якщо союз І з'єднує два називних пропозиції

Дрібноліссі. Степ і дали. (С. Єсенін)

Вправа для закріплення

(У дошки працюють учні)

Розставте розділові знаки і побудуйте схеми пропозицій

1 Ця вулиця мені знайома і знаком цей низенький будинок.

[- =], і [= -]. ССП

2 Шелестять зелені сережки

І горять срібні роси.

[= -], і [= -]. ССП

3 Броджу вулицями і калюжах

Осінній день полохливий і дикий.

[= - · - і - · -], [- = і =]. СБП

4. Струмок хвилею гримучу все гілки обдає

І вкрадливо під кручею їй пісеньки співає.

[- = і =]. Просте з однорідними присудком.

5. Потім ти йдеш до цвинтаря і в камінь втупившись в упор

Зітхаєш так ніжно і просто за братів моїх і сестер.

(С. Єсенін)

[- = і, | - · - |, = - · - і - · - - і -]. Просте речення, ускладнене однорідними присудком, пов'язаними союзної зв'язком, однорідними обставинами і доповненнями, пов'язаними союзної зв'язком, відокремленим обставиною, вираженим дієприслівниковими оборотом.

Питання вчителя: якого висновку ми прийшли, повторюючи дані правила?

Необхідно бути гранично уважними, зустрічаючись в пропозиціях з союзом І.

Робота з текстом

Визначте основну функцію союзу І у всьому тексті.

У якому реченні союз виконує роль частки? Чому частки? (Пропозиція 8)

Яка роль союзу І в даному тексті? Доведіть на прикладах. (В пропозицію 3 стоїть кома, чому? - дієприслівник)

Чому варто кома в реченні (пропозиція 11 (п / о)

Чому після І стоїть кома (пропозиція 13 вступне слово)

7. Творче завдання. Есе (3-5 речень). Учні виконують в зошитах індивідуально, потім зачитують вголос.

Сергій Єсенін - то не просто ім'я,

Росії віршована душа ...

III. Підведення підсумків уроку.

Висновок уроку про функції сочинительного з'єднувального союзу І.

Виставляння оцінок за урок.

Відповіді вчителя на виниклі у 11-класників питання.

8. Домашня робота.

Напишіть твір-роздумз прочитаного тексту. (У формі ЄДІ, відповідно до критеріїв)

Сформулюйте і прокоментуйте одну з проблем, поставлених автором тексту (уникайте надмірного цитування).

Обсяг твору - не менше 150 слів.

9. Заключне слово вчителя.

Хочеться закінчити урок словами І. Северяніна:

Народитися Російським - занадто мало:

Їм треба бути, їм треба стати!

IV. Рефлексія (долоньки)

(Резервний час)

7. Тестове завдання.

В якому випадку союз І з'єднує частини ССП?

А) Коридори і велика кімната стояли голі й порожні і здавалися незвично

просторими і світлими.

Б) Мела завірюха-метелиця і холод кров.

В) свіжіє, і гори, овіває морським повітрям, беруть лілові тони.

Г) Тільки думки метаються, і б'ються, і вітають той неспокій.

В якому випадку перед союзом І потрібна кома?

А) Йому хотілося сказати, що в Париж він вже не потрапить і що батьківщини він не побачить.

Б) На дворі сурмить ріг і завивають на різні голоси собаки.

В) Вікна в сад підняті і звідти віє бадьорою осінньою прохолодою.

Г) Тиша і безлюддя.

В якому випадку перед союзом І не потрібна кома?

А) Сонце зайшло і почало швидко темніти.

Б) Морозило і за сніговими полями, на заході, тьмяно просвічуючи крізь хмари, жовтіла зоря.

В) І ліси без сонця не виросли б і хліб на полях не встиг.

Г) З вікна дме холодом і сипле сніг.

В якому випадку в реченні невірно розставлені коми?

А) Петербурзька вулиця порушувала в мені спрагу видовищ, і сама архітектура міста вселяла мені якийсь дитячий імперіалізм.

Б) Комедія була поставлена ​​під його керівництвом, і він сам репетирував з акторами.

В) Про Пушкіна говорили багато і дещо сказали, про Лермонтова говорили мало і нічого не сказали.

Г) Мені хтось руку подає, і хтось посміхається.

Відповіді на тестове завдання:

1. В 2. В 3. У 4. Г

презентація
Додаток 1 - картки-помічники
Додаток 2 - словникова робота
Додаток 3 - текст

Додаток 4 - терміни

слайд 2

Ми з вами знаємо основне правило пунктуації в складному союзному пропозиції: всі частини складного пропозиції відокремлюються одна від одної; якщо в складнопідрядні речення підрядне розриває головне, воно виділяється комами. Однак існує кілька синтаксичних ситуацій, в яких це основне правило уточнюється або навіть скасовується. Наприклад, в Складносурядні пропозиції в одному випадку частини один від одного не відокремлюються комою. Який це випадок?

слайд 3

Якщо у частинСкладносурядні пропозиції є спільний другорядний член пропозиції, то кома між частинами складносурядного речення не ставиться. Наприклад: Тоді розтанули кухарі і розвалився театр з завісою.

слайд 4

Зазвичай кома в складнопідрядні речення ставиться перед підрядним союзом незалежно від того, чи є цей союз простим (що, щоб, коли, поки ...) або складним (незважаючи на те що, з тим щоб, в той час як, з тих пір як, тому що, тому що ...) але буває, що частина складного підрядного союзу вимовляється з особливою інтонацією і відходить до головного пропозицією іншими словами відбувається розчленовування складного союзу, тоді кома ставиться перед другою частиною союзу, а перед першою вже не ставиться. Розчленування союзу відбувається - Якщо перед ним стоїть негативна частка не, інші частинки або вступне слово; Наприклад: Я не можу втекти звідси не тому, що високо, а тому, що мені тікати нікуди.

слайд 5

Якщо в реченні слідують два союзу: сочінітельний і підрядний, то між ними ставиться кома в тому випадку, якщо далі не слід друга частина союзу то Наприклад: Вцепившись в портфель вологими, холодними руками, фіндиректор відчував, що, якщо ще трохи триватиме цей шурхіт в свердловині, він не витримає і пронизливо закричить. Воланд був зустрінутий домробітницею Грунь, яка пояснила, що сама вона щойно прийшла, що вона приходить, що Берліоза вдома немає, а що якщо візитер бажає бачити Степана Богдановича, то нехай йде до нього в спальню сам.

слайд 6

Бувають складні речення, частини яких можна вважати однорідними, оскільки вони з'єднані сочінітельнимі союзами. На такі пропозиції поширюються правила пунктуації при однорідних членах речення. Наприклад: Маргарита не пам'ятає, хто зшив їй з пелюсток блідої троянди туфлі і як ці туфлі самі собою застебнулися золотими пряжками Потім вона, вже перестаючи щось міркувати, бачила темні підвали, де горіли якісь світильники, де дівчата подавали шипляче на розпечених вугіллі м'ясо, де пили з великих кухлів за її здоров'я.

Матеріали для підготовки до іспитів з російської мови

Важкі випадки пунктуації

Речення з однорідними членами

Річка виблискує ТО блакитним, ТО зеленим блиском. В голосі Якова була непідробна пристрасть, І молодість, І сила, І якась сумна скорботу. Територію саду прикрашають ЯК лікарські, ТАК І цінні декоративні рослини. В низькою, помітно осіла хаті тепло (однорідні одиночне узгоджене визначення і наступний за ним причетний оборот).

Чи не є однорідними: Присудки, виражені дієсловами в однаковій формі, що утворюють єдине смислове ціле; слова у фразеологічних оборотах.

Візьми почитай свіжі журнали. Вийди подивися на місячне сяйво. Ні риба ні м'ясо. Ні дати ні взяти. І вдень і вночі йшла робота.

неоднорідні означення. В низькому сонці кучерявий молода осикова гай (поєднання якісного і відносного прикметника). Світле довге волосся прикрашали її обличчя (визначення характеризує предмет з різних сторін).

Ряди однорідних членів. Під ним і перед ним дихало і ревло не бачимо в темряві холодне море (однорідні обстоятельствава і однорідні присудки - союз І не є повторюваним).

Кома ставиться перед одиночним союзом І, Якщо йому передує окремий оборот або підрядне речення. Він закрив очі, Прихилившись спиною до крісла, І задрімав. Раптом він помітив,що до берега підплив човен, І причаївся в кущах.

Збіг розділових знаків: І березовий гай, і могутній дуб, який закрив своїм шатром галявину, - все по-своєму було прекрасно.

Речення з відокремленими членами

Чи не виділяється означальні оборот,стоїть перед визначеним іменником: Уздовж зарослого кущами бузкузабору ми вийшли до хвіртки.

Виділяється визначальних оборот, Що має значення причини або поступки:Пов'язаний з великим поетом серцевої дружбою,Жуковський важко переживав його загибель (переживав, бо був пов'язаний дружбою - значення причини).

Чи не розділяються комою однорідні причетні і дієприслівникові обороти, Пов'язані одиночним з'єднувальним або розділовим союзом: Вражає безкорисливість Плетньова, який працював в ім'я величі російської літератури і розумів неповторність явища Пушкіна. Вони йшли, насторожено поглядаючи на всі боки і не кажучи ні слова.

Чи не виділяються поодинокі деепричастия, Що стоять після присудка, якщо вони є обставинами способу дії, а також близькі по функції до прислівники: Він йшов накульгуючи. Читати лежачи шкідливо.

Чи не виділяються вирази зі словами ПОЧИНАЮЧИ З, ВИХОДЯЧИ З(Їх можна опустити без шкоди для змісту): До роботи приступаємо ПОЧИНАЮЧИ З наступного тижня. Чи не виділяються фразеологізми, До складу яких входять дієприслівникові обороти: Вони слухали його розповідь затамувавши подих.

Пунктуація в складному реченні

Кома не ставиться

Загальний другорядний член в ССП: НА НЕБІ були зірки і світився молодий місяць. Зрідка по дорозі проїде скриплива віз або проскочить хлопчисько на коні з листоношею сумкою.

Загальна придаткових частина в ССП:КОЛИ МИ ВИЙШЛИ З АВТОБУСА, йшов неприємний косий дощ і було холодно (виділяється лише придаткових частина). ПОКИ ЩО Я опускався З ГОРИ, хмари несподівано розповзлися і виглянув хирлявий місяць.

Однорідні підрядні в СПП пов'язані одиночними сполучними або розділовими спілками: Як тільки сніг розтане і земля підсохне, ми рушимо в дорогу. Повне відчуття, що самої води немає і риба плаває в повітрі.

Підрядне речення складається тільки з одного союзного слова:Він хотів щось запитати, але забув ЩО. Це дуже важливо, і ви самі розумієте ЧОМУ.

У складних пропозиціях поруч можуть виявитися підрядний і суряднийабо два підрядних союзу. Між цими спілками кома ставиться, якщо «вилучення» додаткові частини чи не порушує структури пропозиції і після додаткові частини немає другої частини подвійного союзу ТО, ТАК чи союзу АЛЕ:

Важка боротьба з загальною думкою, але в цій боротьбі мене надихає думка, ЩО, ЯКЩО я досягну мети, мої труди потім оцінять. Порівняємо: Важка боротьба з загальною думкою, але в цій боротьбі мене надихає думка, ЩО ЯКЩО я досягну мети, ТО мої труди потім оцінять.

Очі в неї були молоді, блискучі, І, КОЛИ вона під час роботи одягала окуляри, вони ставали веселими, як у підлітка. Порівняємо: Очі у неї були молоді, блискучі, І КОЛИ вона під час роботи одягала окуляри, ТО вони ставали веселими, як у підлітка.

Розділові знаки в реченнях з прямою мовою

Господар протягом кількох років щоразу застерігав свого гостя словами: «Не сідайте на ці крісла, вони ще не готові». А: «П».

«А чи знаєте ви якогось вашого приятеля, з яким би знадобилися швидкі душі?» - запитав Плюшкін, складаючи лист. «П?» - а.

«Мені, однак же, казали, - скромно зауважив Чичиков, - що у вас більше тисячі душ». «П, - а, - п».

«Прощайте, пані, - сказав він, підходячи до ручки Манілова. - Прощайте, вельмишановний друже! Не забудьте прохання! ». «П, - а. - П ».


розділи: Російська мова

Мета уроку:

  • закріпити навички постановки розділових знаків у складному союзному пропозиції;
  • розібрати завдання частини А (25-26) і В (В4 - В6, В8);
  • допомогти дітям подолати психологічний бар'єр перед ЄДІ.

Обладнання: зошити, підручники, картки для самостійної роботи, текст для аналізу.

Хід уроку

Але як в прийдешньому ні темно
І як не імлистому все дороги,
Мені на таємничому порозі
Одне передвістя дано:
Лише тільки серце б'ється вірно,
А всі земні бурі - дим,
Все буде так, як ми хочемо,
Лише варто захотіти безмірно. Ф.Сологуб

1. За рекомендацією психолога, тестувавших учнів на психологічну готовність пропоную увазі хлопців метафору на формування почуття впевненості. Наприклад, "Все в твоїх руках" і розповідаю їм відому притчу.

Ця історія сталася давним-давно в старовинному місті, в якому жив великий мудрець. Слава про його мудрість рознеслася далеко навколо його рідного міста. Але був у місті людина, що заздрить його славі. І ось вирішив він придумати таке питання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. І він пішов на луг, піймав метелика, посадив її між зімкнутих долонь і подумав: "Спершу-ка я у мудреця: скажи, наймудріший, яка метелик у мене в руках - живий чи мертвий? Якщо він скаже - жива, я зімкнемо долоні, і метелик помре, а якщо він скаже - мертва, я розкрию долоні і метелик полетить. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший ". Так все і сталося. Заздрісник зловив метелика, посадив її між долонями і відправився до мудреця. І він запитав у того: "Яка метелик у мене в руках, про, наймудріший, - живий чи мертвий?" І тоді мудрець, який дійсно був розумною людиною, сказав: "Все в твоїх руках ..."

2. Постановка мети.

3. Орфоепічна розминка (усна)

У якому ряді у всіх словах наголос падає на перший склад?

  • До низу, включена, брехала
  • Буряк, поручні, взято
  • Деспот, портфель, експерт
  • Зрозуміли, дзвонить, відняла.

В якому ряду наголос падає на перший склад?

  • Живність, овен, дзюдо
  • Лечо, дефіс, билася
  • Держак, скликання, оптовий
  • Сливовий, нездара, статуя
  • Прибрала алфавіт, анонім
  • Апостроф, позичить, ожила
  • Надіслала, ломота, ізраїльський
  • Чи повторить, діалог, диспансер

В якому ряду наголос падає на другий склад?

  • Набрехала, асиметрія, покликала
  • Защемить, приручить, прогнала
  • Завмерла, опломбований, допливла
  • Партер, доцент, столяр
  • Бібліотека, ветеринарія, пліснявіти
  • Господарі, обрала, підбадьорити
  • Призовник, відключиться, ненадовго
  • Почекала, розірвалася, придбання

В якому ряду наголос падає на третій склад?

  • Надірвалася, винайдений, визначить
  • Недоля, відібрала, розібралася
  • Порвана, відкликала, розосередження
  • Замкнені, псевдонім, мозаїчний.

4. Орфографічний диктант.

Агресія, алегорія, аналогія, аристократія, асоціація, безкорисливий, безчесний, убік, досхочу, до того ж, в забутті, на закінчення, видимо-невидимо, коротко, в міру, в загальному, на вічні віки, щосили, воєдино, воістину, взагалі, в поодинці , по-перше, у відкриту, у що б то не стало, згодом, сприйняття, має право, даремно, врозріз, навряд чи, незабаром, внаслідок.

5. Робота над лексикою.

Сьогодні я пропоную вам познайомитися з лексичним значенням слова, вжитим в романі Булгакова "Майстер і Маргарита" з яким ми працюємо зараз на уроках літератури.

Апокаліпсис (буквально "одкровення") - частина Біблії, книга Нового Завіту, що містить пророцтва про кінець світу, про страшний суд.

А тепер подивимося, які нові слова запропонуйте ви нам (кілька учнів пропонують слова з їх лексичним значенням).

6. Слово вчителя.

Ми з вами знаємо основне правило пунктуації в складному союзному пропозиції: всі частини складного пропозиції відокремлюються одна від одної; якщо в складнопідрядні речення підрядне розриває головне, воно виділяється комами. Однак існує кілька синтаксичних ситуацій, в яких це основне правило уточнюється або навіть скасовується. Наприклад, в Складносурядні пропозиції в одному випадку частини один від одного не відокремлюються комою. Який це випадок?

Якщо у частинСкладносурядні пропозиції є спільний другорядний член пропозиції, то кома між частинами складносурядного речення не ставиться.

наприклад: Тоді розтанули кухарі і розвалився театр з завісою.

7.

Зазвичай кома в складнопідрядні речення ставиться перед підрядним союзом незалежно від того, чи є цей союз простим (що, щоб, коли, поки ...) або складним (незважаючи на те що, з тим щоб, в той час як, з тих пір як, тому що, тому що ...) але буває, що частина складного підрядного союзу вимовляється з особливою інтонацією і відходить до головного пропозицією іншими словами відбувається розчленовування складного союзу, тоді кома ставиться перед другою частиною союзу, а перед першою вже не ставиться. Розчленування союзу відбувається

- Якщо перед ним стоїть негативна частка не, інші частинки або вступне слово;

наприклад: Я не можу втекти звідси не тому, що високо, а тому, що мені тікати нікуди.

8.

Якщо в реченні слідують два союзу: сочінітельний і підрядний, то між ними ставиться кома в тому випадку, якщо далі не слід друга частина союзу то

Наприклад: Вцепившись в портфель вологими, холодними руками, фіндиректор відчував, що, якщо ще трохи триватиме цей шурхіт в свердловині, він не витримає і пронизливо закричить.

Воланд був зустрінутий домробітницею Грунь, яка пояснила, що сама вона щойно прийшла, що вона приходить, що Берліоза вдома немає, а що якщо візитер бажає бачити Степана Богдановича, то нехай йде до нього в спальню сам.

9.

Бувають складні речення, частини яких можна вважати однорідними, оскільки вони з'єднані сочінітельнимі союзами. На такі пропозиції поширюються правила пунктуації при однорідних членах речення.

Наприклад: Маргарита не пам'ятає, хто зшив їй з пелюсток блідої троянди туфлі і як ці туфлі самі собою застебнулися золотими пряжками

Потім вона, вже перестаючи щось міркувати, бачила темні підвали, де горіли якісь світильники, де дівчата подавали шипляче на розжареному вугіллі м'ясо, де пили з великих кухлів за її здоров'я.

10. Аналіз тексту.

(1) Боги, боги мої! (2) Як сумна вечірня земля! (3) Як таємничі тумани над болотами. (4) Хто блукав у цих туманах хто багато страждав перед смертю хто летів над цією землею, несучи на собі непосильний тягар той це знає. (5) Це знає втомлений. (6) І він без жалю залишає тумани землі її болітця та ріки він віддається з легким серцем в руки смерті знаючи що тільки вона одна заспокоїть його

(7) Чарівні чорні коні й ті втомилися і несли своїх вершників повільно й неминуче ніч стала їх наздоганяти. (8) Відчуваючи її за своєю спиною притих навіть невгамовний Бегемот і вчепившись у сідло кігтями летів мовчазний і серйозний розпушивши свій хвіст. (9) Ніч почала закривати чорною хусткою ліси і луки ніч запалювала сумні вогники десь далеко внизу тепер уже нецікаві і непотрібні ні Маргариті ні майстру чужі вогники. (10) Ніч обганяла кавалькаду сіялася на неї зверху і викидала то там то тут в засумував небі білі цятки зірок.

(11) Ніч густішала, летіла поруч, хапала скачуть за плащі і, здерши їх з плечей, викривала обмани. (12) І коли Маргарита, овіяна прохолодним вітром, відкривала очі, вона бачила, як змінюється вигляд всіх летять до своєї мети. (13) Коли ж назустріч їм з-за краю лісу почала виходити багряна і повний місяць, все обмани зникли, звалилася в болото, втопилася в туманах чаклунська нестійка одяг.

1. Розставте розділові знаки в реченнях 4-10.

2. Які з перерахованих нижче засобів виразності використовуються в пропозиціях 1 9:

1) метафора

2) риторичний вигук

3) перифраз

4) епітети

5) уособлення.

3. Визначте, якою частиною мови є підкреслене слово.

4. Серед пропозицій знайдіть складнопідрядне речення з однорідними підпорядкуванням придаткових. Напишіть номер цієї пропозиції.

____________________________________

5. Серед пропозицій 9-13 знайдіть пропозицію з відокремленим поширеним обставиною. Напишіть його номер

11. Перевірка домашнього завдання.

Наведіть аналогічні приклади з роману "Майстер і Маргарита", які

ви знайшли вдома, читаючи роман

12. Самостійна робота.

Картка 1.

Я чую в цій гробової тиші (1) як скриплять його лаковані туфлі (2) і (3) як дзвенить келих (4) який він поставив на стіл (5) останній раз випивши шампанського. 1, 2, 3, 4, 5. 2. 1, 4,5. 3. 1, 3, 5. 4. 1, 3, 4, 5.

Так (1) що (2) якби бал тривав ще (3) я охоче б надала моє коліно для того (4) щоб до нього прикладалися тисячі шибеників і вбивць.

1. 1, 2, 3, 4. 2.1, 3, 4, 3. 2, 3, 4. 4. 1, 3, 4.

Маргарита в лікарняному плащі (1) майстер в лікарняному халаті вийшли в коридор ювеліршіном квартири (2) в якому горіла свічка (3) і (4) де їх чекала свита Воланда.

1.1, 2, 3, 4. 2.1,3,4. 3. 2, 3, 4. 4. 1, 2.

Картка 2.

На неї накотилася раптом жахлива думка (1) що все це чаклунство (2) що зараз зошити зникнуть з очей (3) що вона виявиться в своїй спальні в особняку (4) і (5) що (6) прокинувшись (7) їй доведеться йти топитися.

1. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. 2. 1, 2, 3, 6, 7. 3.1, 2, 3, 4, 6, 7. 4. 1, 3, 5, 7.

Тут тільки прокуратор побачив (1) що сонця вже немає (2) і (3) що прийшли сутінки.

1. 1, 3 2. 2, 3. 3. 1. 4. 1, 2. 3.

Маргарита піднялася з крісла (1) потягнулася (2) і тільки тепер відчула (3) як зламане її тіло (4) і (5) як хоче вона спати.

1. 1, 2, 3, 4, 5. 2. 1, 3, 4. 3. 2, 3, 4, 5. 4. 1, 3.

13. Домашнє завдання.

Приготувати аналогічну картку, виписавши пропозиції з роману "Майстер і Маргарита".

Н.А. ШАПІРО

Продовження. Див. 39, 43, 47/2003 та № 3, 7, 11/2004

Важкі випадки пунктуації в складних союзних пропозиціях

Компакт-тема № 7

Основне правило пунктуації в складному реченні

Всі частини складного пропозиції відокремлюються одна від одної знаками пунктуації: при союзної зв'язку зазвичай запитом, при бессоюзной - комою, крапкою з комою, двокрапкою або тире. Якщо в складнопідрядні речення підрядне розриває головне, воно відділяється комами з обох сторін.

Я мав намір відправитися на зорі до кріпосних воріт, звідки Марія Іванівна мала виїхати, і там попрощатися з нею в останній раз.(А. С. Пушкін). [, (Звідки),].

Однак існує кілька синтаксичних ситуацій, в яких це основне правило уточнюється або навіть скасовується.

Частка або сочінітельний союз перед підрядним союзом

Якщо підрядне речення слід за головним і перед підрядним союзом або союзним словом стоїть частка НЕабо союзи і, або, або, ні - ніі т.п., підрядне речення не відділяється від головного.

Ми так і не дізналися ні хто дзвонив в наші двері, ні що йому було потрібно. Важливо не коли почнеться концерт, а хто співатиме.

Якщо перед підрядним союзом або союзним словом стоять слова особливо, зокрема, тобто, наприклад, простоі т.п., кома після цих слів не ставиться.

Історія душі людської, хоча б найдрібнішої душі, чи не цікавіше і корисніше історії цілого народу, особливо коливона - наслідок спостереження розуму зрілого над самим собою і коли вона писана без марнославного бажання порушити участь або здивування.(М.Ю. Лермонтов)

Якщо перед підрядним союзом стоять частки тільки, як раз, лише, виключноі т.п., кома ставиться перед ними (хоча при проголошенні таких пропозицій пауза перед часткою не робиться).

Я прийду, тільки щоб зайвий раз переконатися у марності цього підприємства.

Складні підрядні союзи

Зазвичай кома в складнопідрядні речення ставиться перед підрядним союзом незалежно від того, чи є цей союз простим ( що, щоб, коли, поки і т.д.)або складним ( незважаючи на те що, з тим щоб, в той час як, з тих пір як, тому що, тому щоі т.п.).

Доказ було разюче, і я, незважаючи на те щопосміявся над нашими предками і їх послужливої ​​астрологією, потрапив мимоволі в їх колію.(М.Ю. Лермонтов) Він був забруднений і, перш ніжпіти на трибуну, довго мив в конторі обличчя і руки. Проект трамвая, знову поданий на розгляд, борсався у вищих губернських інстанціях, схвалювався, що не схвалювався, переходив на розгляд в центр, але незалежно від схвалення або несхвалення припадав пилом, тому щоні в тому, ні в іншому випадку грошей не давали.(І. Ільф, Є. Петров). Справа в тому, що за домовленістю з бригадиром ми повинні були зібрати яблука з однієї старої яблуні, з тим щобполовину врожаю віддати колгоспу, а половину собі.(Ф.Іскандер)

Але буває, що перша частина складного підрядного союзу вимовляється з особливою інтонацією і відходить до головного пропозицією, як ніби повертаючи собі значення вказівного слова (іншими словами, відбувається розчленовування складного союзу); тоді кома ставиться перед другою частиною союзу (а перед першою вже не ставиться!).

Найрозумнішим було б, звичайно, кричати доти покихто-небудь не прийде, і потім здатися прийшов в полон.(І. Ільф, Є. Петров)

Розчленування складного союзу зазвичай відбувається,

    якщо перед ним стоїть негативна частка НЕ , Інші частинки або вступне слово;

... І, може бути, саме тому, щовона про шахи не знала рівно нічого, шахи були для неї просто домашньою грою, приємним проведенням часу, а були таємничим мистецтвом, рівним всім визнаним мистецтвам.(В.В. Набоков); Мені хотілося вас змусити розповісти що-небудь, по перше, тому щослухати менш утомливо ...(М.Ю. Лермонтов); При першому погляді на обличчя Миколи вона побачила, що він приїхав тільки для того, щобвиконати обов'язок чемності ...(Л. Толстой);

    якщо перша частина включена в ряд однорідних членів або паралельних конструкцій;

Одночасно йому доводилося робити великі зусилля як для того, щобне втратити керівництва грою, так і для того, щобне вийти з стану Игралища ...(В.В. Набоков) але від сильного хвилювання або, Як уточнюють інші, від того, щоу нього були слизькі після персика руки, він ніяк не міг розстебнути кобуру.(Ф.Іскандер). Яшка умовляв мене залишитися на ніч, але я відмовився. І тому щопоспішав, і тому щообразив би цим наших, до яких не зайшов. Він сказав, що знову нагадує про це не для того, щобспростити подвиг Колчерукого, а для того, щобмолодь зайвий раз переконалася в перевазі сміливих рішень. але або тому, щовін не задовольнився одним французом, або тому, щовін проспав ніч, він днем ​​заліз в кущі, в саму середину французів ...(Л. Толстой).

Якщо підрядне речення передує головному, кому перед другою частиною союзу ставити не можна.

В той час якя був заглиблений у вирішення цього питання, в замку моєї темниці повернувся ключ. (Л. Толстой) З тих пір якгрізний суддя мені дав всевідання пророка, в серцях людей читаю я сторінки злоби і пороку.(М.Ю. Лермонтов)

вправи

1. На місці яких цифр потрібні коми?

Греки вважали (1) що у їх обожнюваного Гомера (2) був суперник по імені Гесіод. Вони зберігали легенду (3) про те (4) як два поета змагалися в поетичну майстерність. Переможцем вийшов Гесіод - і ні (5) тому (6) що Гомер був гірше (7) а (8) тому (9) що його поеми про війну (10) а Гесіод оспівував світ.

Відповідь. 1, 4, 6, 7, 9, 10.

2. У якому реченні немає пунктуаційних помилок?

1) Після того, як затихла історія з анонімним листом, родич Колчерукого знову через одну людину обережно нагадав йому щодо телиці. (Ф.Іскандер)

2) Наостанок він передав, щоб його родич прислухався і придивлявся до оточуючих, з тим, щоб при першому ж підозрі дати йому, Колчерукому, сигнал ... (Ф.Іскандер)

Відповідь. 3.

Стик двох спілок

Якщо в реченні поспіль йдуть два союзу, то кома між ними зазвичай ставиться; при цьому підрядне, яке починається з другого по порядку союзу, можна опустити або перенести в інше місце:

Мені спадає на думку, що, покими їх шукаємо, вони повернулися на наше місце і чекають нас.

, (Що, (поки), ...).

(Пор .: Мені спадає на думку, щовони повернулися на наше місце і чекають нас.) До цього звикли настільки, що колихто-небудь з учнів забував виконувати обов'язки чергового, вчителі під схвальний шум класу примушували мене стирати з дошки або тягнути в клас фізичні прилади. Скажи йому, що якщоя скоро помру, можна буде йому приходити без підношення ...(Ф.Іскандер)

Але якщо не можна вилучити підрядне, що починається з другого союзу, без перебудови всього пропозиції, то кома між союзами не ставиться; зазвичай це буває, якщо у другого підрядного союзу є друга частина ( якщо ... то, коли ... то, хоча ... але).

що якщобатько стане її вимагати, тотреба буде віддати.

, (Що _ (якщо), то ...)

(Якщо вилучити другий підрядне, вийде Однак ж після деякого мовчання я йому сказав, що тотреба буде віддати). Але пам'ятайте, що якщови мене не вб'єте, тоя не промахнусь ...(М.Ю. Лермонтов) Вороб'янінов виявився бездарним залізничним зайцем, і так якспроби його сісти в поїзд виявилися безуспішними, тойому довелося виступити біля «Квітника» в якості колишнього попечителя навчального округу.(І. Ільф, Є. Петров).

Якщо підрядне речення йде після присоединительного союзу (на початку речення, після точки), то кома ніколи не ставиться після союзу а, Зазвичай не ставиться після і,зазвичай ставиться після союзу протеі може ставитися або не ставиться після союзу але.

А якщодо сказаного додати, що Глав. Екс. віз до Москви велику корзину божественних персиків, ніжних і жовтих, як свежевилупленние курчата, все стає ще більш зрозумілим і людяним. І хочавсе, безумовно, знали, що поїзд наближається саме до Москви, нагадування диктора було приємно.(Ф.Іскандер) І щобніхто не розгадав його другий і головною життя, він вів злиденне існування, намагаючись не вийти за межі сорокашестірублевого платні ... Але так яквін мешкає на третьому поверсі, а службовий день уже закінчився, він швидко біжить вниз і залишає установу ...(І. Ільф, Є. Петров)

Однорідні частини складних речень

Бувають складні речення, частини яких можна вважати однорідними, оскільки вони з'єднані сурядним зв'язком і при цьому мають будь-якої загальний елемент: загальний член пропозиції, загальне підрядне або загальне головна пропозиція для двох або декількох придаткових. На такі пропозиції поширюються правила пунктуації при однорідних членах, зокрема, не ставиться кома між однорідними частинами, якщо вони з'єднані поодиноким союзом і, або, або.

Приклади складнопідрядних речень з однорідними підрядними.

Подумайте, що буде, коли турнір окончітся_ і коли виїдуть усі гості.

, (Що), (коли) і (коли).

Ми бачимо, що блондин грає добре, а брюнет грає погано.

, (Що), а ().

Поки «Скрябін» готувався до подальшого плавання, поки капітан перемовлявся в трубку з машинним відділенням і топки палали, гріючи воду, духовий оркестр знову зійшов на берег і, на втіху, став грати танці.

(Поки), (поки) _ і (),.

Іполит Матвійович побрів до джерела тільки тоді, коли музиканти складали свої пюпітри, святкова публіка расходілась_ і тільки закохані парочки посилено дихали в худих алеях «Квітника».(І. Ільф, Є. Петров)

, (коли і ().

Приклади складносурядних речень зі спільним для двох частин членом.

У «Франції» заходили сонні постаті і пролунали крики барана, якого тягли за ноги на кухню. Були куплені квитки в Батум і замовлені місця в другому класі пароплава «Пестель».(І. Ільф, Є. Петров)

Приклад складної синтаксичної конструкції (пропозиції з сочинительной і підрядним зв'язком), де у двох частин, з'єднаних сурядним зв'язком, є загальне підрядне речення:

У міру того як бричка наближалася до ганку, очі його робилися веселее_ і посмішка розсовувалася більш і більш.(Н.В. Гоголь)

(У міру того як), _ і.

Підрядне, що складається з одного слова

Якщо підрядне речення складається з одного тільки союзного слова - відносного займенника або прислівники, воно не відокремлюється комою від головного.

Не знаю для кого, Але вас я воскресив.(А.С. Грибоєдов) « Я не знаю чому», - продовжувала вона, оговтавшись. Люди цієї колишньої армії бігли з своїми ватажками, самі не знаючи куди. (Л. Толстой)

вправи

1. Вкажіть, на місці яких цифр повинні стояти коми.

Коли минуло хвилин п'ять після дзвінка (1) і ніхто ще не входив (2) настало таке передчуття щастя (3) що, здавалося, серце не витримає (4) якщо все-таки скляні двері зараз відкриється (5) і географ, за звичкою своєї майже бігом, влетить в клас. (В.В. Набоков)

Відповідь. 2, 3, 4.

2. У якому реченні є пунктуаційних помилка?

1. ... Поручик Гернет сказав, що якби Пушкін не був психологом, то йому не поставили б в Москві пам'ятника. (А.П. Чехов)

2. ... Іван Іванович іде до Петру Петровичу, і все в місті знають навіщо. (І. Гончаров)

3. А найгірше було те, що коли він вимовив цю свою жарт багатого гуляки, я помітив, що вона посміхнулася в уже прігубленний стакан ... (Ф.Іскандер)

4. Я встигаю зміркувати, що, якщо вона жахнеться від сорому або відрази, коли я її поцілую, я постараюся пояснити це своїм неосудним станом. (Ф.Іскандер)

5. Але доля судила так, що, перш ніж побачитися з Ернестом Павловичем, Остапові довелося затриматися години на два для підписання невеликого протоколу. (І. Ільф, Є. Петров)

Відповідь. 3.

3. Вкажіть, на місці яких цифр обов'язково повинні стояти коми і де кома можлива, але не обов'язкова.

Подібно до того (1) як нетерплячий юнак (2) чекає години побачення (3) я чекав години ночі. Але (4) лише кондукторка рвонула мотузку (5) і трамвай рушив (6) кіт вступив, як всякий (7) кого виганяють з трамвая (8) але (9) якому все-таки їхати-то треба. (М.А. Булгаков)

Відповідь. 3, 6, 7, 8; 4.

Дайте відповідь на питання:

1) Чи можна поставити кому перед другою частиною складного підрядного союзу, якщо підрядне речення передує головному?

2) На які складні пропозиції поширюються правила пунктуації при однорідних членах?