Основні правила безпеки в будинку: як уникнути неприємностей? Забезпечення особистої безпеки будинку ОБЖ 5.

Конспект уроку ОБЖ в 5 класі

з використанням інформаційно-комунікаційних технологій

урок: Основи безпеки життєдіяльності (програма Смирнов А.Т. «Основи безпеки життєдіяльності»)

учитель: Карсакова Тетяна Юріївна

Тема урока : «Забезпечення особистої безпеки вдома»

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: традиційна з елементами вільної інтеграції предметів художньо-естетичної діяльності (літературою)

тривалість: 45 хвилин

Клас, рік навчання : 5 клас, 1-й рік навчання

анотація: урок розрахований на 45 хвилин для учнів 5 класу основної школи, метою заняття є знайомство з криміногенними ситуаціями, які можуть виникнути вдома, а так само забезпечення особистої безпеки. Даний урок супроводжується мультимедійною презентацією, яка включає в себе відеоролики і брошуру для учнів (в додатку). Форма уроку є традиційною з елементами інтеграції ОБЖ і літератури. Так само використовуються різні методи і прийоми: цілепокладання, актуалізація, практичні завдання і т.д.

Практична реалізація: даний урок застосовується вже третій рік і учні з інтересом працюють на даному уроці, так само був показаний на відкритому занятті.

ТСО: мультимедійне обладнання,малюнки підручника, робочий зошит.

мета : Сприяння засвоєнню знань учнів про характерні криміногенних ситуаціях, які можуть виникнути в будинку (під'їзді, ліфті) і вмінню правильно діяти в криміногенних ситуаціях.

завдання:

    Розглянути можливі ситуації криміногенного характеру, які можуть виникати в домашніх умовах

    Сформувати в учнів уміння передбачати можливість виникнення криміногенної ситуації в будинку і правильно реагувати на неї, щоб знизити фактор ризику для життя і здоров'я.

    Активізувати вербальну пам'ять, мислення, розвивати мовлення

    Сприяти розвитку в учнів загальної культури в області безпеки життєдіяльності

Хід уроку:

Оргмомент

(Перевірка готовності до уроку, створення атмосфери, що сприяє активному залученню в навчальний процес)

Привіт, діти! Сідайте! Сьогодні у нас на уроці присутні гості. Я впевнена, що сьогодні ви покажіть всі свої знання і вміння!

вітають вчителя

2) Актуалізація, фіксація утруднень в діяльності (перевірка знань учнів з пройденої теми)

Перш ніж почати нову тему, давайте перевіримо наскільки добре ви засвоїли пройдений матеріал. На вашому столі лежать листочки з тестом, ваше завдання їх підписати і виконати завдання(Слайд № 1)Необхідно співвіднести види злочинців з їх визначенням. Приступайте.

Виконали, молодці, а тепер обміняйтеся з сусідом по парті листочками і перевірте чи правильно виконано завдання (слайд № 2). Проставте оцінки відповідно до кількості помилок.

Молодці покладіть листочки на край столу, я їх зберу.

Для того щоб ми з вами не стали жертвами злочинців нам необхідно дотримуватися правил особистої безпеки

Виконують завдання на листочках

Перевіряють і виставляють оцінки

3) Целеполагание (підведення учнів до самостійного визначення теми)

Де людини можуть підстерігати небезпеки? (слайд №3)

Подивіться на дошку і спробуйте скласти пропозицію, що визначає тему нашого уроку (будинки, забезпечення, особистої, безпеки). Що у вас вийшло?

Запишіть цю тему в зошит. (слайд №4)

відповіді учнів

Складають пропозиції, називають отриманий результат.

Записують тему уроку в зошит

4) Пояснення нового матеріалу (пошук нових знань шляхом міркування, аналізу)

Складіть приказку з даних слів. (слайд № 5)

Чому ми так говоримо?

Як ви розумієте фразу Яцека Павловича з книги «Виживання в місті»: «Не будьте їм спільниками тих, хто грабує ваш будинок - не допомагайте злодієві проникнути в нього»? (слайд № 6)

А тепер давайте подивимося невеликий ролик про правила поведінки якщо ви один вдома (слайд № 7)

Які правила ви запам'ятали з ролика?

А тепер відкриємо підручник на сторінці 91 і знайдемо правила безпечної поведінки вдома (слайд № 8)

Давайте відпочинемо трохи. Сьогодні нашу физкультминутку проведе хлопчик Федя. Дивимося і повторюємо за ним (слайд № 9)

Усно складають приказку

Міркують, дають відповіді

дивляться ролик

дають відповіді

Відкривають підручник, читають правила по черзі

виконують фізкультхвилинки

5) Самостійне застосування знань

(Формування в учнів самостійно застосовувати знання)

Ось ми і познайомилися з правилами безпечної поведінки вдома, а тепер уявімо себе в таких ситуаціях: 1ряд - Вам постукали додому зі словами «Відкрийте дверцята, поліція!». Ваші дії

2 ряд - Вас просять попити або зателефонувати. Ваші дії.

3 ряд - Вам подзвонили і запропонували відповісти на питання анкети. Ваші дії (слайд № 10)

Подивіться на дошку і дайте відповідь на питання: «Кому з цих людей ви б відкрили двері?» (слайд № 11)

А тепер правильна відповідь «Нікому» (слайд № 12)

Зараз давайте виконаємо завдання на с.94-95 «Прочитаємо розповідь« Дивачка Свєтка »В.Н. Мошкина. Чи правильно надходила Свєтка? Як би ви вчинили на її місці? (слайд № 13)

Як ти думаєш, з'їв би вовк сімох козенят, якби в двері їх хатинки був вічко? Подумай яку помилку зробила бабуся з червоної шапочки? (слайд 14)

Учні розмірковують і дають відповіді

Відповідають на питання

читають розповідь

Дають відповіді.

відповіді учнів

6) Інформація про домашнє завдання

Давайте запишемо домашнє завдання: § 4.2 підготувати переказ (слайд № 15)

Записують завдання в щоденник

7) рефлексія і підсумок уроку (виявлення ступеня зацікавленості учнів на уроці, активізація вербальної пам'яті учнів)

Отже, що ж нового ви сьогодні дізналися? Стануть в нагоді вам ці знання в житті?

А тепер давайте оцінимо, на скільки вам сподобався урок, у вас на столі лежать смайлики, Доріс їм рот: улибка- урок сподобався

Куточки губ опущені - я не все зрозумів на уроці (слайд № 16)

Що ж найбільше вам сподобалося?

Я для вас приготувала буклетик на пам'ять про правила поведінки для забезпечення особистої безпеки будинку.

Дякую за урок, до побачення. (слайд № 16)

відповіді учнів

Малюють рот у смайлика

Відповідають на питання

література:

    Смирнов А.Т. Основи безпеки життєдіяльності. 5 клас: навч. Для учнів загальноосвіт. установ / А.Т. Смирнов, Б.О. Хренніков; під заг. ред. А.Т. Смирнова. - 7-е вид. - М .: Просвещение, 2010 року.

    Основи безпеки життєдіяльності. Робочі програми. Предметна лінія підручників під редакцією А.Т. Смирнова. 5-9 класи: посібник для вчителів загальноосвіт. учрежденій.-т 2-е изд. - М .: Просвещение, 2012

    Конспект уроку:

Хоча будинок прийнято вважати надійною фортецею, все ж і в ньому з'являються небезпеки. Може виникнути багато ситуацій, при яких на людину впливають несприятливі фактори. Щоб не допустити цього, досить дотримуватися правил безпеки будинку. Їх повинні виконувати діти і дорослі.

Звернення з гострими предметами

У кожному будинку є багато виробів. Це ножі, виделки, шпильки, голки. Якщо їх застосовують за призначенням, то вони абсолютно безпечні.

Коли гострі предмети знаходяться не на своєму місці, то можуть заподіяти багато неприємностей. Наприклад, голки доставляють біль, а при необережному поводженні з ножем можна порізатися. Тому важливо дотримуватися правил безпеки будинку, тобто класти всі предмети на свої місця. Також важливо користуватися ними за призначенням.

Електрика

Правила пожежної безпеки будинку припускають обережне поводження з електричними приладами - чайником, телевізором, праскою, світильником і іншими предметами. Якщо техніка поламана, то вона вважається небезпечною. Несправність пристроїв може спричинити пожежу, задимлення, удар струмом. Щоб не допустити цього, потрібно виконувати наступні правила:

  • При догляді з дому треба вимикати електроприлади. Працювати може лише холодильник. Якщо ж планується виїзд з дому на якийсь час, то бажано вимкнути і його, заздалегідь розморозивши.
  • Шнур висмикувати необхідно тільки за вилку. Заборонено тягнути за провід.
  • Не слід користуватися розетками, які випадають зі стіни.
  • не потрібно чіпати руками.
  • З вогнем розетки необхідно знеструмити житло. Якщо це квартира, то треба вийти на сходову клітку, де знаходиться електричний щиток. Близько лічильника підписані номера квартир. Там знаходиться рубильник або кнопка, якими виконується знеструмлення. Потім слід повернутися в квартиру, згасити розетку, накривши щільним матеріалом.

Техніку необхідно своєчасно ремонтувати. При появі неприємностей з розетками та проводкою треба викликати електрика. Виконувати ремонт самостійно небезпечно.

Побутова хімія та ліки

Правила будинку припускають правильне поводження з побутовою хімією та ліками. Потрібно пам'ятати про те, що:

  • Заборонено вживати ліки, назви яких невідомі (препарати без упаковки або в склянках зі стертою етикеткою).
  • Ліки з вичерпаним терміном придатності треба викидати.
  • Миючі та чистячі засоби нерідко викликають алергію, тому використовувати їх слід на основі інструкції. Якщо під час обробки приміщення погіршується стан, треба закінчити роботу, провітрити приміщення. При наявності набряків особи або появі інших ознак треба звернутися до лікаря.
  • Збирання треба виконувати в гумових рукавичках.

користування газом

Побутовий газ характеризується хорошою горючістю. З витоком з'являється ризик загоряння, вибуху. При його проникненні в організм людини він стає причиною задухи і смерті. Тому важливо дотримуватися правил безпеки будинку.

Якщо відчувається запах газу, необхідно:

  • Провітрити приміщення.
  • Переконатися, що крани газової плити закриті.
  • Зателефонувати в аварійну службу.
  • Не допускати можливість загоряння - не включати світло, не запалювати сірники.

Щоб не було неприємних наслідків витоку газу, бажано її не допускати. Для цього треба:

  • Контролювати роботу конфорки, не виходити з кухні і квартири при готуванні їжі.
  • Користуватися газовою плитою за призначенням. Заборонено включати її для нагрівання повітря в приміщенні і сушки білизни.
  • Вода з посуду не повинна заливати газ.

Дітей потрібно вчити, щоб вони не бавилися з сірниками і запальничками, так як це часто викликає пожежа. Дитина не повинна запалювати феєрверки або бенгальські вогні, якщо він знаходиться вдома один. У деяких приватних будинках є піч. Діти не повинні відкривати пічну дверцята.

Що робити при пожежі?

Правила особистої безпеки будинку під час пожежі допоможуть діяти грамотно:

  • Невеликий вогонь треба загасити щільним матеріалом або ковдрою, налив на загоряння воду.
  • Якщо полум'я не гасне, потрібно відбігти від нього на безпечну відстань. Потім треба зателефонувати в пожежну службу або попросити це зробити сусідів.
  • Якщо не можна вибратися з палаючого житла, то треба відразу телефонувати в пожежну, повідомивши адресу.

  • Дим вважається небезпечніше вогню. Багато людей гине саме через нього. Якщо не вистачає чистого повітря, то треба опуститися навпочіпки і просуватися до виходу поповзом. Вважається, що внизу менше диму.
  • При пожежі заборонено їхати на ліфті. Зазвичай він в таких випадках відключається.
  • При очікуванні пожежників треба зберігати спокій, не стрибати з вікна.
  • Потрібно слухати і виконувати вказівки пожежних.

Що робити при відвідуванні незнайомця?

Правила особистої безпеки включають норми поведінки під час приходу незнайомців:

  • Необхідно подивитися у вічко, а також запитати, хто прийшов і для чого.
  • Не слід відразу відкривати двері. Її потрібно тільки відкрити без зняття ланцюжка.
  • Якщо чоловік представився будь-яким співробітником, наприклад поліцейським, то треба запитати у нього документи.
  • При прохання про допомогу бажано запропонувати викликати поліцію, пожежників чи працівників газової служби. При цьому краще не відкривати двері.
  • Не потрібно довго розмовляти з людиною через двері, якщо прийнято рішення її не відкривати.
  • Не варто говорити незнайомцю, що вдома нікого немає. Бажано сказати йому, що в приміщенні хтось є, але він зайнятий або відпочиває.

Інші правила безпеки

Необхідно дотримуватися і інші правила безпеки будинку. Навколишній світ небезпечний і вдома, тому важливо дотримуватися наступних вимог:

  • Необхідно завжди закривати двері в квартиру, навіть якщо планується вийти на трохи.
  • Потрібно не забувати вимикати крани з водою.
  • Всі небезпечні речі повинні знаходитися в недоступному для дітей місці.
  • Не слід їхати в ліфті з незнайомими людьми.
  • Будинки треба записати номери екстрених служб і прикріпити їх на чільне місце.

Існують знаки правил безпеки будинку, які можна зробити самостійно. Наприклад, їх можна розвісити біля входу. Кожен раз при виході з будинку потрібно звертати на них увагу. З їх допомогою вийде контролювати відключення приладів, закриття вікон. Тоді буде легше виконувати правила безпеки будинку. Умовні знаки можна розвісити в спеціальних місцях. Наприклад, близько праски слід розмістити картинку і напис про необхідність виключення приладу після використання.

Безпека дітей

Правила безпеки потрібно дотримуватися не тільки дорослим, але й дітям. Причому їх потрібно привчати до цього з раннього дитинства. Малюків вчать не відкривати двері незнайомим людям, не гратися з вогнем, правильно діяти в надзвичайних ситуаціях.

Діти повинні вміти викликати екстрені служби, тому вдома телефон і важливі номера повинні бути на видному місці. Їх потрібно навчити правильно поводитися з незнайомцями. Хоч таким правилам вчать в дитячих садах і школах, все ж за допомогою батьків дитина краще їх зрозуміє.

Дітей можна залишати вдома самих тільки після їх готовності до цього. Тому правила безпеки з ними треба періодично перевіряти, влаштовувати домашні іспити. Тоді батькам буде набагато спокійніше, якщо їх дитина зможе відповідне поводитися в різних ситуаціях.

розділ: Особиста безпека Бандитизм і хуліганство Безпека житла

Забезпечення безпеки будинку

освітлення. В добре освітлений будинок проникнути важко. Кожен кут будинку повинен бути освітлений. Подбайте також про освітлення кордонів вашої ділянки місцевості. Деякі охоронні системи не забезпечують постійного освітлення всієї ділянки; кожне джерело світла повинен включатися автоматично, якщо зловмисник перетинає інфрачервоний промінь. Якщо ви зробили все необхідне в своєму будинку, подбайте про освітлення на вулиці. Якщо немає такої можливості, досліджуйте можливі шляхи підходу до вашої ділянки і встановіть освітлення тут з тим, щоб між можливим місцем укриття зловмисника і вашим будинком було якомога більше простору. системи сигналізації. Провід системи сигналізації повинні бути протягнуті через всі вікна і двері. Для забезпечення більшої безпеки всі вікна і двері верхнього поверху (що ведуть до відкритої веранди на сонячній стороні, на балкони і т.д.) також повинні бути включені в систему. Можна створити також і другу лінію оборони, використовуючи детектори руху і інфрачервоні датчики або килимки, які реєструють тиск. Система повинна бути оснащена пристроєм автоматичного набору номера служб охорони порядку при включенні сигналу тривоги. Ваша охоронна система повинна мати запасний акумулятор або генератор. В іншому випадку зловмисник може обрізати всі електричні дроти, прокладені до вашого будинку, і вивести з ладу всю систему. Система повинна бути встановлена ​​компанією, що має солідну репутацію. Не звертайтесь в компанії, відомі частими поломками і несправностями своїх систем. Це свідчить про поганих, недоопрацьованих системах, поганому їх обслуговуванні та неякісної установці. Пам'ятайте, що висока вартість зовсім не означає високу якість. Кімната для укриття. У багатьох будинках, розташованих в потенційно небезпечних районах, є кімнати для укриття або бункери, в яких сім'я може сховатися на небезпечний період. Кімната повинна бути спеціально сконструйована і добре укріплена для того, щоб зловмисники не могли увірватися в неї протягом 10-15 хвилин, тобто це якраз той час, який необхідно для прибуття міліції. У зв'язку з тим, що напади, як правило, здійснюються вночі, рекомендується обладнати кімнату для укриття поруч зі спальною кімнатою господаря. Двері повинні бути сталевий і мати кілька важких замків. Стіни, а по можливості стеля та підлога також повинні бути сталевими, алюмінієвими або бетонними.

конспект уроку

Безпека праці та охорона життєдіяльності

Досліджувані питання Загальні правила безпечної поведінки школяра якщо він залишився вдома один. Обговорити з учнями рекомендації щодо дотримання правил безпечної поведінки вдома якщо вони в будинку одні. Не відкривайте двері нікому навіть якщо ці люди представилися працівниками комунальних послуг міліції або пошти. Якщо вас просять принести попити або зателефонувати від вас поясніть через двері як дійти до найближчого магазину і телефонаавтомата.

Урок 11. Забезпечення особистої безпеки будинку

Мета уроку. Розглянути можливі ситуації криміногенного характеру, які можуть виникати в домашніх умовах, вивчити рекомендації для учнів щодо забезпечення особистої безпеки в цих ситуаціях.

Сформувати в учнів уміння передбачати можливість виникнення криміногенної ситуації в будинку і правильно реагувати на неї, щоб знизити фактор ризику для життя і здоров'я.

досліджувані питання

  1. Загальні правила безпечної поведінки школяра, якщо він залишився вдома один.
  2. Правила поведінки в криміногенних ситуаціях, які можуть статися будинку.
  3. Обговорення оповідання «Дивачка Свєтка» з книги В. Н. Мошкина «Як уберегтися від злочинця».
  1. Не відкривайте двері, не подивившись у вічко і не запитавши, хто прийшов.
  2. Не відкривайте двері нікому, навіть якщо ці люди представилися працівниками комунальних послуг, міліції або пошти. Попросіть (враховуючи час приходу батьків) їх зайти пізніше.
  3. Якщо вас просять принести попити або зателефонувати від вас, поясніть через двері, як дійти до найближчого магазину і телефону-автомата.
  4. Ніколи і нікому не розповідайте про розпорядок життя членів вашої родини.
  5. При виході з квартири, перш ніж відкрити двері, подивіться у вічко, чи немає за дверима сторонніх.
  6. Відкривши двері і вийшовши з квартири, закрийте за собою двері.
  7. Якщо ви вийшли і побачили сторонніх людей, поверніться назад в квартиру.
  8. Не шукайте пошту близько ящика, підніміться в квартиру і подивіться там.
  9. Якщо до вас вирішили прийти друзі, краще зустрітися з ними на зупинці (автобуса, тролейбуса і ін.) І після цього привести їх додому.
  10. Якщо будинок обладнаний домофоном, перед входом в під'їзд наберіть номер своєї квартири і попросіть батьків вас зустріти.
  11. Не виходьте на сходи в пізній час, сміття краще виносити вранці.

При розмові по телефону:

  1. Ніколи і нікому не кажіть, що ви вдома самі.
  2. Піднімаючи трубку, не називайте свого імені.
  3. Якщо просять назвати адресу, не називайте, попросіть зателефонувати пізніше, назвавши час після приходу батьків.
  4. Не беріть участі в опитуваннях по телефону.
  5. Якщо вас намагаються втягнути в непристойний розмову, покладіть трубку, повідомте про це батькам.

2. Розібрати з учнями правила поведінки в деяких ситуаціях криміногенного характеру: злодії в квартирі, напад в ліфті, раптовий напад в під'їзді.

Злодії в квартирі:

Ви відкриваєте двері, а в квартирі злодії.

  1. Чи не губіться, постарайтеся швидко зачинити двері, закрийте її на ключ, залиште ключ в замку.
  2. Стукайте в двері сусідів, просите їх прийти на допомогу і терміново зателефонувати в міліцію.
  3. Якщо зловмисники зуміли відкрити двері, негайно покиньте сходовий майданчик і біжіть вниз до виходу.
  4. Постарайтеся, не піддаючи своє життя небезпеці, затримати зловмисників в будинку до приходу міліції.

При поїздці в ліфті:

  1. Заходьте в ліфт, тільки переконавшись, що на майданчику немає стороннього, який слідом за вами може зайти в кабіну.
  2. Якщо в викликаному вами ліфті вже знаходиться незнайома людина, що вселяє підозра, чи не входите в кабіну.
  3. Якщо ви увійшли в ліфт з незнайомцем, не стійте в ліфті до нього спиною і спостерігайте за його діями.

Під час нападу в ліфті:

  1. Кричіть, галасуйте, стукайте по стінах кабіни; захищайтеся будь-якими способами, використовуючи право необхідної оборони.
  2. Постійно натискайте кнопку найближчого поверху.
  3. Якщо двері ліфта відкрилися, постарайтеся вискочити на площадку, покличте мешканців будинку на допомогу, постарайтеся вибігти на вулицю.

Опинившись у безпеці, негайно зателефонуйте в міліцію по телефону 02, повідомте, що з вами сталося, точна адреса, назвіть прикмети і напрямок догляду нападника.

При раптовому нападі в під'їзді:

  1. Оцініть ситуацію і по можливості захищайтеся; спробуйте приголомшити нападника, щоб виграти час, поки настигне будь-яка допомога.
  2. Після нападу, опинившись в безпеці, негайно повідомте про те, що трапилося батькам і зателефонуйте в міліцію.

3. Прочитайте і обговоріть з учнями поведінку Свєти з оповідання «Дивачка Свєтка» (надруковано в кінці § 4.2 підручника), дізнайтеся їх думку: як би вони повелися в подібній ситуації.

На закінчення зробити висновок, що для людини, що володіє правилами особистої безпеки, небезпечні ситуації при зустрічі з незнайомими людьми малоймовірні. Коли людина знає, звідки йому загрожує небезпека, як уникнути зустрічі з нею і як себе вести в небезпечній ситуації, він захищений.

Домашнє завдання

  1. Вивчіть § 4.2 підручника.
  2. У щоденнику безпеки сформулюйте основні правила безпечної поведінки, якщо ви залишилися в будинку одні.

А також інші роботи, які можуть Вас зацікавити

7583. Місцеве управління і самоврядування в республіці Білорусь 151.5 KB
Місцеве управління і самоврядування в республіці Білорусь. Поняття і принципи місцевого управління і самоврядування в Республіці Білорусь. Органи місцевого управління: система, функції. Повноваження органів місцевого управління ...
7584. Конституційно-правові основи органів контролю і нагляду в республіці Білорусь 42 KB
ТЕМА 14. Конституційно-правові основи органів контролю і нагляду в республіці Білорусь. Конституційно-правовий статус прокуратури Республіки Білорусь. Конституційно-правовий статус Комітету державного контролю Республіки Білорусь ...
7585. Конституційні основи фінансово-кредитної системи республіки Білорусь 25.5 KB
ТЕМА 15. Конституційні основи фінансово-кредитної системи республіки Білорусь Розділ VII Конституції Республіки Білорусь Фінансово-кредитна система Республіки Білорусь містить норми, які стосуються бюджетної та банківської системи Республіки Бела ...
7586. Становлення та розвиток Фінансової науки 78.5 KB
Тема 3: Становлення та розвиток Фінансової науки. Теорії державних фінансів англійської класичної політекономії. Концепція державних фінансів Дж.М. Кейнса. Теорії суспільного товару, суспільніх благ ...
7587. Предмет Фінансової науки як Пізнання сутності фінансів 119 KB
Предмет Фінансової науки як Пізнання сутності фінансів Лекція 1. 1.Історічна, економічна та вартісна Сутність фінансів. Термін фінанси походити від латинську фінансіа, что перекладається як дохід, платіж. На мнение одних вчених цею срок вини ...
7588. Генезис и еволюція фінансів. 143 KB
Тема: Генезис и еволюція фінансів. План: Зародження ФІНАНСОВИХ отношений у старожитні мире. Фінанси феодальної держави. Фінанси феодального міста та їх Вплив на формирование и розвиток державних фінансів. Роль державних фіна ...
7589. Фінансова політика и фінансове право 47.5 KB
Тема 4 Фінансова політика и фінансове право План Фінансова політика, ее сутність, види і значення Фінансова політика суб'єктів господарювання фінансова політика домогосподарств фінансова політика у сфері міжнародніх фінансів ...
7590. Податки. Податкова система України 153.5 KB
Тема 5. Податки. Податкова система України Економічна Сутність податків: визначення Поняття, характеристика функцій Характеристика елементів оподаткування Податкове законодавство України. Принципи оподаткування Загальнодержа ...
7591. Бюджет. Бюджетна система 61 KB
ТЕМА 6. Бюджет. Бюджетна система Питання до лекції Економічна Сутність та призначення бюджету, его Функції. Склад доходів и ВИДАТКІВ бюджету. Бюджетна система України та принципи ее побудова. Бюджетний процес: сутність, хар ...

1. Не можна відкривати двері незнайомій людині, навіть якщо він в формі лікаря, міліціонера, листоноші.

2. Не можна розмовляти на вулиці з незнайомими людьми, особливо, якщо вони що-небудь пропонують (покататися на машині, підвезти до будинку, з'їздити за цукерками, в кіно та ін.).

3. Якщо незнайома людина намагається відкрити двері, потрібно зателефонувати в міліцію і назвати свою адресу, постукати в стіну сусідам або викликати їх.

4. Не можна впускати в будинок людей, які говорять, що вони прийшли на прохання батьків. Батьки повинні про це повідомити.

Правила безпечної поведінки однаково важливі для дівчаток і для хлопчиків. Кожна дитина повинна їх виконувати перш за все по відношенню до себе. Але якщо є можливість надати допомогу і проявити турботу про інших людей - потрібно це зробити. У громадському транспорті хлопчики можуть поступитися місцем літній людині, дитині, жінці, дівчинці, допомогти їм піднятися по сходах, при виході подати руку. Дівчата можуть заспокоїти переляканого малюка, разом з дорослими допомогти загубився знайти своїх батьків, надати необхідну допомогу (обробити рану, зробити перев'язку, накласти компрес).

Ніщо так не прикрашає людину, як дбайливе ставлення до інших людей, прагнення їм допомогти, бути поруч, коли це необхідно.

У кожної людини є свої звички. Вони бувають корисними і шкідливими. Корисні звички прикрашають людини, роблять його приємним співрозмовником. Звичка стежити за собою (бути охайним, акуратним, обов'язковим, стриманим, терплячим), виконувати прийняті правила поведінки, проявляти повагу, довіру до близьких людей допомагає людині спілкуватися з іншими, забезпечує розуміння. Шкідливі звички (ображатися, вередувати, ябедничати, гризти нігті, не стежити за своїм видом) неприємні оточуючим, відштовхують їх від спілкування з такою дитиною.

Дружба між хлопчиками і дівчатками може перерости в любов, велике і світле почуття, яке робить людей щасливими. Коханої людини не можна засмучувати, сміятися над його почуттями, потрібно ставитися до нього з розумінням і турботою. Закоханих людей шанують у всьому світі. Люди різного віку, в різних країнах відзначають чудове свято - День Святого Валентина. У цей день прийнято дарувати "валентинки" тій людині, яка дуже подобатися.

БЛОК «ЧОЛОВІК І ЖІНКА»

Дорослі люди (чоловіки і жінки) займаються різними справами: вони працюють, вчаться, відпочивають, ходять в гості, подорожують, виховують дітей. Щоб бути здоровими, жити довго, приносити користь іншим, приносити радість оточуючим, чоловіки і жінки постійно стежать за собою, приводять в порядок свої речі, займаються спортом.

Спорт чоловіків і жінок багато в чому схожий. Займаються спортом для того, щоб утвердити себе в своїх досягненнях, щоб прославити своїми успіхами рідного міста, країну, щоб бути міцними і здоровими. Є види спорту, якими займаються і чоловіки і жінки (легка атлетика, плавання). Окремими видами спорту (боротьба, культуризм) займаються частіше чоловіки, тому що вони вимагають сили, рішучості. Ті види спорту, які пов'язані з проявом гнучкості, легкості, граціозності, більше приваблюють жінок (художня гімнастика, фігурне катання). Досягнення чоловіків і жінок в спорті високо цінується усіма людьми. Видатні спортсмени (Сергій Бубка, Ірина Родніна) отримують високі урядові нагороди, їх знають у всьому світі.

Дорослі люди (чоловіки і жінки) займаються творчістю: пишуть вірші, (Е.Благініна, І.Токмакова, С.Есенин), розповіді (Е.Чарушін, П. Бажов), створюють твори образотворчого мистецтва (П.Чайковський, М.Римський - Корсаков, В.Васнецов, І.Глазунов, В.Горячева, Т.Яблонська, В.Мухіна), виражають себе в танці (Г.Уланова, В.Гордеев), в пісні (А.Пугачева, А.Малінін), виступають на естраді (К.Райкін, Е.Петросян, Е.Степаненко). Їх успіхи приносять радість людям, допомагають відпочивати, піднімають настрій.

Серед дорослих людей багато вчених, винахідників (Леонардо да Вінчі, І. П. Кулібін, М. В. Ломоносов). Про їх винаходи знає весь світ, вони допомагають людині в житті, полегшують його працю.

Для того, щоб забезпечувати себе і інших всім необхідним, дорослі люди працюють. У трудовій діяльності чоловіки і жінки не можуть обходитися друг без друга. Чоловіки виконують ту роботу, яка вимагає сили, витримки, рішучості. Вони частіше працюють керівниками, тому що ця робота вимагає високої відповідальності, твердості характеру. Жіночі професії частіше зустрічаються там, де потрібна турбота, акуратність, доброта, копіткість. Чоловіки і жінки доповнюють один одного в роботі, разом вони створюють те, що необхідно людям для зручності, здоров'я, правильного харчування, щасливого життя. У праці проявляється краса людини-творця. Все, що зроблено руками людей з любов'ю викликає захоплення, вимагає дбайливого ставлення.

Чоловіки і жінки не тільки разом працюють, а й разом відпочивають. У них можуть бути різні захоплення та інтереси, але це не заважає їм розуміти один одного. Жінки люблять спілкуватися, ходити в гості, розмовляти, читати, розводити квіти, шити і купувати одяг, косметику. Для жінки дуже важливо бути красивою, ошатно одягнена. Для того, щоб добре виглядати, жінка користується помадою, пудрою, тушшю для вій, духами; носить різні прикраси. Чоловіків більше приваблюють інші заняття: вони люблять дивитися по телевізору спортивні ігри, полювати, займатися спортом.

Інтереси та захоплення чоловіків і жінок бувають різними. Іноді чоловікам подобається вишивати, а жінкам - рибалити. Інтереси один одного потрібно поважати і ставитися до них з розумінням. По-різному чоловіки та жінки виявляють свої почуття. Чоловіки більш стримані, вони рідко плачуть, сваряться. Жінки набагато яскравіше переживають переляк, образу, розпач; вони частіше сміються, радіють. Але буває і так, що чоловіки дуже засмучуються через події, які їх схвилювали; жінки можуть вести себе по-чоловічому в складних життєвих ситуаціях. Є якості, якими відрізняються чоловіки (воля, твердість, шляхетність, рішучість, сміливість, відповідальність) і жінки (доброта, терпіння, працьовитість, акуратність, ніжність, лагідність, вірність). Але кожна людина може проявляти їх в залежності від свого характеру, від того, що відбувається з ним в житті.

Чоловіки і жінки виявляють турботу і увагу по відношенню один до одного: дарують квіти, роблять подарунки, готують приємні сюрпризи. Особливо важливо робити це тоді, коли люди люблять один одного. Через любов люди здійснюють подвиги, вірно чекають своїх коханих довгі роки. Про це поети і письменники склали багато віршів казок, музиканти склали пісні. Почуття любові між чоловіком і жінкою одне з найвищих почуттів людини. Закохані люди роблять все для того, щоб їм було добре разом, ніколи не розчаровують і не засмучують один одного. Багато чоловіків і жінки проносять свою любов через все життя, вона зігріває людей, що живуть з ними поруч.

БЛОК «МОЯ РОДИНА»

Будинок, сім'я - це місце, де людина відчуває себе захищеним, за потрібне, улюбленим. Всі члени сім'ї пов'язані один з одним, знаходяться в різних сімейних відносинах. Хлопчик в сім'ї - син, онук, брат, племінник; дівчинка - дочка, внучка, сестра, племінниця; жінка - мати, дочка (по відношенню до своїх батьків), невістка (по відношенню до батьків чоловіка), сестра, тітка (по відношенню до племінників); чоловік - батько, син (по відношенню до своїх батьків), брат, дядько (по відношенню до племінників); літня жінка - мати (по відношенню до своїх дітей), бабуся (по відношенню до онуків), теща (по відношенню до зятя), свекруха (по відношенню до невістки), сестра; літній чоловік - батько (по відношенню до своїх дітей), дідусь (по відношенню до онуків), тесть (по відношенню до зятя), свекор (по відношенню до невістки), брат.

Чоловік в сім'ї - захист, опора всіх родичів. Для того, щоб бути гідним почесної ролі глави сімейства, потрібно з дитинства привчати себе до шляхетних вчинків: вміти захищати слабкого, не скаржитися, бути чесним, уміти відповідати за свої вчинки, за благополуччя тих, хто ставиться до тебе з довірою (молодші сестри і брати, бабусі і дідусі, домашні тварини), вміти пересилити лінь, побороти страх. У сім'ї високо цінуються жіночі достоїнства: поступливість, м'якість, доброта, ніжність, працьовитість, турбота, гостинність. Щоб бути гідною жінкою в сім'ї, дівчинці з дитинства потрібно багато чому навчитися: бути уважною до людей, помічати їх настрій, вміти втішити, пошкодувати скривдженого, бути привітною, доброзичливою, вміти терпляче виконувати розпочату роботу, не злитися, не кричати, бути чемною, вміти створити затишок і красу в будинку.

Люди в сім'ї відчувають різні почуття по відношенню один до одного, найголовніші з яких - любов і повагу. Без цих почуттів людина жила б один і не зміг би зробити багато цікавого. Людині важко жити одному, йому дуже важливо знати, що він комусь потрібен, що хтось його любить. Від самотності людина страждає, тому потрібно особливо піклуватися про тих родичів, які живуть одні: їздити в гості, запрошувати їх до себе, разом проводити вільний час, допомагати робити домашні справи, піклуватися про їх здоров'я.

Сім'я починається з любові між чоловіком і жінкою. Дорослі люди, зустрівшись і полюбивши один одного, одружуються, одружуються, грають весілля. До весілля вони називаються нареченим і нареченою, після весілля - чоловіком і дружиною. Весілля - це звичай, завдяки якому люди поєднують свої долі назавжди, створюють свою сім'ю. У день весілля наречений і наречена обмінюються обручками в знак любові та вірності, надягають спеціальний весільний наряд. Цей день є початком спільного життя нареченого і нареченої і в багатьох сім'ях його відзначають щороку.

Люди одружуються не тільки для того щоб завжди бути разом, вести домашнє господарство, а й для того, щоб продовжувати свій рід, тобто народжувати дітей. Чим більше в сім'ї дітей, тим багатше її рід, кількість родичів. Дитина зароджується з маленької клітинки в животі у своєї мами. Там він росте до самих пологів. Жінку, яка носить в собі дитину до пологів (несе тягар) називають вагітної. Для того щоб дитина народилася здоровою, вагітну жінку все оберігають: поступаються їй місце, нічим не засмучують, не ображають, купують смачні фрукти, підтримують за руку на прогулянці, щоб вона не впала і не забила свого малюка. Через дев'ять місяців у пологовому будинку дитина з'являється на світ. До цього часу всі в родині готуються його зустрічати: купують необхідні речі (коляску, ліжечко, одяг, постільні приналежності), наводять в будинку чистоту і порядок, прикрашають його квітами. Про малюка і його мамі все піклуються: допомагають прати пелюшки, розважають дитини, не шумлять, коли він з мамою відпочивають.

Батьки виховують своїх дітей, вчать бути їх добрими, чесними, розумними, сміливими. Всі діти, коли виростуть теж будуть татами і мамами. Для того, щоб бути гідними батьками, з дитинства потрібно багато чому навчитися: дівчаткам - доглядати за малюками, піклуватися про них, заколисувати, співати колискові пісні; хлопчикам - захищати слабких, оберігати їх від неприємностей, відповідати за їх благополуччя.

Щоб в сім'ї люди жили дружно, всі виконують обов'язкові правила: поважають інтереси кожного, не користуються особистими речами без дозволу, кладуть всі речі на місце, разом виконують домашню роботу, не заважають займатися улюбленою справою, відпочивати, піклуються про малюків і літніх, самі себе обслуговують, стримують злість, не кричать, займаються особистою гігієною, вітають один одного вранці, при зустрічі, дзвонять і пишуть листи при розставанні, просять прощення за завдані незручності. Щоб все в родині були здоровими, люди займаються спортом, проводять вихідні дні на природі, загартовуються, відвідують басейн.

Будинки буває добре тоді, коли в ньому затишно, тепло, красиво. Тепло в будинок приносять не тільки батарея опалення, а перш за все - відносини між людьми. Коли все в родині привітні, люблять один одного, не псують один одному настрій, піклуються, чи не сердяться, вміють розуміти і прощати, приголубити і утішити - в таку сім'ю хочеться повертатися. Якщо в сім'ї все похмурі, злі, похмурі, ніхто ні з ким не розмовляє, кричать один на одного - від такої сім'ї віє холодом.

Красу в будинок приносить кожен. Краса сім'ї включає багато: чистоту і порядок в квартирі, свіжість одягу, квіти, картини. Дуже важливо з дитинства навчитися в сім'ї бути красивим: стежити за чистотою і порядком тіла, зачіски, одягу, взуття, красиво говорити, рухатися, здійснювати гарні вчинки (завжди бути уважним до людей похилого, вміти порадувати дівчаток, жінок квітами, ласощами, проявляти турботу про малюків). Для того, щоб бути красивими зовні, чоловіки і жінки вдома користуються косметикою, парфумерними приладдям; роблять зарядку, стежать за своєю фігурою, зі смаком одягаються. Одяг у людей буває різною і різниться за своїм призначенням: святкова (святкове), буденна (повсякденна); спортивна, домашня, одяг для відпочинку.

Для того, щоб зі смаком одягатися, мати в будинку необхідне (меблі, посуд), потрібні гроші. Їх заробляють батьки. Щоб в сім'ї був достаток, дорослим доводиться багато працювати. Діти проявляють турботу про них: допомагають у домашніх справах, дають можливість відпочити, дбайливо ставляться до придбаних на зароблені гроші речей (книгам, іграшкам, одязі), не вимагають купити вподобану ляльку, машинку.

В міцної дружної сім'ї люди бережуть один одного, надходять так, щоб всі відчували себе потрібними, улюбленими і щасливими. Любов батьків до своїх дітей проявляється в їх турботі; любов дітей - в увазі, слухняності по відношенню до старших. Щоб не засмучувати дорослих, потрібно прислухатися до їхніх порад, пропонувати свою допомогу, не вередувати, вміти стримувати поганий настрій. Люблячим дітям іноді доводиться діяти всупереч своїм бажанням, якщо їх вчинки можуть розладнати близьких: продовжити розпочату справу, якщо вже втомився, але знаєш, що за тебе його можуть зробити дорослі, коли прийдуть з роботи; відмовитися від покупки, якщо знаєш, що гроші потрібні бабусі на ліки; віддати улюблену іграшку молодшої сестрички, якщо бачиш, що вона дуже хоче нею пограти; піти з усіма разом на прогулянку, відмовившись від улюбленого фільму, тому що до неї готувалася вся сім'я.

Крім родичів у кожного в родині є друзі, ті люди, які розуміють один одного і хочуть бути разом. Бабусі і дідусі прожили зі своїми друзями багато років, з деякими з них вони знайомі з самого дитинства. Такі друзі найнадійніші: вони не кидають в біді, приходять на допомогу, вміють розділити радість. Друзі тата і мами часто разом працюють, разом зустрічають свята, У дитини теж є друзі, з якими можна ділитися секретами, цікаво грати, ходити один до одного в гості. Друзями потрібно дорожити з дитинства. З роками вони стають близькими як родичі.

Крім друзів і родичів у кожної сім'ї є сусіди. Щоб жити з сусідами дружно, потрібно проявляти до них увагу (вітатися, питати про справи, про здоров'я); допомагати, якщо про це попросять (купити продукти, полити квіти під час їхнього від'їзду, сходити за ліками, погуляти з собакою якщо хтось захворів); вітати зі святом, ділитися радістю, запрошувати в гості. Якщо сусіди живуть дружно, вони теж стають рідними, допомагають один одному, переписуються, коли переїжджають в інше місто.

Сім'я - найдорожче, рідне і близьке в житті людини. Без сім'ї людина відчуває себе самотнім, як відламана від дерева гілка, яку ніхто не підтримує, не вкриває від негараздів. Людина, яка любить свою сім'ю, береже честь роду, піклується про родичів, ніколи не буде самотнім.

БЛОК «ДИТЯЧИЙ САДОК - МІЙ ДРУГИЙ ДІМ»

У дитячому садку людина стає освіченим і культурним; в ньому відбувається багато цікавого, що дозволяє пізнавати навколишній світ. Діти в групах грають в різні ігри. В одних іграх вони вчаться розрізняти кольори, фігури; в інших - збирати мозаїку; по-третє - порівнювати предмети за величиною. Діти люблять грати в будинок, в школу, в лікарню, в прикордонників, тому що вони хочуть бути схожими на дорослих. Вихователі в групах проводять різні заняття: з образотворчої діяльності (щоб діти вчилися малювати, ліпити, робити аплікації, любити красиві картини); з математики (вчать дітей рахувати, складати); з розвитку мовлення (на цих заняттях діти складають цікаві розповіді, слухають казки, вчаться красиво говорити); по знайомству з природою (щоб діти знали і любили рослинний і тваринний світ, вміли берегти все живе); заняття з фізкультури, які допомагають дитині бути сильним, спритним, здоровим. Музичний керівник вчить дітей співати, слухати музику, танцювати.

Всі дорослі, які працюють в саду, піклуються про дітей; кожен з них дуже важливий, діти без них не можуть обійтися, а вони не можуть обійтися один без одного. Для того, щоб кухар приготував обід, шофер привозить продукти; медсестра становить меню (перелік різних страв), щоб їжа була смачною, корисною і кожен день - різної; електрик перевіряє, як працює електроплита, електром'ясорубка; слюсар - вчасно лагодить крани. Для того, щоб вихователь проводив цікаві заняття, методист допомагає підібрати потрібні книжки, іграшки, картинки, які привозить в дитячий сад шофер; щоб вихователю було зручно займатися і грати з дітьми на прогулянці, двірник кожен день наводить порядок на ділянці; для того, щоб всі дорослі добре себе почували, медсестра стежить за їх здоров'ям, дає вітаміни. Щоб всі працювали дружно, вчасно йшли у відпустку, відпочивали, навчалися, дитячим садом керує завідуюча. Вона стежить за тим, щоб вчасно робили ремонт, фарбували споруди на ділянках, приймає дітей в групи, працює з батьками. Дорослі, які працюють в дитячому саду, розуміють як вони потрібні один одному; вони уважні, турботливі, тому що всі вони роблять одну справу: виховують Людину.

Турботу про дітей, які ходять в дитячий сад, проявляють не тільки ті люди, які в ньому працюють, а й ті, які працюють в інших місцях: будували дитячий сад муляри, кранівники, малярі, штукатури; продають в магазинах свіжі продукти - продавці; вирощують хліб - хлібороби; приносять журнали і газети - листоноші.

Все в саду працюють дружно, злагоджено, дуже хочуть, щоб кожна дитина була розумною, доброю, красивим, здоровим. Йому в дитинстві потрібно набиратися сил, навчитися бачити, розуміти, берегти красиве, природу, цінувати інших людей, щоб потім, коли він стане дорослим, бути творцем, винахідником, трудівником, гордим і щасливим людиною.

У дитячому садку у дитини є друзі, з якими цікаво, не хочеться розлучатися, за якими нудьгують в розлуці, кому довіряють свої таємниці і секрети. Друзями можуть бути не тільки люди, але і тварини. Діти дуже прив'язуються до хом'якам, морським свинкам і іншим мешканцям живого куточка. Для того щоб вони відчували себе добре, розуміли, що їх люблять, діти дбають про своїх маленьких друзів: стежать за тим, щоб вони були вчасно і смачно нагодовані, міняють воду, прибирають в будиночку, обережно їх гладять, розмовляють з ними. Друзі тварини дуже прив'язуються до людей, нудьгують без них. Друзями дитини можуть бути діти зі своєї групи, малюки, дорослі.

У дитячому садку діти поводяться культурно: чемно вітаються, прощаються, посміхаються при зустрічі; дотримуються правил етикету: акуратно їдять, приносять вибачення за заподіяні незручності, не кричать. Хлопчики і дівчатка уважні один до одного; стежать за порядком в групі, в своєму зовнішньому вигляді (зачіска, одяг, взуття); доглядають за тваринами. Діти із задоволенням ставлять спектаклі для дітей, для своїх родичів і знайомих; роблять для них виставки малюнків, запрошують на свята; люблять спорт, спортивні ігри. Для того, щоб все в дитячому саду розуміли один одного, діти користуються словами, що позначають їх стану, переживання: «Мені сумно», «Я сумую», «Я турбуюся», «Я дуже радий», «Мені приємно». Якщо людина може пояснити, що він відчуває, іншому буває легше його зрозуміти.

Діти люблять свій дитячий сад, пишаються людьми, які в ньому працюють, прикрашають його до свят, із задоволенням розповідають про нього іншим людям, не забувають вітати зі святом.

Показники РОЗВИТКУ

До семи років дитина

· Володіє узагальненими уявленнями (поняттями):

Про свою статеву належність, встановлює взаємозв'язки між своєю статевою роллю і різними проявами маскулінності і фемінності (одяг, зачіска, статура, емоційні реакції, правила поведінки, прояв гідності);

Про статеву приналежність чоловіків і жінок по ряду ознак (зовнішній вигляд, особистісні якості, соціальні і трудові функції); диференціює функціональні особливості чоловіків і жінок (спілкування, праця, відпочинок, інтереси, захоплення);

Про членів сім'ї як представників певного віку і статі, їх основні функції (соціальна, комунікативна, економічна, репродуктивна, феліцітарная), про необхідність дбайливого, дбайливого ставлення до них;

Про специфіку взаємин в дитячому саду, про взаємозв'язок функцій працюють в ній дорослих;

· Переживає почуття задоволеності щодо власної статевої приналежності, аргументовано доводить її переваги;

· Усвідомлює відносність маскулінних і фемінінних проявів;

· Розрізняє настрій людей, тварин, встановлює зв'язки між емоційним станом людини і причинами, його спонукали, між настроєм і поведінкою;

· Володіє способами передачі власних емоційних станів (жести, міміка, інтонація, поза, рухи), вміє стримувати прояви негативних емоцій;

· Адекватно реагує на різні емоційні стани інших людей;

· Знає правила і володіє способами безпечної поведінки;

· Усвідомлено виконує правила поведінки, прийняті в соціальній культурі, встановлює зв'язки між своєю поведінкою і настроєм оточуючих;

· Вміє цінувати красу людей різного віку і статі по ряду ознак (зовнішній вигляд, вчинки, поведінку);

· Визначає перспективи дорослішання відповідно до статевої роллю.

· Виявляє доброзичливе, дбайливе ставлення до дорослих людей різної статі;

· Усвідомлює моральну цінність людських вчинків;

· Визначає перспективу розвитку власної соціальної функції в системі родинних відносин (хлопчик буде татом, потім, свекром, тестем, дідусем; дівчинка буде мамою, невісткою, свекрухою, тещею, бабусею);

· Виявляє прагнення до засвоєння певних способів поведінки, орієнтованих на виконання майбутньої сімейної ролі (дівчинка заколисує дитину як справжня мама, хлопчик ремонтує лялькові меблі як справжній тато);

· Володіє усіма навичками самообслуговування і особистої гігієни, відповідними віком; різними видами праці, адекватними власної статевої ролі (дівчинка вміє прати, прасувати, готувати нескладні страви, робити часткову прибирання приміщення, накривати на стіл, займатися рукоділлям, мити посуд, прикрашати приміщення квітами; хлопчик вміє ремонтувати лялькові меблі, взуття, виготовляти дерев'яні іграшки, віджимати важке білизна, вибивати пил з килимів, доріжок, розставляти меблі в кімнаті);

· Виявляє прагнення до естетики побуту: стежить за домашнім одягом, за чистотою і порядком в своєму ігровому куточку, контролює манеру власного спілкування з родичів;

· Дбайливо ставиться до результатів праці дорослих, усвідомлено співвідносить свої бажання в придбанні речей та іграшок з можливостями сім'ї;

· Вміє стримувати прояв негативних емоцій, підпорядковує свої бажання інтересам сім'ї;

· Піклується по відношенню до малюків і літнім родичам, відповідально ставиться до своїх домашніх обов'язків;

· Із задоволенням проводить час з членами сім'ї, ініціює спілкування з ними;

· Виявляє співпереживання, співчуття в спілкуванні з близькими, цікавиться їхнім настроєм, емоційним і фізичним станом, проявляє адекватні способи вирішення коллизийное ситуацій;

· Виконує правила, прийняті в сім'ї, підтримує сімейні традиції, із задоволенням бере участь в сімейних святах, загальних обговореннях майбутніх справ, витрат;

· Виявляє шанобливе, могло второпати ставлення до інтересів членів сім'ї, дбайливо ставиться до продуктів їх захоплень (малювання, колекціонування та ін.);

· Самостійно застосовує отримані знання в різних видах творчої, предметно - продуктивної, комунікативної діяльності;


РОЗДІЛ «ЛЮДИНА В ІСТОРІЇ»

БЛОК «ПОЯВА І РОЗВИТОК ЛЮДИНИ НА ЗЕМЛІ»

Людина розвивається і домагається в житті багато тоді, коли він пізнає культуру свого народу та інших людей, сам є культурним і творить культуру. Культурна людина вміє поводитися з іншими людьми, які не засмучуючи і не ображаючи і; багато знає; піклується про своє здоров'я; любить слухати музику, казки, розглядати картини великих художників; дбайливо ставиться до природи, до результатів праці інших людей; докладає зусиль щодо забезпечення красу, наводити чистоту і порядок у всьому; любить свій будинок, дитячий садок, рідне місто, свою країну. Культурним людина стає не відразу. Коли людина тільки з'явився на землі, він ще не був культурним. Перших людей називали первісними. Це слово складається з двох частин: «перший» і «побут». Побут - це те, чим користується людина в своєму житті (меблі, посуд, будинок) для того щоб харчуватися, не замерзнути від холоду, освітлювати приміщення. У первісної людини всього цього не було. Він їв ту їжу, яку знаходив в землі, під ногами, зігрівався шкурами убитих тварин. Первісній людині жилося дуже важко і нецікаво. Він ризикував своїм життям, не вміючи захищатися від диких тварин, не знав, чому він хворіє, і не міг лікуватися, у нього не було книжок і телевізора.

Як з'явилася перша людина на землі, сказати важко. Одні люди вважають, що людина походить від тварин, інші - що його створив Бог. Людина з'явився на землі дуже давно, і щоб дізнатися, як змінювалася його життя і культура, люди спеціально займаються розкопками, щоб під товстим шаром пилу, руїн знайти свідоцтва того, як жили люди в давні часи. Професія цих людей дуже потрібна і цікава, називаються вони - археологи. Археологічні розкопки допомагають дізнатися, якими предметами користувалися люди, який одяг, прикраси вони носили, як полювали на тварин.

Перші предмети, якими користувався людина, були дуже простими, для їх виготовлення не були потрібні складні інструменти. Зроблені вони були в основному з дерева, з каменю, з кісток тварин. Можливості використання або виготовлення предметів людина часто виявляв випадково: ложка з'явилася тоді, коли одного разу, перемішуючи їжу широкої паличкою з поглибленням, він зауважив, що в ній залишилася їжа; вилка - після того, як він зрозумів, що брати гарячу їжу паличкою з двома зубчиками зручніше, ніж однієї. Праця стародавньої людини був спрямований на те, щоб захистити себе від стихії (злива, град), від диких тварин, щоб зробити предмети, якими зручно користуватися.

Спочатку люди жили в печерах, які вони не будували самі, а знаходили їх. У печерах у них не було меблів, посуду. Сиділи люди на каменях, їли руками, ховалися шкурами. Старовинні люди дуже боявся вогню, він не розумів, звідки він з'являється, і чому його так бояться тварини. Поступово він став помічати, що вогонь дає тепло; їжа, приготована на вогні, смачніше, ніж сира; вогонь відлякує диких звірів, він висвітлює печеру. Людина навчилася самостійно добувати вогонь з іскри, яка виникає при терті дерева, чирканья каменем об камінь; навчився зшивати шкіри за допомогою рибних кісточок, які використовувалися в якості швейної голки. Перші ножі людина робила з гострих каменів, з великих кісток риби. Для того, щоб можна було полювати на тварин, не підходячи до них близько і не ризикуючи своїм життям, людина навчилася робити стріли з кам'яними і кістяними наконечниками. Згодом людина стала розуміти, що жити в печері незручно: в неї протікає вода, в ній сиро і холодно, і став будувати житла сам (хатини, халупи, курені).

Первісні люди спілкувалися за допомогою жестів і різноманітних звуків. Минуло багато років з тих пір, як люди почали вимовляти перші слова. Зараз важко сказати, коли вони з'явилися, але вчені вважають, що перші слова виникли на полюванні, коли короткі команди дозволяли діяти разом. За допомогою мови люди могли повідомити один одному про свої знахідки; про те, хто їх образив, порадував; про ті дії, поведінці, які приємні або прикрі для інших людей. Поступово став з'являтися етикет, тобто правила, які потрібно обов'язково виконувати в спілкуванні: як правильно вітатися, прощатися, вести себе за столом, приймати гостей, одягатися (в гості, до церкви, на свято). Одне з таких важливих правил зустрічі гостей дійшло і до нашого часу: в Росії гостям при зустрічі на красивому вишитому рушнику подають хліб, сіль і при цьому кланяються до пояса, що означає прояв поваги, побажання добра і багатства гостю, визнання його достоїнств.

Поступово людина почала розуміти, що всі предмети побуту, які він робить, житла, які він будує, можуть бути не тільки зручними, але і красивими. Він став прикрашати їх, розфарбовувати фарбами, які отримував з рослин. Малюнки, які він робив на каменях, на корі, виходили дуже великими. Їх могли бачити тільки ті, хто підходив до них близько. Щоб розповісти про щось іншій людині, яка живе далеко, йому потрібно було передати цей малюнок. А для цього потрібні знаки, які може зрозуміти інша людина. Зображення знаків на корі (бересті) призвело до виникнення писемності. Спочатку люди писали (дряпали) паличками, з часом у них з'явилися пір'я (гусячі, металеві), олівці, ручки, друкарські машинки, комп'ютери. Раніше люди писали на корі дерев, на папірусі, на тканини; Зараз вони пишуть на красивою білому папері.

Поступово люди стали розселятися по всьому світу. Якщо подивитися на глобус, то можна побачити, що на Землі серед океану є шість ділянок суші: Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Євразія, Антарктида. Ці ділянки суші називаються материками. На різних материках різний клімат, природа, різна погода.Поетому і вдома у людей різні: в Африці, де дуже жарко, люди будують круглі будинки з пальмового листя; в Азії, де багато піску і мало дерев, люди живуть в юртах; на Північних частинах материків, де дуже холодно і немає дерев будують чуми зі шкір оленів; будинки з льоду, стіни і підлогу яких покриті хутряними килимками (голку).

Багато людей на Землі живуть в будинках, які схожі на будинки в Росії: кам'яні, дерев'яні, цегляні. Для того щоб побудувати такі будинки, потрібні люди різних професій: каменярі, теслі, пічники, електрики, зварювальники, склярі, малярі, штукатури, кранівники, архітектори, проектувальники. В даний час вчені розробляють будівництво будинків, в яких можна буде жити під водою, в космосі.

Праця людини зараз відрізняється від тієї праці, який був у людей раніше. Людина в своїй праці використовує багато машин, техніки. Техніка необхідна людині для того, щоб працювати швидше, краще і легше. Перша техніка, яка з'явилася в житті людини, була нескладною: прядка, ткацький і токарний верстат, гончарне коло. Вони приводилися в дію простими способами: для того, щоб крутився гончарний круг, людина натискав ногою на педаль; працюючи на ткацькому верстаті, він переставляв руками планки з нитками. Матеріал, з якого робилися верстати, був виготовлений з дерева і каменю. Коли людина навчилася плавити метал, користуватися електрикою, його машини, верстати стали складніше. Паровози, пароплави, які спочатку рухалися завдяки паливу, зараз працюють за допомогою електрики; на зміну старим пишуть машинкам прийшли комп'ютери. Нові машини складаються з багатьох складних деталей, які роблять люди різних професій і іноді навіть в різних країнах.

Перш ніж людина навчилася створювати верстати, машини, прилади, він уважно спостерігав за природою, за тим, як влаштовані рослини і тварини, а потім створював подібні механізми. За подобою птиці був створений літак, за подобою риб - підводний човен. Техніка допомагає людям у багатьох справах: машини можуть прати, прибирати, готувати, вважати, вирішувати складні завдання. Люди, які придумують нову техніку, називаються винахідниками. Вони з дитинства люблять уважно спостерігати, придумувати щось нове. Люди, винаходи яких були потрібними і корисними для людини, прославилися на весь світ: Попов, завдяки якому з'явилося радіо; Яблочков, який винайшов електричну лампочку.

З часу появи на землі людина багато зробила для того, щоб жити йому було не тільки ситно і тепло, а й зручно, красиво. Все, що зроблено людиною, свідчить про його культурі. Побудовані людиною міста, палаци, храми; створена ним техніка, картини художників, книги письменників; дитячі садки, школи; театри - все це творіння рук людини, які потрібно берегти, охороняти, любити.

Людина по праву пишається своїми досягненнями, у нього є почуття власної гідності. Він знає, що він - розумний, сильний, добрий, працьовитий. Це почуття є не тільки у дорослих людей, воно є і у дітей. Кожна дитина домагається якихось успіхів у своєму житті. У малюків це виходить непросто: вони знають і вміють менше, ніж старші діти, але навіть маленька дитина може бути добрим, прагне до пізнання світу. Кожна людина гідна поваги з дитинства, в кожному живе маленький винахідник, художник, творець.

У кожної людини є права - ті правила, які дозволяють йому зберігати свою гідність, право на життя, на свої речі, на безпеку, на свободу, на своє житло, на працю, на справедливий суд, на особисту недоторканність, на освіту. У людини багато прав, які він повинен знати і користуватися ними незалежно від віку, від кольору шкіри, від того, хто він - чоловік чи жінка. Права людини визнаються в усьому світі, вони записані в спеціальній книзі, яка називається «Декларація прав людини».

У дитини теж є права, але часто користуватися ними він не може без допомоги дорослих: він не може самостійно переїжджати з міста в місто, подорожувати, захищати свою недоторканність. У цьому йому допомагають батьки, міліція, суд. Кожна людина повинна не тільки користуватися своїми правами, а й поважати права інших людей, поважати їх гідність.

БЛОК «ІСТОРІЯ СІМ'Ї»

Людина народжується в сім'ї, завдяки своїм батькам. Батьки дитини не завжди були рідними людьми. До того як зустрітися, вони жили в різних сім'ях, іноді - в різних містах і навіть у різних країнах. Зустрівшись, вони полюбили один одного і вирішили не розлучатися ніколи, створити нову сім'ю.