Юр'єв А.А. "Кульова спортивна стрільба". Опорно-руховий апарат

Біологічний факультет

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

ПО ТЕМІ:

ОПОРНО-РУХОВИЙ АПАРАТ.

клас

виконала

студентка 4 курсу 4 групи

Бойко М.С.

викладач

Гаєвський Е. Е.

Мінськ 2012


Тема урока:

Мета уроку:

завдання:

освітня:

Пошук оптимального положення корисний як для досвідчених велосипедистів, так і для початківців і повинен відповідати двом суб'єктивним принципам, які повинні бути скорреліровани і опосередкування: комфорт і просто біомеханіка. Перший принцип полягає в тому, щоб зберегти позицію якомога довше, друга необхідна, щоб мати можливість висловити весь потенціал. Оздоблення, яка бере велосипед, пов'язана з певними точками: опорами. Точки дотику між тілом і велосипедом, такі як сідло-басейн, педалі, ручні рукоятки, описують трикутник, довжина сторін якого характерна для кожної людини; тільки цей аспект, пов'язаний з прихильниками, робить педаль замкнутим кінетичним дією ланцюга.

розвиваюча:

Розвиток спостережливості;

Виховна:

Тип урокуКомбінований.

методи:

Матеріали та обладнання

ПЛАН УРОКУ

7. Домашнє завдання-1 хв.


ХІД УРОКУ

організаційний момент

Фронтальне опитування учнів:

Актуалізація опорних знань

Основні біомеханічні характеристики характеризуються :. - правильне розташування клинків; - Права відстань між педалями, - Висота сідла, - Сідло тому, - Відстань від сідельній ручки. Виконуючи кінетичний аналіз верхової їзди спортсмена, ми можемо аналізувати різні біомеханічні елементи на різних площинах. Сагітальній площину: гнучкі подовжувальні кути плеча, бюста, стегна, коліна і щиколотки. Поперечна площину: обертання бюста і басейну. 1 Фази Як згадувалося вище, педалі - це технічний жест, який вимагає ідеальної координації.

-

Питання учням:

Вивчення нового матеріалу

« Опорно-руховий апарат », А під ним 2 стрілочки:

1.Двігательная );

2.Защітная

3.Опорная  (Опорний склад організму);

4.Формообразующая

5.Обменная ; 6. Кроветворная

1. Рухова  (Забезпечує пересування тіла в просторі );

Цикл циклирования відповідає повному обертанню педалі, що складається з чотирьох фаз: тяга; нижня мертва точка; тяги; верхня мертва точка. Доцільно виявляти силу в кожен момент часу циклу обертання і формулювати ці фази один з одним, щоб виконати гармонійну і непривабливу їзду. Цей рух називається «Круглої педаллю». Рух має бути круглим, пухким і безперервним, нога повинна чинити постійний тиск на педалі, а кісточка повинна діяти як вісь обертання. Під час фази тяги, піднімаючи коліна, ви повинні переконатися, що ваша нога, коліно і стегно залишаються в строю.

2. Захисна

3. Формотворна );

4. Енергетична

1.Трубчатие кістки

2. Губчасті кістки

3. Плоскі, або широкі кістки

4. Змішані кістки(Хребці).

епіфізами, Середня частина називають діафізом жовтий кістковий мозок. Зверху кістки покрити- окістям. За окістям слід шар компактного речовини губчаста речовина - червоний кістковий мозок

Завдяки хорошій технології педалей зусилля розподіляються по всьому масам нижніх м'язів. Понижаюча фаза спонукає м'язи разгибателя, при цьому підйом протилежної педалі підштовхує м'язи згинання. Ось чому м'язи мають тенденцію скорочуватися менш інтенсивно під час однієї і тієї ж педалі, вони втомлюються і можуть працювати довше. Аналіз в деталях: фази натискання або тиску: нога тисне зверху вниз завдяки розширенню чотириглавих м'язів і литкових м'язів; Щоб оптимізувати цей етап, вам потрібно тримати ногу якомога більше горизонтальної.

1. Нерухомі (шви)

3. Рухливі (суглоби)

  (Захисний).

2. полуподвіжние з'єднання

одновісним двовісний

закріплення матеріалу

А тепер для того, щоб закріпити те, що сьогодні було пройдено, ми виконаємо практичну роботу, яка знаходиться у вашому підручнику на стор.192. Відкриваємо підручник на цій сторінці і записуємо в зошитах назву, мету, в обладнання запишіть макети, плакати. Хід роботи: Робота з підручником 7 хв. і зошитом. Питання для закріплення матеріалу:

Нижня мертва точка: перехідна фаза, вертикальна педаль і нижня нога унеможливлюють штовхати кожен рух. Його потрібно відтягнути, згинаючи коліно. Фаза тяги: нога піднімається високо: колінний важіль штовхає п'яту. Він також полегшує вага ноги, забезпечуючи підтримку для роботи іншої ноги, яка знаходиться в тязі. Верхня мертва точка: цей етап включає в себе реалізацію «батога» стопи, яка полягає в проектуванні носка вперед, опусканні п'яти. Цей рух вимагає великої еластичності щиколотки.

Більш ваше педалювання темп повільний, тим важче подолати мертві зони: втрата енергії в цих точках не дозволяє завершити поїздку циклу і погоджується на робочу силу під час тяги. Це призводить до постійного положення альтернативного руху. Один з ключових елементів, який слід враховувати для цілей роботи, - це напрямок сили, яка застосовується до педалі: сила повинна застосовуватися перпендикулярно педалі. Фактично, при раптовому згинанні ноги нога буде в кращому стані, щоб почати нову фазу поштовху.

1. Перерахуйте функції пасивної частини опорно рухового апарату?

2. Перерахуйте функції активної частини опорно-рухового апарату?

3. На які відділи ділиться скелет людини?

4. Які кістки утворюють скелет кінцівок? Чому?

5. Як називається середня частина трубчастої кістки?

6. Де знаходиться жовтий кістковий мозок?

Циклічне і зовсім повторювана дія педалі визначається зовсім симетричним засобом, яке змушує рухатися руху, які характеризуються повторенням одних і тих же траєкторій і кутових екскурсій. В динаміці педалей нога має дуже важливу функцію: передати силу, діючу на м'язові ланцюги нижній ноги на педаль. Передача механічної енергії педалі відбувається через вузьку область лапки: передпліччя. Велика частина тяги зосереджена в невеликій області, відповідної п'яти плеснових головах, і крім туніки.

7. Які типи з'єднання кісток існують в скелеті людини?

8. Який з'єднання між хребетним стовпом і скелетом черепа? Який він: одно-, вдух- або трехосевой?

Виставлення оцінок.

Домашнє завдання

Домашнє завдання записано на дошці: параграф 18. Записуємо в щоденники. Урок завершено. До побачення!


КАРТКА №1___________________________________________________

Лінія проходження для плеснових головок повинна бути якомога ближче до осі педалі, тому що тільки в цьому положенні стопа знаходиться в рівновазі і не розсіює енергію, щоб підтримувати себе в цьому стані. Кожна маленька помилка позиціонування призводить до втрати частини механічної енергії, яку необхідно перенести на колінчастий вал, і додаткової роботи м'язів для стабілізації суглоба. 2 М'язи, що беруть участь в педалі. Неминуче, що педалювання включає майже всі м'язи ніг, але те, що робить цей аналіз дійсно складним, полягає в тому, що вам потрібно розділити педаль, щоб оцінити, які м'язи задіяні. все, що ви повинні сказати, це те, що ви повинні розглянути 6 різних моментів, які ми можемо приблизно наступним чином.

1. Які залози відносяться до залоз змішаної секреції:

__________________________________________________________________

2. Де виробляються гормони, які впливають на нервову систему:

а. У гіпофізі в. У надниркових залозах

б. У підшлунковій залозі р статевих залозах

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Білоруський державний університет

Тіло людини складається з різних груп м'язів. Ми повинні бути вдячні м'язам за те, що вони рухалися, жували, бачили, розмовляли, сміялися, плакали, робили багато інших речей. Як правило, переміщення частини тіла пов'язано з декількома групами м'язів.

Коли деякі м'язи стискаються, інші розслабляються і навпаки. Для роботи з гладкою м'язом всі функції м'язів відповідають за нервову систему. Кисень і всі необхідні поживні речовини забезпечують м'язи потоком крові через них. За словами фахівців, м'язовий біль є однією з найпоширеніших, раз в житті, ми всі переживаємо. Через м'язового болю прилеглі до неї тканини можуть також реагувати на хворобу: зв'язки, сухожилля, м'які тканини, кістки та інші внутрішні органи. М'язи можуть хворіти з різних причин.

Біологічний факультет

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

ПО ТЕМІ:

ОПОРНО-РУХОВИЙ АПАРАТ.

«Будова і функції кісток. З'єднання кісток скелета людини ».

клас

виконала

студентка 4 курсу 4 групи

Бойко М.С.

викладач

Гаєвський Е. Е.

Мінськ 2012


Тема урока:

Надмірне вправу - якщо м'язи постійно перевантажені, вони в кінцевому підсумку починають ковтати, їх можна легко затягнути, вони тріскаються. Часто м'язи можуть постраждати після інтенсивних занять спортом або навіть поганий тренування, якщо ви довгий час  не тренувалися.

Іноді м'язи можуть контактувати мимоволі і болісно. Як правило, судоми викликані браком магнію, кальцію і деяких інших мікроелементів і вітаміну В в організмі. Закладеність носа також може бути результатом нервового стресу, незручного взуття і гормонального дисбалансу.

Будова і функції кісток. З'єднання кісток скелета людини.

Мета уроку:

Вивчити особливості будови і функцій опорно-рухового апарату людини, з'єднання кісток. Формувати вміння: самостійно працювати з текстом і малюнками підручника; розпізнавати частини опорно-рухового апарату; показувати на своєму тілі, моделі, скелеті основні кістки скелета.

Різні пошкодження, забиті місця, травми. М'язові захворювання. Якщо м'язовий біль не опускається більше 2-3 днів, рекомендується звернутися за медичною допомогою. Це особливо важливо, якщо хвороблива область набрякла, почервоніла, спекотна, якщо вона ще сильніше зачіпає біль.

У сидячого праці є свої наслідки: кров вступає в ноги, стегна і ноги. Сідниці, спина, зігнуті м'язи стегна, поясна область, плечовий ремінь і, звичайно, м'язи шиї, міцно застигли. Він починає завдавати болю або пошкоджувати ваше тіло неприємно. Це ознака того, що вам потрібно рухатися.

завдання:

освітня:

Сформувати знання про склад і функції опорно-рухової системи;

Сформувати в учнів знання про будову, видах, зростанні і способів з'єднання кісток скелета людини.

розвиваюча:

Розвивати уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки;

Розвиток спостережливості;

Було науково доведено, що для того, щоб позбутися від жорсткості тіла, необхідно переміщатися кожні 1-2 години: ходити, відчувати себе добре, згинатися, нахилятися на пальці ніг, поширювати зброю на боку, вгорі і т.д. якщо є умови, було б доцільно виконувати вправи на розтяжку кілька разів в день. Вони допомагають підтримувати гнучкість всього тіла. Розтягують вправи прискорюють метаболічні реакції в м'язах, покращують кровообіг і лімфу, збільшують вміст кисню в організмі, викликаючи підвищення температури тіла.

Розвивати мова учнів, вміння усно висловлювати думки;

Виховна:

Виховувати почуття відповідальності, зацікавлене ставлення до навчання, розвивати інтерес до досліджуваного предмета;

Тип урокуКомбінований.

методи:  пояснення, демонстрація плакатів і малюнків.

Матеріали та обладнання: Макети, плакати, малюнки, підручник з біології, зошити, картки з тестами, робота з дошкою.

ПЛАН УРОКУ

1. Організаційний момент -1 хв.

2. Перевірка домашнього завдання-9 хв.

3. Актуалізація опорних знань -2 хв.

4. Вивчення нового матеріалу-17 хв.

5. Перевірка первинного засвоєння нового матеріалу-2 хв.

6. Закріплення матеріалу. Виставлення оцінок-13 хв.

7. Домашнє завдання-1 хв.


ХІД УРОКУ

організаційний момент

Доброго дня! Сідайте. Мене звуть Марина Сергіївна, і сьогодні урок з біології проведу у вас я. Отже, дістаємо підручники, зошити, щоденники. Староста, скажіть, хто відсутній. Добре, приступимо до перевірки домашнього завдання.

2.Проверка домашнього завдання.

Отже, вдома ви вивчали залози змішаної секреції. Може, що-небудь було незрозуміло? Зараз двоє учнів сядуть на перші парти і будуть працювати з картками, ще двоє вийдуть до дошки і виконають там завдання, а з іншими ми поговоримо. У кожного є можливість доповнити відповідь і отримувати додаткові бали, які допоможуть підняти ваш рейтинг при виставленні оцінки. (На кожного опитуваного учня відводиться 1 хв)

Фронтальне опитування учнів:

Скажіть, будь ласка, які гормони відносяться до залоз змішаної секреції? (Підшлункова залоза, статеві залози).

Чому підшлункову і статеві залози відносять до залоз змішаної секреції? (Функції: екзокринна, ендокринна).

Назвіть функції підшлункової залози (екзокринна: \u200b\u200bвиробляє травний сік, який доставляється в кишечник; ендокринна: \u200b\u200bвиробляються гормони, що надходять безпосередньо в кров.

Скажіть, на які процеси впливає інсулін в нашому організмі?

(Контролює концентрацію глюкози, інсулін-знижує рівень глюкози).

Скажіть, на які процеси впливає глюкагон в нашому організмі?

(Контролює концентрацію глюкози; глюкагон-підвищує рівень глюкози, сприяє виходу жирів з тканин).

Перерахуйте, будь ласка, основні ознаки цукрового діабету.

(Знижується вироблення інсуліну в крові збільшується рівень цукру, який починає виводитися з організму в складі сечі. Хворі відчуваю постійне відчуття голоду, спрагу ...).

Скажіть, будь ласка, чим представлені статеві залози у чоловіків? У жінок? (Насінники (яєчка); яєчники).

Як впливають статеві гормони на організм підлітка? (Регулюють розвиток вторинних статевих ознак (що відрізняють одну стать від іншого ...).

І, останнє запитання, що таке плацента, що в ній виробляється?

Актуалізація опорних знань

На минулому занятті ви закінчили вивчення гормонів і сьогодні ми з вами почнемо вивчення нового розділу нашого підручника: Опорно-руховий апарат. А тема нашого уроку: «Будова і функції кісток. З'єднання кісток скелета людини ».

- У давнину говорили: «Рух будує».

- Стародавні греки висікли на камені: «Хочеш бути здоровим - бігай. Хочеш бути красивим - бігай. Хочеш бути розумним - бігай ».

- Видатний французький просвітитель Вольтер зауважив: «Рух - це життя».

Питання учням:

Хлопці, як ви думаєте, завдяки чому ми здатні на переміщення в просторі? (Кістки, м'язи). Правильно, але в сукупності вони утворюють опорно рухову  систему і вона поділяється на пасивну і активну частини.

Як ви вважаєте, м'язи - це пасивна або активна частина? Звичайно активна, адже пасивна частина, скелет, це всього лише сукупність кісток, яка надає опору нашому тілу, а саме завдяки роботі м'язів ми здійснюємо безліч різних рухів

Вивчення нового матеріалу

Отже, давайте відкриємо підручник на станиці 52, зошити і запишемо, то що ми з вами зараз обговорили. посередині записуємо «Опорно-руховий апарат», А під ним 2 стрілочки: активна частина (м'язи), пасивна частина (скелет),нижче ми запишемо функції цих частин, як ви вже сказали і повторимо ще раз функції скелета:

1.Двігательная

2.Защітная(Створює порожнини тіла захисту внутрішніх органів);

3.Опорная  (Опорний склад організму);

4.Формообразующая  (Визначає форму і розміри тіла;

5.Обменная  (Кістки- джерело кальцію, фосфору та ін. Мінеральних речовин ; 6. Кроветворная  (Червоний кістковий мозок - джерело клітин крові).

А тепер запишемо функції активної частини нашого організму-м'язів:

1. Рухова  (Забезпечує пересування тіла в просторі );

2. Захисна  (Створює порожнини тіла для захисту внутрішніх органів)

3. Формотворна  (Визначає форму і розмір тіла );

4. Енергетична  (Перетворює хім. Енергію в механічну і теплову).

Про існування кісток в нашому тілі знає кожен. Кістки надовго «переживають» людини і часом зберігаються в землі тисячоліттями, майже не змінюючись.

Скелет людини складається з тих же відділів тіла, що і скелет ссавців. Згадайте з торішнього курсу біології, які це відділи? ( 1.Скелет голови, 2.Скелет тулуба  (Хребетний стовп, грудна клітина) , 3.Скелет верхніх кінцівок  : Пояс верхніх кінцівок (2 лопатки, 2 ключиці), скелет вільної верхньої кінцівки  (Плечова кістка, кістки передпліччя (ліктьова, променева) і пензлем , 4. Скелет нижніх кінцівок : Пояс нижніх кінцівок (крижі і 2 тазові кістки), скелет вільної нижньої кінцівки (стегнова кістка, гомілка (большеберцовая, малоберцовая), стопа). Показати на плакаті.

Всі відділи детально ви розберете в наступних параграфах, а зараз давайте перейдемо до вивчення видів кісток, які є в нашому організмі і на прикладі трубчастої кістки розберемо будова.

Отже, кістки в нашому організмі діляться: (демонстрація макетів). Давайте позначимо це в зошитах.

1.Трубчатие кістки(Кістки плеча, передпліччя, стегна і гомілки) вони утворюють скелет кінцівок і є міцними важелями, завдяки яким ми можемо пересуватися і піднімати тяжкості;

2. Губчасті кістки(Надколінок і кістки зап'ястя) ці кістки покриті губчастої речовини, вони розташовані там, де необхідна одночасно велика міцність і висока рухливість.

3. Плоскі, або широкі кістки  (Лопатка, тазова кістка, Череп) вони утворюють стінки порожнин і виконують функцію опори.

4. Змішані кістки(Хребці).

А тепер давайте розберемося, як же влаштована трубчастих кісток (малюю на дошці кістка). Всі трубчасті кістки мають вигляд порожніх циліндрів з потовщеними кінцями - епіфізами, Середня частина називають діафізом. У порожнинах трубчастих кісток знаходиться багата жиром тканину - жовтий кістковий мозок. Зверху кістки покрити- окістям. За окістям слід шар компактного речовини, Яке на кінцевих ділянках кістки перехід в губчаста речовина, Вони освічені кістковими пластинками. У плоских і на кінцях трубчастих кісток (між перекладинами губчастої речовини) міститься особливий вид тканини внутрішнього середовища - червоний кістковий мозок. У ньому відбувається утворення клітин крові. Як ви думаєте, кость- це живе утворення або мертве? Так, кістка є живе утворення, в якому відбуваються процеси росту і обміну речовин. У товщину кістка росте за рахунок поділу внутрішнього шару окістя, а в довжину за рахунок пластинок зростання, вони знаходяться в районі епіфізів. Тут хрящова тканина безперервно зростає і заміщується кістковою тканиною. Отже, як називаються потовщення на кінцях кістки?

Добре, а як же кістки з'єднуються між собою? Розрізняють три типи з'єднання кісток (малюю на дошці схему). Давайте зарісуем в зошиті.

«Типи з'єднання кісток» 3 стрілочки

1. Нерухомі (шви)

2. полуподвіжние (хребет)

3. Рухливі (суглоби)

1.Неподвіжное з'єднання кісток  відбувається за коштами швів або шляхом зрощення кісток. У дитини в перші роки життя тазова кістка складається з трьох окремих кісток, з'єднаних один з одним прошарками хряща, які поступово заміщуються кістковою тканиною, кістки зростаються один з одним.

Як ви думаєте, яке призначення нерухомого з'єднання  кісток?   (Захисний).

2. полуподвіжние з'єднання  досягається за рахунок пружних хрящових прокладок між кістками, між окремими хребцями. При скороченні м'язів прокладки стискаються, і хребці зближуються.

Яке значення мають прошарку пружного хряща при ходьбі, бігу, стрибках? ( Хрящі діють як амортизатори, пом'якшуючи різкі поштовхи і оберігаючи тіло від струсу.)

3. Рухливі з'єднання (суглоби)  Це з'єднання зустрічається найчастіше. У нашому скелеті 230 суглобів, наприклад, колінний, ліктьовий, плечовий, променезап'ястковий. Вони забезпечують рух частин тіла в різних площинах. В одновісним  суглобах (наприклад лучелоктевой) рух можливий тільки в одній площині-згинання та розгинання. В двовіснийсуглобі (наприклад, променезап'ястковому) руху можна виробляти в двох площинах, крім згинання-розгинання, приведення-відведення кисті. У трехосевой суглобах (наприклад, плечовий) крім згинання-розгинання, приведення-відведення, можна так само обертати в протилежних напрямках.

Опорно-руховий апарат

До опорно-руховому апарату  відносяться скелет і м'язи, об'єднані в єдину кістково-м'язову систему. Функціональне значення цієї системи закладено в самій її назві. Скелет і м'язи є опорними структурами організму, обмежують порожнини, в яких розташовані внутрішні органи. За допомогою опорно-рухового апарату здійснюється одна з найважливіших функцій організму - рух.

Опорно-руховий апарат поділяють на пасивну і активну частини. До пасивної частинивідносять кістки та їх сполуки, від яких залежить характер рухів частин тіла, але самі вони виконувати руху не можуть. активну частинускладають скелетні м'язи, які мають здатність до скорочення і приводять в рух кістки скелета (кісткові важелі).

Специфіка апарату опори і рухів людини пов'язана з вертикальним положенням його тіла, прямоходінням і трудовою діяльністю. Пристосування до вертикального положення тіла є в будові всіх відділів скелета: хребта, черепа і кінцівок. Чим ближче до крижів, тим масивніше хребці (поперекові), що викликано великим навантаженням на них. У тому місці, де хребет, який бере на себе тягар голови, всього тулуба і верхніх кінцівок, спирається на тазові кістки, хребці (крижові) зрослися в одну масивну кістка - крижі. Вигини створюють найбільш сприятливі умови для підтримки вертикального положення тіла, а також для виконання ресорних, пружних функцій при ходьбі і бігу.

Нижні кінцівки людини витримують більше навантаження і цілком приймають на себе функції пересування. Вони мають більш масивний скелет, великі і стійкі суглоби і склепінчасту стопу. Розвинені поздовжні і поперечні склепіння стопи є тільки у людини. Точками опори стопи є головки плеснових кісток спереду і п'ятковий бугор ззаду. Пружні склепіння стопи розподіляють тяжкість, що припадає на стопу, зменшують струсу і поштовхи при ходьбі, повідомляють плавність ході. М'язи нижньої кінцівки володіють більшою силою, але разом з тим і меншим розмаїттям у своїй будові, ніж м'язи верхньої кінцівки.

Звільнення верхньої кінцівки від функцій опори, пристосування їх до трудової діяльності привели до полегшення скелета, наявності великої кількості м'язів і рухливості суглобів. Рука людини набула особливої \u200b\u200bрухливість, яка забезпечується довгими ключицями, положенням лопаток, формою грудної клітини, будовою плечового та інших суглобів верхніх кінцівок. Завдяки ключиці верхня кінцівка відставлена \u200b\u200bвід грудної клітини, в результаті чого рука придбала значну свободу в своїх рухах.

Лопатки розташовані на задній поверхні грудної клітки, яка уплощена в передньо-задньому напрямку. Суглобові поверхні лопатки і плечової кістки  забезпечують більшу свободу і різноманітність рухів верхніх кінцівок, їх великий розмах.

У зв'язку з пристосуванням верхніх кінцівок до трудових операцій їх мускулатура функціонально більш розвинена. Рухома кисть людини набуває особливого значення для трудових функцій. Велика роль в цьому належить першому пальцю кисті завдяки його великій рухливості і здатності протиставлятися іншим пальцях. Функції першого пальця настільки великі, що при його втраті кисть майже втрачає здатність захоплювати і утримувати предмети

Значні зміни в будові черепа також пов'язані з вертикальним положенням тіла, з трудовою діяльністю і мовними функціями. Мозковий відділ черепа явно переважає над лицьовим. Особовий відділ менш розвинений і розташовується над мозковим. Зменшення розмірів лицевого черепа пов'язано з відносно невеликими розмірами нижньої щелепи та інших його кісток.

Кожна кістка як орган складається з усіх видів тканин, проте головне місце займає кістяна тканина, Що є різновидом сполучної тканини.

Хімічний склад  кісток  складний. Кость складається з органічних і неорганічних речовин. Неорганічні речовини становлять 65-70% сухої маси кістки і представлені головним чином солями фосфору і кальцію. У малих кількостях кістка містить більше 30 інших різних елементів. Орг. речовини, що отримали назву осеїн, Складають 30-35% сухої маси кістки. Це кісткові клітки, колагенові волокна. Еластичність, пружність кістки залежить від її органічних речовин, а твердість - від мінеральних солей. Поєднання неорганічних і органічних речовин у живій кістки надає їй надзвичайні фортеця і пружність. По твердості і пружності кістку можна порівняти з міддю, бронзою, чавуном. У молодому віці, у дітей кістки більш еластичні, пружні, в них більше органічних речовин і менше неорганічних. У літніх, старих людей в кістках переважають неорганічні речовини. Кістки стають більш ламкими.

У кожної кістки виділяють щільне (компактне)і губчастаречовина. Розподіл компактного і губчастого речовини залежить від місця в організмі і функції кісток.

Компактна речовиназнаходиться в тих кістках і в тих їх частинах, які виконують функції опорно-рухового апарату, наприклад в диафизах трубчастих кісток і місцях, де при великому обсязі потрібно зберегти легкість і разом з тим міцність, утворюється губчаста речовина, наприклад в епіфізах трубчастих кісток.

губчаста речовиназнаходиться також в коротких (губчастих) і плоских кістках. Кісткові пластинки утворюють в них неоднаковою товщини перекладини (балки), пересічні між собою в різних напрямках. Порожнини між перекладинами (осередки) заповнені червоним кістковим мозком. У трубчастих кістках кістковий мозокзнаходиться в каналі кістки, званому кістковомозковою порожниною.У дорослої людини розрізняють червоний і жовтий кістковий мозок. Червоний кістковий мозок заповнює губчасту речовину плоских кісток і епіфізів трубчастих кісток. Жовтий кістковий мозок (ожирілий) знаходиться в диафизах трубчастих кісток.

Вся кістка, за винятком суглобових поверхонь, покрита окістям,або периостом.Вона являє собою тонку соединительнотканную оболонку, що має вигляд плівки і складається з двох шарів - зовнішнього, волокнистого, і внутрішнього, костеобразующего.Суставние поверхні кістки покриті суглобовим хрящем.

Розрізняють кістки трубчасті (довгі і короткі), губчасті, плоскі, змішані і повітроносні (рис. 10).

трубчастікістки  - це кістки, які розташовані в тих відділах скелета, де відбуваються руху з великим розмахом (наприклад, у кінцівок). У трубчастої кістки розрізняють її подовжену частину (циліндричну або тригранну середню частину) - тіло кістки, або диафиз,і потовщені кінці - епіфізи.На епіфізах розташовуються суглобові поверхні, покриті суглобовим хрящем, службовці для з'єднання з сусідніми кістками. Ділянка кістки, розташований між діафізом і епіфізом, називається метафизом.Серед трубчастих кісток виділяють довгі трубчасті кістки (наприклад, плечова, стегнова, кістки передпліччя і гомілки) і короткі (кістки п'ястка, плесна, фаланги пальців). Діафізи побудовані з компактною, епіфізи - з губчастої кістки, покритої тонким шаром компактної.

Губчасті (короткі) кісткискладаються з губчастої речовини, покритого тонким шаром компактного речовини. Губчасті кістки мають форму неправильного куба або багатогранника. Такі кістки розташовуються в місцях, де велике навантаження поєднується з великою рухливістю. Це кістки зап'ястя, передплесна.

Мал. 10. Види кісток:

1 - довга (трубчаста) кістку; 2 - плоска кістка; 3 - губчасті (короткі) кістки; 4 - змішана кістка

плоскі кісткипобудовані з двох пластинок компактної речовини, між якими розташовано губчаста речовина кістки. Такі кістки беруть участь в утворенні стінок порожнин, поясів кінцівок, виконують функцію захисту (кістки даху черепа, грудина, ребра).

змішані кісткимають складну форму. Вони складаються з декількох частин, що мають різну будову. Наприклад, хребці, кістки основи черепа.

повітроносні кісткимають в своєму тілі порожнину, вистелену слизовою оболонкою і заповнену повітрям. Наприклад, лобова, клиноподібна, решітчаста кістка, верхня щелепа.

Всі з'єднання кісток діляться на три великі групи. Це не переривані з'єднання, Полусуставом, або симфізи, і переривані з'єднання, або синовіальні з'єднання.

1. безперервні сполуки   кісток утворені за допомогою різних видів  сполучної тканини. Ці сполуки міцні, еластичні, але мають обмежену рухливість. Безперервні з'єднання кісток діляться на фіброзні, хрящові і кісткові.

Фіброзні з'єднання:

До хрящовим з'єднанням   (Синхондроз) відносяться з'єднання за допомогою хрящів. Наприклад, з'єднання тіл хребців один з одним, з'єднання ребер з грудиною.

кісткові з'єднання  (Синостоза) з'являються у міру окостеніння синхондрози між епіфізами і діафізів трубчастих кісток, окремими кістками основи черепа, кістками, складовими тазову кістку, і ін.

2. Симфізи  також є хрящовими сполуками. У товщі утворює їх хряща є невелика щелевидная порожнина, яка містить трохи рідини. До симфізи відноситься лобковий симфіз.

3. Суглоби, або синовіальні з'єднання, Являють собою переривані з'єднання кісток, міцні і відрізняються великою рухливістю. Всі суглоби мають такі обов'язкові анатомічні елементи: суглобові поверхні кісток, покриті суглобовим хрящем; суглобова капсула; суглобова порожнина; синовіальна рідина (рис. 11).

Мал. 11. З'єднання кісток:

а - синдесмоз; б - синхондроз; в - суглоб; 1 окістя; 2 - кістка; 3 - волокниста сполучна тканина; 4 - хрящ; 5 - синовіальний шар; 6 - фіброзний шар сумки; 7- суглобові хрящі; 8 - порожнина суглоба

У скелеті людини розрізняють чотири відділи: скелет голови (череп), скелет тулуба, скелет верхніх і нижніх кінцівок (рис. 12).

Мал. 12. Скелет людини. Вигляд спереду:

1 - череп; 2 - хребетний стовп; 3 - ключиця; 4 - ребро; 5 - грудина; 6 - плечова кістка; 7 - променева кістка; 8 - ліктьова кістка; 9 - кістки зап'ястя; 10 - п'ястно кістки; 11 - фаланги пальців кисті; 12 - клубова кістка; 13 - крижі; 14 - лобкова кістка; 15 - седалищная кістка; 16 - стегнова кістка; 17 - надколінок; 18 - великогомілкова кістка; 19 - малоберцовая кістка; 20 - кістки Передплесно; 21 - плеснові кістки; 22 - фаланги пальців стопи

скелет тулуба  включає хребет, грудину і ребра.

хребетний стовп  є основним стрижнем, кісткової віссю тіла і його опорою. Він захищає спинний мозок, становить частину стінок грудної, черевної та тазової порожнин і, нарешті, бере участь в русі тулуба і голови.

Хребет новонародженого, як і дорослого, складається з 32-33 хребців (7 шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і 3-4 куприкових). Особливістю хребта дитини першого року життя є практична відсутність вигинів. Вони формуються поступово, в процесі індивідуального розвитку дитини. першою утворюється шийна кривизна  (Опуклістю вперед, лордоз), коли у дитини з'являється можливість утримувати у вертикальному положенні голову. До кінця першого року життя формується поперекова кривизна  (Також опуклістю вперед), необхідна для реалізації пози стояння і акту прямоходіння. грудна кривизна  (Опуклістю назад, кіфоз) формується пізніше. Хребет дитини цього віку ще дуже еластичний, і в лежачому положенні його вигини згладжуються. Недолік рухової активності в цьому віці негативно позначається на розвитку нормальної кривизни хребетного стовпа.

Вигини хребетного стовпа людини є пристосуваннями для збереження рівноваги при вертикальному положенні тіла і пружним механізмом для усунення поштовхів для тіла, голови і головного мозку при ходьбі, стрибках та інших різких рухах.

Зростання хребта найбільш інтенсивно відбувається в перші два роки життя. При цьому спочатку все відділи хребта ростуть відносно рівномірно, а, починаючи з 1,5 років зростання верхніх відділів - шийного та верхнегрудного - сповільнюється, і збільшення довжини відбувається в більшій мірі за рахунок поперекового відділу. Наступний етап прискорення зростання хребта - період «напівростового» стрибка. Останнє витягування хребта відбувається на початкових етапах статевого дозрівання, після чого зростання хребців сповільнюється.

Окостеніння хребтів триває протягом усього дитячого віку, причому до 14 років окостеневают тільки їх середні частини. Завершується окостеніння хребців тільки до 21-23 років. Вигини хребта, що почали формуватися на 1-му році життя, повністю формуються у віці 12 -14 років, т. Е на початкових стадіях статевого дозрівання.

кістки грудної клітини  представлені 12 парами ребер і грудиною, а також грудними хребцями. Сім пар верхніх ребер передніми своїми кінцями досягають грудини. Ці ребра називають істинними ребрами. 8-10 ребра грудини не досягають, вони з'єднуються з встановленими вище ребрами, тому вони отримали назву помилкових ребер. 11 і 12 ребра закінчуються в м'язах передньої черевної стінки, їх передні кінці залишаються вільними. Ці ребра відрізняються великою рухливістю, їх називають   хитаються ребрами.

Грудина, 12 пар ребер і 12 грудних хребців, з'єднуючись між собою за допомогою суглобів, хрящових з'єднань і зв'язок, утворюють грудну клітку.

У новонародженого грудна клітка має конічну форму, причому її розмір від грудини до хребта більше, ніж поперечний. У дорослої людини - навпаки. У міру зростання дитини форма грудної клітини змінюється. Конічна форма грудної клітини після 3-4 років змінюється на циліндричну, а до 6 років пропорції грудної клітини стають схожими на пропорції дорослої людини. До 12-13 років грудна клітка набуває ту ж форму, що у дорослого.

Скелет верхніх кінцівок  складається з пояса верхніх кінцівок (плечового пояса) і вільних верхніх кінцівок. Пояс верхніх кінцівок  з кожного боку має дві кістки - ключицю  і лопатку. Зі скелетом тулуба з'єднується суглобом тільки ключиця. Лопатка як би вставлена \u200b\u200bміж ключицею і вільної частиною верхньої кінцівки.

Скелет вільної частини верхньої кінцівки  складається з плечовий  кістки, кісток передпліччя ( ліктьова, променева кістки) І кисті ( кістки зап'ястя, п'ястка і фаланги пальців).

окостеніння вільних кінцівок  триває до 18-20 років, причому раніше всього окостеневают ключиці (практично ще внутрішньоутробно), потім - лопатки і останніми - кістки кисті. Саме ці дрібні кістки служать об'єктом рентгенографічного дослідження при визначенні «кісткового» віку. На рентгенограмі ці дрібні кісточки у новонародженого тільки намічаються і стають чітко видимими тільки до 7 років. До 10-12 років виявляються статеві відмінності, які полягають в більш швидкому окостенінні у дівчаток в порівнянні з хлопчиками (різниця становить приблизно 1 рік). Окостеніння фаланг пальців завершується в основному до 11 років, а зап'ястя - в 12 років, хоча окремі зони продовжують залишатися не окостенілими до 20-24 років.

Скелет нижніх кінцівок  складається з пояса нижніх кінцівок  (Парна тазова кістка) і вільної частини нижніх кінцівок  (Кістки стегна - стегнова кістка, гомілки - большеберцовая та малої гомілкових кістка, і стопи - кістки Передплесно, плесна і фаланг пальців). Таз складається з крижів і нерухомо з'єднаних з ним двох тазових кісток. У дітей кожна тазова кістка складається з трьох самостійних кісток: клубової, лобкової, сідничної. Їх зрощення і окостеніння починається з 5-6 років, а завершується до 17-18 років. Крижі у дітей також ще складається з несросшихся хребців, які з'єднуються в єдину кістку в підлітковому віці. Статеві відмінності в будові таза починають проявлятися у віці 9 років. Порядок і терміни окостеніння вільних нижніх кінцівок в цілому повторюють закономірності, характерні для верхніх.

череп,утворений парними і непарними кістками, захищає від зовнішніх впливів головний мозок і органи чуття, дає опору початковим відділам травної та дихальної систем і утворює вмістилища для органів почуттів.

Череп умовно поділяють на мозкової  і лицьовий відділи. Мозковий череп  є вмістилищем для головного мозку. З ним нерозривно пов'язаний лицьової череп, Службовець кісткової основою особи і початкових відділів травної і дихальної систем.

Мозковий відділ черепа дорослої людини складається з чотирьох непарних кісток  - лобової, потиличної, клиноподібної, гратчастої і двох парних - тім'яної і скроневої.

В освіті лицьового відділу черепа беруть участь 6 парних кісток (верхнечелюстная, піднебінна, вилична, носова, слізна, нижня носова раковина), А також 2 непарні (сошник і нижня щелепа). До особовому відділу  черепа відноситься також під'язикова кістка.

Череп новонародженого складається з декількох окремих кісток, з'єднаних м'якої сполучною тканиною. У тих місцях, де сходяться 3-4 кістки, ця перетинка особливо велика, такі зони називають джерельця. Завдяки джерельцям кістки черепа зберігають рухливість, що має найважливіше значення при пологах, так як голова плода в процесі пологів повинна пройти через дуже вузькі родові шляхи жінки. Після народження джерельця заростають в основному до 2-3 місяців, але найбільший з них - лобовий - тільки до віку 1,5 років.

мозкова частина  черепа дітей значно більше розвинена, ніж лицьова. Інтенсивний розвиток лицьової частини відбувається в період напівростового стрибка, і особливо - в підлітковому періоді під впливом гормону росту. У новонародженого обсяг мозкового відділу  черепа в 6 разів більше обсягу лицьового, а у дорослого - в 2-2,5 рази.

Голова дитини щодо дуже велика. З віком істотно змінюється співвідношення між висотою голови і зростанням.

скелетний м'яз  - це орган, утворений поперечно-смугастої м'язової тканиною і містить сполучну тканину, нерви і судини. М'язи прикріплюються до кісток скелета і при своєму скороченні приводять кісткові важелі в рух. М'язи утримують положення тіла і його частин у просторі, переміщають кісткові важелі при ходьбі, бігу і інших рухах, виконують ковтальні, жувальні і дихальні руху, беруть участь в артикуляції мови і міміці, виробляють тепло.

Кожна м'яз складається з великої кількості м'язових волокон, зібраних в пучки і укладених в сполучнотканинні оболонки; безліч пучків утворюють єдину м'яз. У кожній скелетної м'язі розрізняють активно скорочуються частину - черевце  і непріводімие частина - сухожилля.Черевце рясно обплетено кровоносними судинами, Тут інтенсивно йде обмін речовин. Сухожилля є щільними тяжі зі сполучної тканини, непружні і нерозтяжні, за допомогою яких м'язи прикріплюються до кісток. Вони менше забезпечуються кров'ю і обмін речовин тут млявий. Зовні м'яз покритасполучно-тканинних футляром - фасцією.

Загальноприйнятою класифікації м'язів немає. Вони поділяються за їх положенню в тілі людини, формою і функції.

Класифікація м'язів

М'язи тіла людини розвиваються з середнього зародкового листка (мезодерми). М'язи в онтогенезі ростуть інакше, ніж інші тканини: якщо у більшості цих тканин у міру розвитку знижуються темпи зростання, то у м'язів максимальна швидкість зростання припадає на заключний пубертатний стрибок росту. У той час як, наприклад, відносна маса мозку у людини від народження до дорослого стану знижується з 10 до 2%, відносна маса м'язів зростає з 22 до 40%.

Інтенсивне зростання волокон спостерігається до 7 років і в пубертатному періоді. Починаючи з 14-15 років мікроструктура м'язової тканини практично не відрізняється від мікроструктури дорослої людини. Однак потовщення м'язових волокон може тривати до 30-35 років.

Більші м'язи формуються завжди раніше дрібних. Наприклад, м'язи передпліччя і плеча формуються швидше дрібних м'язів кисті.

З віком змінюється м'язовий тонус. У новонародженого він підвищений, а м'язи, що викликають згинання кінцівок, переважають над м'язами-разгибателями, тому рухи дітей досить скуті. З віком збільшується тонус м'язів-розгиначів і формується їх баланс з м'язами-сгибателями.

У 15-17 років закінчується формування опорно-рухового апарату. У процесі його розвитку змінюються рухові якості м'язів: сила, швидкість, витривалість, спритність. Розвиток їх відбувається нерівномірно. Перш за все, розвиваються швидкість і спритність рухів, найпізніше - витривалість.

Існує два різновиди недостатньої рухової активності: гіпокінезія  - недолік м'язових рухів, гіподинамія  - недолік фізичної напруги.

Зазвичай, гіподинамія та гіпокінезія супроводжують один одного і діють спільно, тому замінюються одним словом (як відомо, найбільш часто вживається поняття «гіподинамія»). Це атрофічні зміни в м'язах, загальна фізична детренированность, детренированность серцево-судинної системи, зниження ортостатичної стійкості, зміна водно-сольового балансу, системи крові, демінералізація кісток і т.д. В кінцевому рахунку, знижується функціональна активність органів і систем, порушується діяльність регуляторних механізмів, що забезпечують їх взаємозв'язок, погіршується стійкість до різних несприятливих факторів; зменшується інтенсивність і обсяг афферентной інформації, пов'язаної з м'язовими скороченнями, порушується координація рухів, знижується тонус м'язів (тургор), падає витривалість і силові показники.

Найбільш стійкі до розвитку гіподінаміческой ознак м'язи антигравітаційного характеру (шиї, спини). М'язи живота атрофуються порівняно швидко, що несприятливо позначається на функції органів кровообігу, дихання, травлення.

В умовах гіподинамії знижується сила серцевих скорочень у зв'язку зі зменшенням венозного повернення в передсердя, скорочуються хвилинний обсяг, маса серця і його енергетичний потенціал, послаблюється серцевий м'яз, знижується кількість циркулюючої крові в зв'язку з застою її в депо і капілярах. Тонус артеріальних і венозних судин послаблюється, падає кров'яний тиск, погіршуються постачання тканин киснем (гіпоксія) і інтенсивність обмінних процесів (порушення в балансі білків, жирів, вуглеводів, води і солей).

Зменшується життєва ємкість легень і легенева вентиляція, інтенсивність газообміну. Все це ослабленням взаємозв'язку рухових і вегетативних функцій, неадекватністю нервово-м'язових напружень. Таким чином, при гіподинамії в організмі створюється ситуація, яка загрожує "аварійними" наслідками для його життєдіяльності. Якщо додати, що відсутність необхідних систематичних занять фізичними вправами пов'язано з негативними змінами в діяльності вищих відділів головного мозку, його підкіркових структурах і утвореннях, то стає зрозуміло, чому знижуються загальні захисні сили організму і виникає підвищена стомлюваність, порушується сон, знижується здатність підтримувати високу розумову або фізичну працездатність.

Недолік рухової активності в нашій країні характерний для більшості міського населення і, особливо, для осіб, зайнятих розумовою діяльністю. До них відносяться не тільки працівники розумової праці, але також школярі та студенти, основною діяльністю яких є навчання.

Розвиток опорно-рухового апарату у дітей нерідко відбувається з порушеннями, серед яких найбільш часті - порушення постави і плоскостопість.

постава  - звичне положення тіла при сидінні, стоянні, ходьбі - починає формуватися з раннього дитинства і залежить від форми хребта, рівномірності розвитку і тонусу мускулатури торсу . нормальною, або правильної, Вважається постава, яка найбільш сприятлива для функціонування, як рухового апарату, так і всього організму. Вона характеризується вигинами хребта, розташованими паралельно і симетрично (без випинання нижнього краю) лопатками, прямою спиною, прямими ногами і нормальними склепіннями стоп. При правильній поставі глибини шийного і поперекового вигинів хребта близькі за значенням і коливаються у дітей дошкільного віку в межах 3-4 см.

неправильна постава  погано позначається на роботі внутрішніх органів: не може робота серця, легенів, шлунково-кишкового тракту, Зменшується ЖЕЛ, знижується обмін речовин, з'являються головні болі, підвищується стомлюваність, падає апетит, дитина стає млявим, апатичним, уникає рухливих ігор.

Ознаки неправильної постави: сутулість, посилення природних вигинів хребта в грудній (кифотическая постава) або поперекової (лордіческая постава) області зване сколіозом.

Виділяють кілька видів неправильної постави (рис. 13):

- сутула  - кіфоз грудного відділу збільшений, грудна клітка сплощена, плечовий пояс  зрушать вперед;

- кифотическая  - весь хребет кіфозірован;

- лордотіческая  - посилений лордоз поперекового відділу, таз нахилений вперед, живіт випнутий вперед, грудної кіфоз згладжений;

- випрямлена  - фізіологічні вигини слабо виражені, голова нахилена вперед, спина плоска;

- сколіозтіческая  - бічне викривлення хребта або його сегментів, отмечаетсяразлічная довжина кінцівок, на різному рівні розташовуються надпліччя, кути лопаток і сідничні складки.

Спостерігаються три ступені порушення постави.

1. Змінено лише тонус м'язів. Всі дефекти постави зникають, коли людина випрямляється. Порушення легко виправляється при систематичних заняттях коригуючої гімнастикою.

2. Зміни в зв'язках хребта. Зміни можуть бути виправлені лише при тривалих заняттях коригуючої гімнастикою під керівництвом медичних працівників.

3. Характеризується стійкими змінами в міжхребцевих хрящах і кістках хребта. Зміни не справляються коригуючої гімнастикою, а вимагають спеціального ортопедичного лікування.

Мал. 13.Тіпи постави:

1 - нормальна; 2 - сутула; 3 - лордіческая; 4 - кифотическая;

5 - сколиотическая

Щоб не допустити дефектів в поставі, необхідно з раннього віку здійснювати профілактичні заходи, що сприяють правильному розвитку опорно-рухового апарату дитини. Дітей у віці до 6 місяців, особливо страждають на рахіт, не можна садити, до 9-10 місяців - надовго ставити на ноги, при навчанні ходьбі не слід водити їх за руку, так як положення тіла стає асиметричним. Не рекомендується укладати їх спати на дуже м'якому ліжку або на прогибающейся розкладачці. Малюки не повинні тривалий час стояти і сидіти на корточках на одному місці, ходити на великі відстані, переносити тяжкості. Одяг повинен бути вільним, не сковувати рухи.

плоскостопість. Важливе значення для формування постави має стан стоп. Форма стопи залежить від її м'язів і зв'язок. При нормальній формі стопи нога спирається на зовнішнє подовжній звід, який забезпечує еластичність ходи. При плоскостопості порушується і знижується опорна функція  стопи, погіршується її кровопостачання, чому з'являються болі в ногах, судоми.

Стопа стає пітливість, холодної, синюшного. Болі можуть виникнути не тільки в топі, а й в литкових м'язах, колінних суглобах, Попереку. У дітей 3-4 років на підошві стопи розвинена так звана жирова подушка, тому визначити у них плоскостопість по відбитку стопи неможливо.

Плоскостопість рідко буває вродженим. Причинами можуть бути рахіт, загальна слабкість, знижений фізичний розвиток, а також зайва огрядність.

Для попередження плоскостопості дитяче взуття повинна щільно облягати ногу, але не бути тісним, мати жорсткий задник, еластичну підошву і каблук не вище 8 мм. Не рекомендується носити взуття з вузькими носами або твердою підошвою.

Добре зміцнюють стопи прохолодні щоденні ванни з подальшим масажем, ходіння босоніж по пухкому грунті, гальці, килимку з горбистої поверхнею. При початковій формі плоскостопості застосовують виправляють форму устілки - супінатори. Їх підбирає індивідуально по гіпсовим зліпком лікар-ортопед. Існують спеціальні вправи, які зміцнюють зв'язки і м'язи стопи (пальцями ніг зібрати в грудку шматочок матерії або підняти ними олівець, що лежить на підлозі).

Завдання для самоконтролю:

1. Відзначте, до складу яких органів можуть входити такі види тканин:

2. Дайте відповідь на питання:

а) Як називається рідка частина клітини?

б) Якої речовини найбільше (в%) в клітці?

в) Яке органічна сполука є основним будівельним матеріалом клітини?

г) В якій частині клітини поміщаються хромосоми?

д) В якому органоїд синтезуються білки?

е) Як називається поверхнева частина клітини?

ж) Що відноситься до основних частин клітини?

з) Неорганічне з'єднання, що грає істотну, різноманітну роль в житті клітини, є розчинником і безпосереднім учасником багатьох хімічних реакцій.

і) Які види м'язових тканин утворюють скелетні м'язи, м'язи стінки шлунка, сечового міхура, серця?

к) Клітини якої тканини легко переміщуються в міжклітинному просторі?

л) Клітини якої тканини щільно прилягають один до одного, вистілая протоки залоз?