Пузир соломинка і лапоть обробка а афанасьева. План-конспект заняття з розвитку мовлення (середня група) на тему: «Пузир, Соломинка і Личак

Жили-були Пузир, Соломинка і Личак. Прийшла осінь. У будиночку, де вони жили, стало холодно. Одного разу рано вранці Соломинка стала будити своїх друзів: «Ей, Пузир! Гей, Личак! Вставайте! » Пузир відкрив очі і питає: «Що, каша вже готова? Де моя велика ложка? » А Соломинка і каже: «Дрова у нас скінчилися, кашу варити нема на чому. Хочеш їсти калачі, не сиди на печі ».
І вирушили друзі в ліс дрова рубати. Пузир попереду бадьоро крокує. Личак за ним з боку на бік перевалюється. Соломинка остання, на ходу хитається.
Йшли, йшли - раптом річка. Як через річку перейти? Пузир і каже: «Нехай Соломинка пересунеться з берега на берег, а ми по ній перейдемо». - «Та ні, - відповідає Соломинка, - знаю, що з цього може вийти: Личак піде на мене, я його поламав. Личак впаде в воду, а Пузир почне реготати, та й лопне ».
«Ну, тоді давайте я вас перевезу, - сказав Личак. - Я мужик здоровий, зі мною нічого не трапиться ».
Коли друзі перебралися на інший берег, Личак так промок і замерз, що почав чхати і кашляти. Довелося розвести багаття і повісити Лаптєв сушитися. Поки Соломинка збирала хмиз для багаття, Пузир заснув, і Личак мало не згорів. Добре, що Соломинка прийшла вчасно.
Зігрівся Личак, підсох. І взялися вони з Соломинкою за справу. До вечора нарубали багато-багато дров.
А ледачий Пузир розрубав одне поліно, склав стіс, сів під берізку відпочити і знову заснув. І тільки йому хороший сон почав снитися про смачну кашу, як почув він голос Соломинки: «Вставай, ледар! Уже пізно, пора додому йти ».
Дорога назад був нелегким. Погода зіпсувалась. Почало сутеніти. Пішов сніг. Руки і ноги замерзли, дрова важко стало тягти.
А Пузир, хоч і трохи працював і поспати встиг, йде так зі своєї в'язанки по полінця викидає, ніби упускає. Знає, що Личак все одно підбере.
І став Пузир до того легким, що налетів вітер підхопив його і забрав високо-високо, до самих вершин дерев.
Довго носив вітер Пузиря. Нарешті зачепився він за сучок. Розв'язалася мотузочок на його верхівці. З Пузиря вийшло повітря. Нещасний впав на землю, розпластавшись, як млинець. І загинув би Пузир, якби вчасно не наспіла Соломинка. Вона швидко надула Пузиря, міцно зав'язала мотузку на його верхівці, і він знову ожив.
Ледачий був Пузир, але на цей раз все дрова, що друзі нарубали, звалив на себе. Навіть пилу з сокирою попросив. Йде, крекче, до землі притискається. А Соломинка його і питає:
«Чи не втомився, Бульбашка? Давай допоможу".
«Ні, дякую, - відповідає Пузир, - мені більше літати не хочеться».
Підійшли друзі до річки. А річку льодом затягнуло, і перепливати не треба. Радісно заковзали до свого будиночка. Тільки раптом тонкий лід тріснув, і всі опинилися під водою. Але легкий Пузир тут же виринув з води, надувся що було сили і витягнув з води своїх друзів.
Пізно вночі повернулися дроворуби додому. Перетопилася грубку. Соломинка наварила каші. Сіли друзі за стіл. А Соломинка говорить Пузиря: «Ось тобі твоя велика ложка! Їж на здоров'я! »

План конспект.

Комунікація (розвиток мови)

ТЕМА: «Пузир, Соломинка і Личак»

Вихователь: Казакевич М.В.

Пузир, Соломинка і Личак

Жили-були Пузир, Соломинка і Личак; пішли вони в ліс дрова рубати, дійшли до річки і не знають: як через річку перейти? Личак говорить Пузиря:

  • Пузир, давай на тобі перепливемо?
  • Ні, Личак, нехай краще Соломинка пересунеться з берега на берег, а ми перейдемо по ній.

Соломинка перетягнули; Личак пішов по ній, вона і переламалася. Личак впав у воду, а Пузир реготав, реготав ... Та й лопнув ...

цілі заняття

виховні - формувати у дітей уміння уважно слухати розповідь дорослого, дотримуватися правил колективної гри; виробляти навчальні навички, вміння відповідати на питання дорослого, слухати відповіді інших дітей, не перебивати мовця; виховувати у дітей почуття товариськості, бажання прийти друзям на допомогу.

Навчальні - удосконалювати загальну моторику; розширювати словниковий запас дітей; вводити в активний словник дітей антоніми (тонкий - товстий, високий - низький, важкий - легкий, сміливий - боягузливий); розвивати у дітей фонематичний слух; навчати дітей вмінню підбирати потрібне за змістом слово і закінчувати фразу, розпочату дорослим.

Розвиваючі - розвивати у дітей зорове і слухове увагу - вміння вслухатися в мову дорослого, відгадувати загадки, шукати вихід із проблемних ситуацій.

Матеріали та обладнання:

Фігурки персонажів казки Пузир, Соломинка, Личак (Додаток 1);

Декорації: ліс, річка (див. Вклейку).

хід заняття

вихователь: «Встали на лужок, зробили кружок».(Діти разом з педагогом встають в коло.) Запропонувати дітям згадати, які російські народні казки вони знають. Діти по черзі називають казки і сідають на стільчики, розставлені півколом біля столу.

вихователь: Сьогодні я вас познайомлю з новою казкою, вона називається «Пузир, Соломинка і Личак», одночасно виставляю декорації і фігурки персонажів.

вихователь: Уважно чули? Тоді дайте відповідь на кілька питань.

Хто пішов в ліс дрова рубати?

Що сказав Личак Пузиря?

Чи погодився Пузир перевезти друзів на інший берег?

Як ти думаєш, чому Пузир не захотів цього зробити?

Що запропонував Пузир?

Погодилася Соломинка? Як ти думаєш чому вона погодилася?

Хто першим пішов по соломинку?

Що трапилося з Соломинкою? Чому вона переламалася?

Що робив Пузир, коли його друзі потрапили в біду?

Що трапилося з Пузирем, коли він сміявся?

Якби ваші друзі потрапили в біду, ви б стали сміятися над ними?

А що б ти зробив?(Відповіді дітей)

Як би ви порадили мандрівникам перебратися через річку?(Переплисти на постоли чи зрубати дерево і зробити міст.)

вихователь: Хочу згадати вам кілька казкових загадок.(Попросити їх слухати уважно, а дізнавшись героя казки, назвати і вказати на відповідну фігурку.)

Милу на заміну

Збили пишно піну.

Як подули - подивися:

Полетіли ... (бульбашки).

У будь-якого ти спитай: Влітку в Полюшко росла-

«Що носили на Русі? »Колос до сонечка несла.

З кори плели калошкі, А як тільки пожовкла,

Взували їх на ніжки. Їй знайшлося інша справа.
(Ноги) (Солома)

вихователь: Давайте пограємо в рухливу гру «Пузир» (Показати, як роздувається мильна бульбашка. Для цього встати разом з дітьми в коло і взятися за руки, і скажіть слова):

Роздувати міхур,

Роздувати великий,

Та не лопаються.

При цьому рухаємося спиною, розходячись якомога ширше і утворюючи велике коло. Потім зупиняємося і тривало вимовляєте звук [с] (міхур надувається). Потім сходимося до центру кола і вимовляємо слова:

Міхур лопнув -

Ой ой ой,

А адже був такий великий.Підійшовши до центру кола, зупиніться і тривало вимовляєте звук [ш] (з міхура виходить повітря).

(Граємо 2-3 рази)

Вихователь: Гра «Закінчи фразу»Я почну говорити, а ви повинні продовжити.

Пузир товстий., а Соломинка яка? (Тонка.)

Соломинка висока, а Личак який? (Низький.)

Пузир легкий, а Личак ... (важкий).

Личак овальний, а Пузир ... (круглий).

Соломинка смілива, а Пузир ... (боягузливий, полохливий).

Личак сплели, а Пузир ... (надули, видули).

Соломинка зламалася, а Пузир ... (лопнув).

Можна для повторення, злегка змінити завдання, поміняти місцями слова.

Соломинка тонка, а Пузир ... (товстий).

Личак низький, а Соломинка ... (висока).

Личак важкий, а Пузир ... (легкий).

Пузир боягузливий, а Соломинка ... (смілива).

Пузир надули, а Личак ... (сплели).

Міхур лопнув, а Соломинка ... (зламалася).

вихователь: Ми сьогодні з вами дуже добре попрацювали, але є ще завдання для вас! (Додаток 1, 2) за вибором дітей.

Дякую за заняття!

Додаток 1.

Малювання казкових персонажів по клітинам. З'єднай точки.

Ж або-були міхур, соломинка і лапоть; пішли вони в ліс дрова рубати, дійшли до річки, не знають: як через річку перейти? Личак говорить міхура:

Пузир, давай на тобі перепливемо!

Ні, лапоть, нехай краще соломинка пересунеться з берега на берег, а ми перейдемо по ній.

Соломинка перетягнули; лапоть пішов по ній, вона і переламалася. Личак впав у воду, а міхур реготав, реготав, та й лопнув!


Короткий зміст казки "Пузир, соломинка і лапоть"

Пузир, соломинка і лапоть пішли в ліс за дровами. Їм потрібно було перебратися через річку. Вирішили перебратися через соломинку, але вона не витримала і переламалася.


Головна думка казки "Пузир, соломинка і лапоть"

Перш ніж взятися за якусь справу, потрібно добре продумати всі дії. А ще не можна сміятися над чужою бідою, адже це може обернутися не на твою користь.


Блок коротких запитань

1. Як слід було перебратися міхура, соломинки і Лаптєв через річку?

2. Чому у цієї казки сумний кінець?

3. Як можна охарактеризувати героїв казки?

Привіт, рада бачити вас на моєму занятті. Одна з частин нашого заняття - робота з інформацією. У текстах, які ви отримаєте, буде явна і прихована інформація. Дану роботу можна проводити з дітьми різного шкільного віку. Однак, потрібно підбирати тексти відповідного рівня. В кінці майстер-класу ми обговоримо, які вміння ми з вами сьогодні тренували.

Отже, увага на екран.

мета:переправитися через річку і принести дров, інакше договір, який в подальшому ви будите складати, буде недійсним. Учасники з собою можуть взяти тільки 3 поліна.

Даний майстер клас спрямований на тренування метапредметних умінь таких як:

1.овладеніе навичками смислового читання текстів відповідно до цілей і завдань (Пізнавальні)

2. оволодіння здатністю приймати і зберігати цілі і завдання (Регулятивні), Оволодіння логічними діями порівняння, узагальнення, аналізу, синтезу. побудова міркувань (Логічне)

3. готовність слухати співрозмовника і вести діалог; готовність визнавати можливість існування різних точок зору і права кожного мати свою; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору і оцінку подій (Комунікативні)

4. визначення спільної мети і шляхів її досягнення; вміння домовлятися про розподіл функцій і ролей у спільній діяльності; здійснювати взаємний контроль у спільній діяльності, адекватно оцінювати власну поведінку і поведінку оточуючих. (Регулятивні, комунікативні)

5.готовность конструктивно вирішувати конфлікти за допомогою врахування інтересів сторін і співробітництва (Комунікативні)

УМОВА: потрібно переправитися через річку і принести дров, інакше договір вважається не дійсним. Учасники можуть взяти з собою з лісу тільки 3 поліна.

Пузир, соломинка і лапоть


Личак говорить міхура:

Народився Личак з лика (липової кори) і топче землю давно. Російський мужик сплів його, як зумів, і навчився лапоть у цього мужика нехитрим життєвим мудростям. Личак і побудувати, і починають може що-небудь, в разі потреби. Якраз йому не вистачало одного поліна, щоб полагодити продірявився підлогу в хаті.

Дізнався також старий лапоть, що в воді він не тоне: крізь рядки витече вода, і сліду не залишить. У землі-матінки довго не тліє, якщо вимочити його в скипидарі на дьогті березовому. Єдина проблема: немає поліна у нього, щоб дьоготь добути, та скипидар нема в чому зберігати.

Личак - предмет досить невигадливий, але бувалий. Не дарма саме Личак в казці відразу запропонував щодо вірний шлях. Личак може отримати додаткових 30 балів, якщо він переконає всіх учасників в тому, що перепливати річку вони будуть на міхурі

Пузир, соломинка і лапоть

Жили-були міхур, соломинка і лапоть. Пішли вони в ліс дрова рубати. Дійшли до річки і не знають: як через річку перейти?
Личак говорить міхура:
- Пузир, давай на тобі перепливемо!
- Ні, лапоть, нехай краще соломинка пересунеться з берега на берег, а ми перейдемо по ній.

соломинка

Соломинка - баба господарська. За будинком стежить да мужиків годує. Ось і вирішила вона поліно принести, щоб піч розтопити. Взятися-то взялася, але ось сили свої не розрахувала. Соломинка занадто тонка, і вага подорожніх вона не витримає. І правильно, нічого за неї хапатися, вона «не залізна». І так на собі все господарство тягне! Як то кажуть, «взявся за гуж, не говори, що не дуж». Але Соломинка вже давно чекає, що всю чоловічу роботу візьмуть на себе Личак і Пузир. Та й сподівається вона на те, що це був останній раз, коли вона пішла за дровами.

Рада - працюй, але вмій розраховувати свої сили заздалегідь, як то кажуть, «на березі». Завжди варто прикинути попередньо - впораєшся з роботою чи ні. Соломинка отримає додаткових 30 балів, якщо вона запропонує свій план пересування, в якому всі учасники переправляться через річку самостійно.

Пузир, соломинка і лапоть.

Жили-були міхур, соломинка і лапоть. Пішли вони в ліс дрова рубати. Дійшли до річки і не знають: як через річку перейти?
Личак говорить міхура:
- Пузир, давай на тобі перепливемо!
- Ні, лапоть, нехай краще соломинка пересунеться з берега на берег, а ми перейдемо по ній.

Що стосується сміється Пузиря, то на думку спадає фраза: «Коли хтось ризикує зламати собі голову, то інші сміються. Чому? Психологи ще не знайшли точного пояснення цьому феномену ». Може, тому що він порожній? Але навіщо порожнечу зберігати? Сміятися недобре над тими, хто потрапив в складну ситуацію. Можна ненароком і лопнути. При бажанні лопнув Пузир можна склеїти смолою.

Бульбашки, як і повітряні кулі, в воді не тонуть і літають високо. Щоб зовсім не полетіти, міхура потрібен невеликий вантаж. Але наш Пузир не з тих, хто звик працювати.

Обід йому подавай, а ложки немає. Ось і вирішив Пузир попросити, щоб Личак зробив йому дерев'яну ложку.

Пузир отримає додаткових 30 балів за умови, якщо він переконає всіх учасників, що переходити річку потрібно по соломинку.


Ми, Соломинка, Пузир і Личак, домовилися про наступне:

1._______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2._______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3._______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Безмежна мудрість народу, як і його творче начало. Часом в декількох рядках російських народних казок ховається цілий світ, безліч смислових пластів - і, за компанію, цікава історія.

Російська народна казка «Пузир, соломинка і лапоть», яку дорослі і діти можуть прочитати нижче зручним для всіх великим шрифтом, до смішного коротка - півсторінки, або того менше. Цікаво, що для побутової казки, на відміну від чарівної або від історії про тварин, де обов'язково присутній елемент квесту (герої кудись відправляються, виконують якісь завдання, добувають чарівні предмети, рятують красивих дівчат, перемагають чудовиськ) це не рідкість.

Зачин в казці позначений дуже коротко, майже номінально (просто тому, що він за жанром повинен бути). Перше речення представляє читачеві героїв історії: жили-були Пузир, Соломинка і Личак. А потім кажуть, що одного разу вони вирішили піти в ліс нарубати дров. Відразу напрошується висновок, що під такими дещо абстрактними персонажами казок на увазі реальних людей, і, можливо, навіть був знайомий з прототипами.

Отже, герої книги вирушили в ліс у важливій справі - рубати дрова для обігріву житла (в селах традиційні російські печі тільки на дровах і працювали). По дорозі компанія зустрічає перешкоду - річку. Її потрібно якось переплисти. Стандартна по суті ситуація: починаючи будь-яку справу, кілька компаньйонів обговорюють, як саме вони будуть долати труднощі, які їх особливості допоможуть успішно завершити роботу.

Ось і Пузир, Соломинка і Личак стали думати-кумекати, як же переплисти річку. Моста поблизу, мабуть, не було. Личак - простий, ризиковий мужик без особливих претензій, але з діловою жилкою - запропонував Пузиря перевезти їх з Соломинкою через водну перешкоду. Пузир відмовився - напевно, з важливості, та ще й надувся при цьому від образи.

Після Пузир висунув пропозицію: Соломинка має простягнутися від одного берега до іншого, щоб по ній можна було перейти. План був, відверто кажучи, нікудишній: Соломинка довга, але тендітна, вона спочатку могла не витримати навантаження. Дивно, чому сама Соломинка не сказала ні слова проти. Напевно, вирішила знести на собі всі тяготи, як до сих пір роблять більшість російських жінок.

На тому й порішили герої тексту. І дарма. Соломинка простягнулася з одного берега на інший, Личак покрокував по ній - і зламав. В результаті обидва впали в воду. А Пузир, замість того, щоб спробувати допомогти друзям (або, на худий кінець, компаньйонам, товаришам) став реготати. Сміявся він, сміявся, та так перенапружувався, що взяв - і лопнув.

Читайте російську народну казку «Пузир, соломинка і лапоть» безкоштовно онлайн і без реєстрації на нашому сайті.